چاپ این خبر
کد خبر : 76225
۹:۵۹ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۴/۱۰
در همایش ارتقاء توانمندی های فارغ التحصیلان دانشگاهی مطرح شد؛

حوزه های توسعه استان در فناوری، گردشگری و هنر تعریف شده است/ فارغ التحصیلان دانشگاهی سرمایه اصلی و اولیه کشور هستند

الهیاری گفت: طبیعت، محصولات فصلی و آداب و رسوم مختلفی که به عنوان میراث ناملموس معنوی در خوانسار شناخته می شوند همه جزء سرمایه ها و فرصت هایی به شمار می روند که در گردشگری این منطقه مطرح است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، مدیر کل گردشگری و میراث فرهنگی استان اصفهان در همایش یک روزه ارتقاء توانمندی های فارغ التحصیلان دانشگاهی که امروز در دانشکده ریاضی و کامپیوتر خوانسار برگزار شد با اشاره به جمعیت جوان کشور به عنوان فرصت و ظرفیت اظهار کرد: برای استفاده از این ظرفیت باید در برخی نگرش ها به خصوص در برنامه ریزی ها و نگاه فارغ التحصیلان تغییراتی ایجاد شود.

الهیاری با بیان این که امروز به دلیل تعدد فارغ التحصیلان دانشگاهی دیگر خبری از تعهدهای چند ساله فارغ التحصیلان برای کار در دستگاه های اجرایی نیست گفت: تورم سیستم اداری یکی از موانع چابکی آن محسوب می شود و باید دولت محدودتر و کوچک تر شده و برای این منظور باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرد.

وی افزود: آنچه که به عنوان حوزه های توسعه استان برای آینده در نظر گرفته شده است و فارغ التحصیلان می توانند به آن ورود کنند در سه بخش علم و فناوری، گردشگری و هنر تعریف می شود.

مدیر کل گردشگری و میراث فرهنگی استان اصفهان با تاکید بر ظرفیت مهم خوانسار در گردشگری تصریح کرد: گردشگری به طور عمده به خلاقیت بستگی دارد و طبیعت، محصولات فصلی و آداب و رسوم مختلفی که به عنوان میراث ناملموس معنوی در خوانسار شناخته می شوند همه جزء سرمایه ها و فرصت هایی به شمار می روند که در گردشگری این منطقه مطرح است.

– لزوم استفاده از قابلیت استارت آپ ها برای ایجاد کسب و کار های جدید
در این همایش معاون مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان نیز با اشاره به محدودیت های استخدامی دستگاه ها و در عین حال افزایش تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی اظهار کرد: افزایش تعداد فارغ التحصیلان و تعداد دانشگاه ها موجب توسعه دانش و همه فهمی می شود که خود از الزامات جامعه پیشرفته است.

بهاری استفاده از قابلیت استارت آپ ها برای بهره گیری از فناوری های جدید و ایجاد کسب و کارهای نو را به عنوان یک ظرفیت بیان کرد و ادامه داد: باید اندیشید که از فرصت های جدید ایجاد شده در حوزه فناوری چگونه می توان کسب درآمد کرد.

وی اضافه کرد: در خوانسار نیز وجود اماکن گردشگری چنین قابلیتی را ایجاد کرده است و تنها باید جرقه ای رخ دهد تا از این موقعیت به نحو مطلوب استفاده شود.

– فارغ التحصیلان دانشگاهی سرمایه اصلی و اولیه ما هستند
فرماندار خوانسار در بخش دیگری از این همایش یک روزه با بیان این که اقتصاد مقاومتی تنها نسخه شفا بخش اقتصاد ایران است گفت: دولت در پرداخت تسهیلات به جای افراد به طرح ها اعتماد می کند و تسهیلات را به ویژه به طرح های اشتغال زا ارائه خواهد کرد.

حسن شفعتی وجود منابع طبیعی و گیاهی را در خونسار یک فرصت دانست و افزود: ما هنوز نتوانسته ایم از منابع طبیعی خود استفاده کنیم در حالی که افراد سودجو همین منابع طبیعی و گیاهی ما را با قیمت اندک خریداری و با قیمت گزاف به فروش می رسانند.

وی خاطر نشان کرد: فارغ التحصیلان سرمایه اصلی و اولیه ما هستند و در این شرایط وظیفه سرمایه گذاران و فارغ التحصیلان سنگین تر شده است و ارتباط فارغ التحصیلان با سرمایه گذار و حمایت حاکمیت به یقین می تواند مسئله اشتغال را در شهرستان حل کند.

فرماندار خوانسار به اهمیت هدایت تحصیلی و تدبیر رشته های مرتبط با نیازهای آتی جامعه اشاره کرد و ادامه داد: باید رشته های مرتبط با نیاز دستگاه های اجرایی و کارخانجات تعریف شود و ظرفیت هدایت تحصیلی برای نیازهای شغلی چهار سال آینده شهرستان از هم اکنون براورد شود.

– باید بر اقتصاد مقاومتی به عنوان راه حل اصلی تمرکز کنیم
معاون فرماندار خوانسار نیز در این همایش با اشاره به عزم مسئولان دوائر دولتی و دستگاه های اجرایی شهرستان برای ریشه کن کردن بیکاری تا سه سال آینده اظهار کرد: فارغ التحصیلی که خلاقیت، علاقه و هنر داشته باشد خود می تواند مدیر یک طرح تولیدی باشد.

صانعی برخورد وجدانی با موضوع اشتغال و خدماتی که دستگاه های دولتی در این حوزه ارائه می کنند را امری مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: دوری از فضای ذهنی تاریک، پرهیز از زائدات فکری و افکار پراکنده و در مقابل تمرکز فکری بر مسائل مهم تر و به ویژه بر اقتصاد مقاومتی به عنوان نسخه اصلی رشد و تعالی کشور لازمه موفقیت و حل مسئله بیکاری است.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها