چاپ این خبر
کد خبر : 77094
۸:۰۰ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۶

کارگروه مقابله با پدیده‌ی گردوغبار استان اصفهان به صورت فوق‌العاده تشکیل جلسه داد

جلسه‌ی فوق‌العاده کارگروه مقابله با پدیده‌ی گردوغبار استان برای بررسی ابعاد و علل هجوم شدید ریزگردها در روزهای گذشته به اصفهان تشکیل شد.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از صاحب نیوز، استاندار اصفهان در جلسه‌ی فوق‌العاده کارگروه مقابله با پدیده‌ی گردوغبار استان که به دلیل افزایش گردوغبار در چند روز اخیر برگزار شد، اظهار کرد: پدیده‌ی گردوغبار در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه هفته‌ی گذشته غیرمنتظره بود و منشأ این پدیده خارج از استان گزارش شد.

رسول زرگرپور بابیان اینکه گردوغبار داخل استانی که عمدتاً از شرق و شمال استان نشأت می‌گرفت، در جلسه‌های کارگروه موردبحث و بررسی قرا گرفت و برنامه‌ریزی‌های لازم هم برای آن در نظر گرفته شد، گفت: تاغکاری در کانون‌های ایجاد گردوغبار ازجمله فعالیت‌های صورت گرفته برای این پدیده بود.

وی با اظهار اینکه در خصوص پدیده‌ی گردوغبار با منشأ برون‌استانی برنامه‌ریزی کمتری صورت گرفته است، اظهار کرد: پدیده‌ی گردوغبار که در هفته‌ی گذشته در استان اتفاق افتاد باید به‌صورت ویژه بررسی شود.

مدیر ارشد اجرایی استان اصفهان تصریح کرد: باید چگونگی حادث شدن شرایط بررسی و راه‌حل مقابله با آن به‌طورجدی مشخص شود و در صورت لزوم اقدام‌های خارج از استان اقدامات باید با جدیت پیگیری شود که دیگر چنین مشکلاتی اتفاق نیفتد.

زرگرپور در رابطه با علت شکل‌گیری پدیده گردوغبار شدید روزهای گذشته، گفت: بر اساس گزارش‌های اعلام‌شده به علت افزایش سرعت بادهای شمالی در نواحی جنوب سمنان توده‌ی اولیه گردوغبار شکل‌گرفته و پس از عبور از کانون‌های فرسایش گردوغبار در نواحی شمال استان تقویت‌شده و با توجه به سمت باد به نواحی شمالی استان به سمت مرکز و حتی غرب استان ماندگار شد.

وی اظهار کرد: اینکه پس از دو روز از وقوع این پدیده در استان جلسه‌ی فوق‌العاده تشکیل می‌شود نشان از اهمیت آن است.

* تشکیل گردهمایی سه‌جانبه مقابله با پدیده گرد و غبار با محوریت مدیریت بحران استانداری اصفهان

استاندار اصفهان این موضوع را مهم و فرا استانی خواند و گفت: استان‌های اصفهان، یزد و سمنان درگیر این پدیده هستند و باید اقدام‌های مشترکی در اولین فرصت ممکن با برگزاری گردهمایی سه‌جانبه با حضور مسئولان بحران، محیط‌زیست و هواشناسی و منابع طبیعی داشته باشند.

زرگرپور بابیان اینکه این کار با محوریت مدیریت بحران استانداری اصفهان، صورت خواهد گرفت، تأکید کرد: باید اطلاعات سه استان در این خصوص مبادله شود تا به جمع‌بندی واحدی برای حل مشکل برسند و در گزارشی مسئولان کشوری را نسبت به این موضوع حساس کنند چراکه تبعات آن می‌تواند بسیار بالاتر باشد.

وی با تأکید بر اینکه در این گزارش باید پیشنهادهای لازم برای کنترل این پدیده ارائه شود، گفت: این گزارش باید برای معاون اول رئیس‌جمهور و مسئولان مربوطه ارسال شود و از آن‌ها خواسته شود که دریکی از جلسه‌های ستاد ملی مقابله با گردوغبار با فوریت به آن بپردازند چراکه این موضوع فراتر از یک استان است.

استاندار اصفهان بابیان اینکه این پدیده باید به‌عنوان یک هشدار قلمداد شود، گفت: سه استان درگیر باید مشارکت لازم را در تصویب و اجرای طرح کنترل پدیده‌ی گردوغبار داشته باشند.

وی بابیان اینکه قسمت اعظم پدیده‌ی گردوغبار هفته‌ی گذشته از خارج از استان بود، عنوان کرد: این پدیده هشدار بزرگ و پدیده‌ی نوظهوری بود که باید جدی گرفته شود و امیدواریم که با کمک استان‌های دیگر به‌گونه‌ای شرایط فراهم شود که شاهد تکرار این پدیده نباشیم.

استاندار اصفهان بر ایجاد مکان‌های استاندارد در نقاط مختلف شهر برای ارائه‌ی تجهیزات موردنیاز ازجمله ماسک به مردم در زمان وقوع پدیده‌ی گردوغبار تأکید کرد.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها