چاپ این خبر
کد خبر : 80743
۱۲:۰۰ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۲۲

مادران باردار از هفته اوّل ۴۰۰ میکروگرم اسیدفولیک مصرف کنند

کارشناس ارشد بهداشت باروری گفت بهتر است مادران در این ایّام روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند؛ چرا که اسید فولیک احتمال بروز نقایص عصبی مانند کامل نشدن مغز یا طناب نخاعی را کاهش می دهد.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از صدای سلامت، یک کارشناس بهداشت باروری در گفتگو با صدای سلامت گفت: بهتر است مادران بدانند که هفته اوّل بارداری در واقع جزئی از دوره قاعدگی است و از آن جا که تاریخ مورد انتظار برای زایمان از نخستین روزِ آخرین قاعدگی محاسبه می شود؛ این هفته، علی رغم این که هنوز لقاح صورت نگرفته، بخشی از حاملگی ۴۰ هفته ای به شمار می آید.

مریم ملایی افزود: تخمدان ها برای آزاد کردن تخمکی که موجب برقراری عادت ماهانه بعدی می شود آماده می شوند و ممکن است این تخمک در اثر برخورد با اسپرماتوزویید مرد بارور شود.

وی ادامه داد: زمان دقیق لقاح را معمولاً نمی توان به آسانی تععین کرد و به محض آن که مشخص شد فرد باردار شده، آخرین روز خون ریزی ماهیانه، به عنوان اوّلین روز حاملگی در نظر گرفته می شود و نه روزی که لقاح انجام گرفته است.

این کارشناس خاطر نشان کرد: اگر دوره های ماهیانه بانوان به طور متوسط ۲۸ روزه است، لقاح در روز چهاردهم آن انجام می شود که همان روز تخمک گذاری است.

ملایی در تشریح تخمک گذاری گفت: در صورت بارور شدن تخمک، محصول حاملگی تقریبا به اندازه سر سنجاق است و به مرور در هفته های بعدی شروع به رشد و تکامل می کند.

کارشناس ارشد بهداشت باروری در بیان توصیه هایی به مادران ویژه هفته اول بارداری تصریح کرد: از مصرف الکل و داروها و استعمال دخانیات خودداری کنند؛ این موارد می توانند موجب نقایص مادر زادی، سندرم الکل جنینی، مشکلات تنفسی، کم وزنی زیر دو و نیم کیلو گرمی در هنگام تولد و سایر مشکلات بهداشتی نوزاد شوند.

وی افزود: مصرف قرص جلوگیری از حاملگی باید قطع شود و پیش از مصرف هر نوع دارو حتّی داروهای بدون نیاز به نسخه با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید؛ ولی داروهای تجویز یا تأیید شده از سوی پزشک را خود سرانه قطع نکنید.

ملایی خاطر نشان کرد: بهتر است مادران در این ایّام روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسیدفولیک مصرف کنند؛ چرا که اسید فولیک احتمال بروز نقایص عصبی مانند کامل نشدن مغز یا طناب نخاعی را کاهش می دهد.

به گفته این کارشناس، مادران از این هفته دیگر باید استرس را در زندگی روزمره خود کاهش دهند ضمن ورزش های منظم، از رژیم غذایی سالمی بهره مند شوند تا در همین آغاز راه، نوزاد سالمی را داشته باشند.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها