چاپ این خبر
کد خبر : 79854
۱۲:۰۰ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۸/۲
تولیت آستان قدس رضوی:

اربعین قدرت نرم و راهبردی برای اسلام و خیزش اسلامی است

تولیت آستان قدس رضوی گفت: معتقدیم اربعین قدرت راهبردی و نرمی است برای اسلام و جنبش و خیزش اسلامی، که در اربعین این قدرت نرم در برابر جهانیان به نمایش گذاشته و این نمایش قدرت از طرف مستکبران سانسور می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید ابراهیم رئیسی در آغاز مراسم بدرقه خادمان زائرین اربعین حسینی که در حرم مطهر رضوی اظهار داشت: در تاریخ تشیع یک عاشورا و یک اربعین داریم، پیامبر بهترین وجود عالم هستی است، رحلت پیامبر برای عالم بشریت مصیبت بزرگی است، شهادت علی‌بن ابی‌طالب که جلوه همه خوبی‌های همه عالم است، بسیار جان‌گداز است. اما در این عاشورا پیامبر (ص) هم اشک ریختند، امام علی(ع) هم اشک ریختند، حضرت فاطمه(س) هم اشک ریختند، شاید بتوان گفت همه انبیا و اولیا قبل و بعد از عاشورا اشک ریختند.

وی بیان کرد: اراده الهی این طور تعلق گرفت که روز عاشورا روز تولد عاشوریان باشد، زبان عاشورا زبان خاصی است، یک وقت آن است که در عاشورا و اربعین پیشوایان چه امر کردند، دستور، الزام و گرامیداشت از عاشورا چیست؟ یک وقت زبان منطق و استدلال چیست، زبان، زبان فطرت است، دفاع از مظلوم زبان فطرت است، شهادت علی اصغر ۶ ماهه، با فطرت‌ها سخن می‌گوید، فطرت انسان فطرتی است که دفاع از مظلوم را دوست دارد، اخلاق زبان فطرت است.

تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: مسئله عاشوریان فقط تعلق به مسلمانان ندارد بلکه تعلق به انسانیت دارد، نجات و حیات انسان در گرو پاسداشت عاشوراست، مضامین و مفاهیم که امام حسین‌(ع) در عاشورا خلق کردند برای نجات انسان‌ها در تمامی عصرها و برای همه نسل‌ها است.

‌رئیسی گفت: اربعین برای آن است که عاشورا گم نشود، اربعین تابلویی است پیش روی انسان معاصر که مبادا عاشورا و خون امام حسین(ع) و یارانش گم بشود و این زبان عشق و دلدادگی است که پیر وجوان با گام‌های استوار برای زیارت امام حسین(ع) گام بر‌می‌دارند. سخن از سرشت و درون آدمی است و این زبان بسیار زبانی مهم و کارآمد و برنامه آن است که قطره‌های اشک به قدرت نرم اسلام؛ برای نظام اسلامی تبدیل شوند.

وی بیان کرد: معتقدیم اربعین قدرت راهبردی و نرمی است برای اسلام و جنبش و خیزش اسلامی، که در اربعین این قدرت نرم در برابر جهانیان به نمایش گذاشته و این نمایش قدرت از طرف مستکبران سانسور می‌شود، هرکس با هر نوع گرایشی، از هر اقلیمی در عالم مشکلات اقتصادی و اجتماعی را پشت سر می‌گذارد و در این نمایش عظیم شرکت می‌کند، اما در این حضور پرمعنا چه کسی میزبان است و چه کسی میهمان؟

تولیت آستان قدس رضوی اظهار داشت: تمام مردم عراق کسب و کار را تعطیل می‌کنند و به زائرین امام حسین(ع) خدمت‌رسانی می‌کنند، و می‌خواهند جلوه‌ای از وحدت و انسجام را بین مسلمانان به نمایش بگذارند در مقابل همه این جدایی از خدا و معنویت و گریزی که وجود دارد. عاشورا جلوه‌ای است از گرایش به معنویت و دین، گرایش به مقاومت، گرایش به استکبار‌ستیزی، گرایش به دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی، ایستادگی در راه هدف واتفاقی که در اربعین می‌افتد اتفاق بی‌نظیری است. این حضور می‌خواهد نوید عدالت بر جهان را بدهد.

رئیسی گفت: حضور در این همایش بزرگ و راهپیمایی عظیم، عبور از همه سیطره‌های عالم است، اینجا سخن از عدد نیست، سخن از حضور دل و دل‌هاست، عبور از همه سیطره‌های کمیت و پیوستن به خیل عظیم کیفیت و دلدادگی، اربعین جلوه‌ای‌ است از حرکتی پایدار و رو به جلو برای امت اسلامی به همین دلیل مستکبران آن را سانسور می‌کنند.

وی بیان کرد: در خیل انسان‌های دلداده به خدا، موکب‌ها برا همه ادیان الهی زیارت هم مردمی است، کدام دولت کدام حزب، کدام جناح، اصلا سخن از دولت‌ها نیست، سخن از مردم است، برای آنچه که حسین برای آن جان داد. امروز چرا هجوم به زیارت در رسانه‌های مستکبران، مورد هجوم است، چون زیارت اثر گذار و انسان‌های مقاوم می‌سازد.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار داشت: یکی از جلوه‌های مهم برای عاشورای امام حسین(ع) انقلاب اسلامی ماست، هر اربعین در شهری تحولی و حرکت و خیزش جدیدی می‌شد. آن کسی که جانش را می‌گذارد می‌رود مدافع حرم می‌شود، می‌گوید من می‌خواهم یار امام حسین(ع) باشم، هر چه در عالم ایستادگی و مقاومت وجود دارد درس گرفته از عاشورا است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها