چاپ این خبر
کد خبر : 76675
۲:۵۸ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
گفتگوی اختصاصی با مربی و کارآفرین خوانساری؛

تمام مسیرها را به سمت هدفتان تنظیم کنید/ ریسک پذیر و نترس باشید

شرایط حال حاضر به گونه ای است که اگر ابتدا وارد بازار کار شدید و برحسب علاقه شغلی را انتخاب کردید، سپس تحصیلات مرتبط با آن را ادامه دادید به موفقیت بیشتری دست خواهید یافت، من هم با توجه به علاقه وافرم به زیست شناسی ابتدا شغلی مرتبط با علاقه خود پیدا کردم و بعد که احساس خلاء تحصیلات در این زمینه پیدا شد برای رفع این خلاء، تحصیلات دانشگاهی را ادامه دادم.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، برای شروع یک شغل و رفع نیاز اقتصادی خود و جامعه کمی همت و اراده و مقداری نیز حمایت و پشتیبانی کافی است تا یک جوان را برای رسیدن به هدفش یاری دهد، همین چند عبارت ساده اما در عمل بسیار موثر برای آینده شغلی یک جوان کافی است.

شاید هدف بزرگ ترین خلاء دستیابی به یک شغل در وهله اول باشد، وقتی هدفی نداشته باشی، پیدا کردن مسیر هم امری محال است، اما به محض این که هدف معین شد، مسیرها نیز مشخص می شوند.

نقشه راه و هدف شما برای زندگی شغلیتان چیست؟ آیا آن را یافته اید یا این که هنوز بین هزاران هدفی که دیگران برای خود انتخاب کرده اند سردرگم هستید؟
در این گفتگو پای صحبت های یکی از همین جوان هایی نشسته ایم که هدف خود را انتخاب کرده است و حالا در مسیر رسیدن به هدفش قرار دارد.

سید مجتبی شجاعی دارای مدرک کارشناسی در رشته زیست شناسی که مدت ۱۲ سال است در زمینه تولید قارچ فعالیت می کند و سه سال است که به عنوان مربی آموزشی، پرورش قارچ در خدمت فنی حرفه ای شهرستان می باشد و تاکنون حدود ۱۶ دوره آموزشی در این زمینه داشته است.

در حال حاضر نیز دو کارگاه پرورش قارچ در مرکز فنی حرفه ای خوانسار دائر کرده است که جنبه آموزشی دارد و مباحث آموزشی را به صورت نظری و عملی در اختیار کارآموزان قرار می دهد.
با ما در این گفتگو همراه باشید؛

چشمه سار: برای شروع این کار چه مقدار سرمایه اولیه نیاز است؟
این مسئله بستگی به وسعت کار دارد و به ازای هر سالن تولید، حدود ۱۲ میلیون تومان برای خرید مواد اولیه نیاز است.
این نکته نیز لازم است گفته شود که علت این که برخی افراد موفق نمی شوند آن است که بدون برنامه کار را شروع می کنند در حالی که این کار نیازمند آموزش و گرفتن مشاوره از یک فرد باتجربه به مدت یک سال است.

در کارهای تولیدی که با موجود زنده اعم گیاه یا حیوان فرد ارتباط دارد نیاز است از تجربه افرادی که در آن زمینه دارای تجربه هستند استفاده کرد تا زمانی که خود فرد شروع کننده دیگر نیازی به مشاوره نداشته باشد و به صور مستقل بتواند کار را ادامه دهد.

چشمه سار: پرورش و تولید قارچ چه مقدار سودآوری دارد؟
شرایط مختلفی برای سودآوری دخیل هستند از مواد اولیه تا کیفیت خاک در این باره مهم است.
پرورش قارچ یک فاز میکروبی را طی می کند و برای تولید یک محصول خوب باید با شرکت های معتبر در زمینه تولید مواد اولیه همکار ی کرد.
در مورد سودآوری نیز به میزان باری که در هر دوره برداشت می شود بستگی دارد به عنوان نمونه از سالنی که ۱۰ تن کمپوست ریخته شده است ۱۰۰ کیلو قارچ تولید می شود.

بین سه تا چهار میلیون تومان برای یک سالن ۱۰ تنی برای یک دوره ۶۰روزه سودآوری وجود دارد.

چشمه سار: در مورد بازاریابی این محصول هم توضیح دهید؟
این محصول بر خلاف چیزی که تصور می کنند فروش سریع و به روزی دارد و ما محصولات تولیدی خود را در بازار های استان لرستان، اصفهان، قم و مرکزی و کاشان و در برخی موارد تهران نیز توزیع می کنیم.


چشمه سار: چه شهرهایی برای تولید و پرورش قارچ محیط و شرایط آب و هوایی مساعدتری دارند؟
به طور کلی شهرهایی که آب و هوای خنک و معتدلی دارند شرایط مساعدتری برای پرورش قارچ را فراهم می کنند. خوانسار نیز از جمله شهرهایی است که با توجه به شرایط جوی خنک پرورش محصولاتی مانند قارچ در ان به خوبی انجام می شود.

چشمه سار: تاکنون از حمایت های دولتی نیز برای کار خود استفاده کرده اید؟
با توجه به این که سابقه ۱۲ سال کار در این زمینه را داشتم زمانی که به دنبال اخذ تسهیلات بودم از آنجایی که از سابقه فعالیتم مطلع بودند همکاری کردند، البته نباید همیشه منتظر بود تا دولت کمک کند، چون زمانی که کاری شیوه و نام خصوصی یافت یعنی آن که وقتی وارد بازار کار خصوصی می شوید همه چیز آن خصوصی است و باید خودتان تصمیم گیرنده و عمل کننده باشید و اگر جایی دچار کمبود شدید به ارگان های دولتی مراجعه کنید، به شرط آن که شفاف سازی کنید.

چشمه سار: خودتان را انسان موفقی می دانید؟
بستگی دارد به این موضوع از چه زاویه ای نگاه شود، خوب بنده در زمینه تولید و پرورش قارچ و مربی بودن در این حوزه موفق هستم و در عین حال به دلیل این که برای چهار نفر مستقیم و برای هشت نفر به طور غیرمستقیم کارآفرینی کرده ام نیز موفق هستم.
البته در زمینه مالی هنوز به رضایت کامل نرسیده ام که این نیز طبیعی است، روندی که فرد هیچ گاه راضی به شرایط کنونی خود نباشد و جای ترقی برای خود را باز بداند.

چشمه سار: چه روحیات و یژگی های شخصیتی باعث این موفقیت شده است؟
من علاقه بسیار زیادی به زیست شناسی داشته و دارم و این علاقه از دوران راهنمایی تا کنون با من بوده است و به همین دلیل نیز وارد بازار تولید قارچ شدم و تا دلتان بخواهد در این کار زمین خورده ام اما تنها به دلیل علاقه ای که به مباحث زیست شناسی دارم آن را رها نکردم.
این خیلی مهم است که شما به کارتان علاقه داشته باشید و برای همین هم با چنگ و دندان کار خود را حفظ می کنید.

چشمه سار: چرا شما ابتدا وارد بازار کار شدید و بعد تحصیلات دانشگاهی را شروع کردید؟
شرایط حال حاضر به گونه ای است که اگر ابتدا وارد بازار کار شدید و برحسب علاقه شغلی را انتخاب کردید، سپس تحصیلات مرتبط با آن را ادامه دادید به موفقیت بیشتری دست خواهید یافت.

در حالی که اگر بدون هیچ هدف و علاقه و یا بازار کار مستعد یک رشته تحصیلی را انتخاب کرده و بعد از اتمام تحصیل به دنبال شغل متناسب با رشته و علاقه خود باشیم به نظر در شرایط کنونی موفقیت کمتری را برای فرد در بر خواهد داشت.
شما بسیاری از افراد را می بینید که تحصیلات عالی دارند اما برخلاف تحصیلات خود شغلی را انتخاب کردند که هیچ ارتباطی با علاقه و رشته ای که تحصیل کرده اند ندارد.

 


من با توجه به علاقه وافرم به زیست شناسی ابتدا شغلی مرتبط با علاقه خود پیدا کردم و بعد که احساس خلاء تحصیلات در این زمینه پیدا شد برای رفع این خلاء، تحصیلات دانشگاهی را ادامه دادم.

توصیه ام به کسانی که می خواهند سراغ رشته ای بروند این است که باید هدف داشته باشند و صرف حرف مردم و چشم و هم چشمی تحصیلات دانشگاهی را برای ادامه مسیر خود انتخاب نکنند.

چشمه سار: و کلام اخر
ناامیدی بین جوانان زیاد است، اما یک جا نشستن و کاری نکردن هم درست نیست، خداوند هم فرموده از تو حرکت از من برکت، به هم ردیف ها و هم سن و سالان خودم توصیه می کنم نترسند و ریسک پذیر باشند و یک هدف را در زندگی تعریف کنند و تمام مسیرهایشان را رو به هدفی که انتخاب کرده اند تنظیم کنند و زیاد هم با افکار دیگران کار نداشته باشید.

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها