چاپ این خبر
کد خبر : 77550
۱:۰۰ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۵/۴

بوجاری شغلی با درآمد میلیونی

یکی از مزایای فعالیت درصنایع تبدیلی بازدهی خوب و سریع سرمایه و منابع مورد استفاده، سرمایه گذاری متناسب و بهینه با اثر بخشی خوب(سرمایه گذاری کمتر با کارآمدی بیشتر) است/بسیج سازندگی همدان.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی، توجه به مشاغل خرد و کوچک که زود به بازدهی می رسند از مهمترین فعالیت های بسیج سازندگی است تا ضمن کمک به ایجاد اشتغال به کسب درآمد افراد کارآفرین نیز کمک کند، در همین راستا گفت و گویی با یکی از کارآفرینان موفق داشته ایم؛

لطفا خودتان را معرفی کنید؟

من ابراهیم مسلم خانی ۲۸ ساله هستم و لیسانس تربیت بدنی دارم. و در کار بوجاری فعالیت دارم.

بوجاری چیست؟

در واقع بوجاری نام یک دستگاهی است که برای جدا کردن گردو غبار و اجسام سبک و سنگین از حبوبات و جداکردن ساقه از برگ سبزیجات خشک به کار گرفته میشود.

دقیقا کار شما چیست؟

ما حبوبات و سایر محصولات کشاورزی را که امکان سرند کردن در دستگاه بوجاری را داشته باشند تهیه کرده و آنها را پاک سازی میکنیم.

آیا مشتری به خصوصی دارید؟

بیشتر کسانی که با ما کار میکنند کشاورز هستند؛ و بیشتر کارهم مربوط به گندم ها و جو های است که کشاورزان می آورند تا آنها را برایشان بوجاری کنیم و بعد از اینکه سنگ ریزه ها و خاک ها از آنها گرفته شد خروجی کار بذر است. که کشاورزان برای کشت سال بعد میتوانند از آن استفاده کنند.

کار شما بیشتر سفارشی است؟

بله، علاوه برکشاورزان بعضی از شرکت های هستند که سفارشات مشابه کشاورزان دارند که بیشتر در خواست آنها در زمینه حبوبات و سبزیجات خشک است.

کار جالبی است، چگونه به این کار علاقه مند شدید؟

من هم مثل خیلی از جوانها به دنبال یک کار اداری می گشتم، اما مگر کار اداری پیدا میشد. تا اینکه تصمیم گرفتم کاری را خودم شروع کنم و یکی ازدوستانم که قبلا در کار بوجاری فعالیت میکرده است ، گفت که شغل خوب و پردرآمدی است . و این شد که با همکاری ایشان کارم را شروع کردم

در شروع کار چقدر سرمایه داشتید؟

با سرمایه ای که داشتم فقط توانستم یک مغازه اجاره کنم. و برای خرید دستگاه هم یک وام ۳۰ میلیون تومانی گرفتم.

دقیقا با چقدر سرمایه میشود، یک بوجاری خوب راه اندازی کرد؟

من ۲۰ میلیون برای رهن مغازه دادم و با ۳۰ میلیون دستگاه خریدم. و یکسری هزینه های جانبی داشتم که نزدیک ۶۰ میلیون تومان تمام شد. اما اگر کسی جایش را داشته باشد می تواند با ۳۵ میلیون یک بوجاری خوب داشته باشد. و اگر کسی هم چنین سرمایه ای ندارد می تواند از بسیج سازندگی برای شروع کارش وام بگیرد.

چرا بسیج سازندگی، خیلی جاها هستند که وام میدهند؟

یکی از مزیت های وام های بسیج این است که بدون سپرده وام اشتغال میدهد. و اگر کسی واقعا بخواهد کار انجام بدهد و مدارک کارش را داشته باشد . می تواند درعرض یک هفته وامش را دریافت کند.

شما از کجا متوجه شدید که بسیج از اشتغال زایی حمایت می کند؟

من خودم فرمانده بسیج پایگاه روستای بابان بودم و در آن زمان که بروشورهای سازندگی را به ما دادند که در روستا توزیع کنیم. با مطالعه آن از این موضوع اطلاع پیدا کردم.

پس شما فرمانده پایگاه بودید؟

بله قبل از اینکه کارم را شروع کنم فرمانده پایگاه بودم، اما الان جانشین فرمانده پایگاه هستم.

میتوانید دلیلش را بگویید؟

بعد از اینکه بوجاری را راه اندازی کردم، گرفتار کار شدم و سرم شلوغ شد و کمتر به پایگاه می رسیدم به همین دلیل ترجیح دادم کار را به کسی بسپارم که برای پایگاه و بچه های بسیجی وقت بگذارد.

با این تفاسیر باید درآمد خوبی داشته باشید؟

خداروشکر ، درآمد کار خیلی خوب است. به نحوی که الان دو نفر کار می کنیم و در مواقعی که کار خیلی زیاد است دو کارگر اضافه می کنم. میشود گفت که ماهیانه ۲ میلیون برایم می ماند.

پس باید قدردان دوستی که چنین پیشنهادی رو داد، باشید.

بله، من همیشه لطف دوستم را فراموش نخواهم کرد.

برای آینده کارتون چه تصمیمی دارید؟
در این مورد فعلا تصمیمی نگرفته ام، ولی اگر شرایط خو ب پیش برود و بتوانم به هدفی که دارم برسم، کارم را توسعه خواهم داد.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها