چاپ این خبر
کد خبر : 80731
۴:۰۰ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۲۱

ساخت مستندی از بزرگ ترین مراسم تعزیه ایران

هم زمان با فرارسیدن اربعین حسینی، بزرگترین مراسم تعزیه ایران در خوانسار «قودجان» استان اصفهان به همراه رونمایی از ضریح امام زادگان حضرت موسی ابن جعفر(ع) برگزار شده و مستندی از این موضوع ساخته خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از فارس، محمد هوشیاری در این باره به خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس گفت ، بزرگترین مراسم تعزیه خوانی ایران قریب به ۳۰۰ سال است در حسینیه حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام شهرستان خوانسار (قودجان) که در جوار بارگاه دو تن از طفلان امام موسی بن جعفر علیه السلام واقع شده است، برگزار می‌شود.

یکی از ویژگی‌های با شکوه مراسم شبیه خوانی امسال رونمایی از ضریح مطهر امام زادگان حضرت امام موسی ابن جعفر (ع) است که در جوار این حسینیه باشکوه است.

این تهیه کننده سینما و تلویزیون افزود: در سومین روز مراسم تعزیه امسال، مراسم رونمایی ضریح مطهر که با حضور جمعی از شیفتگان مکتب عاشورایی و مسؤلین در حوزه های مختلف در روز شنبه بیستم آبان ماه ساعت ٩ صبح برگزار میشود.

وی در ادامه گفت: این مراسم همه ساله از ۲۰ تا ۲۸ ماه صفر با حضور جمعی از پیشکسوتان هنر شبیه‌خوانی برگزار می‌شود. اجرای تعزیه در این مراسم باشکوه به مدت ۹ روز در دو نوبت بعد از ظهر و شب با حضور هزاران نفر از شیفتگان مکتب عاشورایی و شخصیت‌های مختلف جامعه از سراسر ایران به اجرا در می‌آید.

تهیه کننده و کارگردان راوی حقیقت در ادامه مصاحبه گفت: این حسینیه که به نام مبارک قمر بنی هاشم علیه السلام مزین شده از ویژگی‌های منحصر به فردی جهت اجرای نمایش تعزیه برخوردار بوده که در ۵ هزار متر مربع از ۳ طبقه تشکیل شده است.

سالن‌های مجاور حسینیه نیز حدود ١۵ هزار متر مربع مساحت دارد که از طریق سیستم مداربسته به صورت آن لاین مراسم را پوشش می دهد و آماده اسکان و میزبان هزاران نفر از عاشقان مکتب عاشورایی و عزاداران محترم از سراسر کشور است.

هوشیاری افزود: بیش از ۵۰۰ نفر از عاشقان مکتب عاشورایی با عنوان خادم عزادران اباعبدلله در قسمت های مختلف در این مدت به ارائه خدمات شبانه روزی به عزاداران و پشتیبانی مراسم می‌پردازند.

کارگردان «به رنگ آفتاب» در ادامه گفت حضور و جمع پیشکسوتان و اساتید هنر شبیه خوانی در قالب یک تیم جهت اجرای تعزیه بر جذابیت این مراسم افزوده است.

به گزارش فارس، ظرفیت حسینیه حضرت ابوالفضل العباس (ع) قودجان حدود ۶۰ هزار نفر است که همه ساله ار بیستم الی بیست و هشتم ماه صفر میزبان هزاران نفر از عاشقان ابا عبدلله (ع) است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها