چاپ این خبر
کد خبر : 80950
۱۲:۰۰ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
تحلیلگر مسائل سیاسی:

آشوب های عربستان به نفع «جبهه مقاومت»/ رفتار سعودی ها در قبال لبنان نامفهوم و بی معناست

تحلیلگر مسائل سیاسی، با بیان اینکه آشوب های عربستان به نفع جبهه مقاومت تمام خواهد شد، گفت: این حاکمان به دلیل بی تجربگی کارها و رفتاری انجام می دهند که در عرف بین الملل بی معنا و نامفهوم است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از صاحب نیوز، محمود معلمی، درگفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، در رابطه با آخرین تحولات منطقه با بیان اینکه عربستان در حال حاضر تحت حاکمیت افراد بی تجربه و شرور است، اظهار کرد: این حاکمان به دلیل بی تجربگی رفتارهایی دارند و کارهایی انجام می دهند که در عرف بین المللی نامفهوم است.

کارشناس مسائل سیاسی، ادامه داد: آن ها پس از بازداشت حریری، متنی را به او تحمیل کردند که به عنوان استعفانامه بخواند، به غرور مردم لبنان دراین مورد برخورد.

وی با بیان اینکه همه مسئولان قبلی و فعلی لبنان، از شیعیان و اهل سنت تا مسیحیان این مسئله را نکوهش کردند، عنوان کرد: به مردم و مسئولان این کشور به قول معروف برخورد که نخست وزیر آن ها به یک کشور دیگر برود و در آن جا استعفا دهد.

معملی، با بیان اینکه متن این استعفا همان متنی بود که در مصاحبه ذکر شد، خاطرنشان کرد: در این مصاحبه رفتارهای حریری، نشان می داد که متن این مصاحبه از قبل مکتوب شده و در اختیار او قرار داده شده است تا از روی آن بخواند.

مصاحبه سعد حریری دارای تناقضات آشکار بود

تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به تناقضاتی که در این مصاحبه وجود دارد، تاکید کرد: حریری در این مصاحبه می گوید که من اشتباه کرده ام که در عربستان استعفا داده ام و به کشورم باز می گردم تا در آن جا استعفا کنم اما در ادامه در صحبت های متناقض می گوید عربستان در امور داخلی لبنان دخالت نمی کند و پدر لبنان محسوب می شود.

وی با بیان اینکه عبارات این متن به طور کلی متضاد است، گفت: دلیل این تضاد هم تنظیم متن در عربستان است.

حرکت های ناشیانه عربستان در قبال لبنان به دلیل شکست های پی در پی در منطقه

معلمی، دلیل این حرکت ناشیانه عربستان را شکست های پی در پی در منطقه دانست و خاطرنشان کرد: سیاست های عربستان در منطقه چه در سوریه و عراق و چه در دیگر نقاط با شکست مواه شده است و به دنبال این است که فتنه را از سوریه به لبنان بکشاند.

هدف اصلی عربستان در لبنان نابودی حزب الله است

این کارشناس با بیان اینکه هدف اصلی عربستان از ورود به مسئله لبنان نابودی حزب الله است، اظهار کرد: مشاور بن سلمان در شبکه العربیه به صراحت اعلام کرد که حزب الله لبنان باید نابود شود و از همان جا مشخص بود که این ها برای لبنان و حزب الله لبنان نقشه دارند.

ایجاد آشوب در لبنان برای پیاده سازی نقشه های عربستان

معلمی، با بیان اینکه عربستان برای پیگیری نقشه خود در لبنان ابتدا به دنبال آشوب های داخلی است، تاکید کرد: پس از ایجاد آشوب های داخلی در لبنان، عربستان به کمک رژیم صهیونیستی یک جنگ ناخواسته به لبنان تحمیل خواهد کرد.

وی با بیان اینکه نقشه های آن ها در چند روز گذشته با شکست مواجه شد، خاطرنشان کرد: با وجود این که سعد حریری این استعفا را اعلام کرد و توفع داشتند که لبنان به آشوب کشیده شود، این اتفاق صورت نگرفت.

تحلیلگر مسائل روز ادامه داد: هم رئیس جمهور قبلی لبنان و هم رئیس جمهور فعلی و دیگر احزاب این حرکت را به شدت محکوم کردند، زیرا تایید این حرکت عدم استقلال لبنان و وابستگی این کشور به عربستان را نشان می داد.

خانواده حریری در عربستان نگه داشته شدند تا حرکتی از او سر نزند

معلمی با بیان اینکه این وابستگی برای مردم و جناح های سیاسی لبنان قابل قبول نیست، عنوان کرد: در حال حاضر حریری به لبنان برمی گردد اما خانواده او در عربستان می مانند تا نتواند هر حرفی را بزند و هر حرکتی انجام دهد.

وی با بیان اینکه حریری در لبنان هم آزاد به هر اقدامی نخواهد بود، عنوان کرد: عربستان به دنبال انتخاب نخست وزیر بعدی لبنان است که براساس شنیده ها برادر بزرگ تر سعد حریری است و از حریری نیز قول بیعت با او را گرفته است.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه این حرکات را کسانی انجام می دهند که هیچ آشنایی با عرف دیپلماسی ندارند، خاطرنشان کرد: اگر عربستان به دنبال دخالت در لبنان هم بود به این شکل آشکار در دیپلماسی پذیرفته نیست.

هر فتنه جدید در لبنان به نفع رژیم صهیونیستی تمام می شود

معلمی، با بیان اینکه باید مراقب بود فتنه جدیدی در لبنان ایجاد نشود، گفت: هر فتنه ای که در لبنان ایجاد شود، رژیم صهیونیستی سود خواهد برد و به نظر می رسد که مردم لبنان به خوبی این را فهمیده اند.

تحلیلگر مسائل بین الملل در پاسخ به سوال خبرنگار ما که آیا این حرکات با هدف انحراف افکار عمومی عربستان و منطقه از فعل و انفعالات عربستان است، گفت: ممکن است که این هدف در پس ماجرا پیگیری شود؛ افرادی که در حال حاضر در عربستان بر روی کار آمده اند از یک طایفه هستند که با طایفه حاکمان پیشین متفاوت است.

وی افزود: ملک سعود اول زن های متعددی از طوایف مختلف داشت؛ ملک عبدالله از یک طایفه بود که علیه آن ها در حقیقت کودتا شده است، تعداد زیادی از آن ها دستگیر و گروهی از آن ها هم بازداشت خانگی شده اند و حتی وزیر اسبق خارجه عربستان نیز برخلاف آن چه سکته نامیده می شود، به دست همین طایفه بن سلمان کشته شد.

مسائل موجود در عربستان منجر به فروپاشی رژیم این کشور می شود

معلمی تاکید کرد: این مسائل موجود در عربستان، منجر به فروپاشی رژیم این کشور می شود و امروز می بینیم بن سلمان در عربستان دست به یک سری از اصلاحات زده است که در عقاید وهابیت نامشروع است و حتی در این مسئله افراط کرده است و اجازه فتوای شرعی زنان را داده است.

کارشناس مسائل روز ادامه داد: این مسائل برای وهابیت گران تمام می شود، بنابراین در آینده نزدیک منجر به فروپاشی عربستان خواهد شد.

آمریکا به دنبال ایجاد دموکراسی کنترل شده در عربستان در صورت تحولات جدید

وی با یادآوری نقش آفرینی آمریکایی ها در تحولات مصر، گفت: آمریکا به دنبال این هستند که سوار بر تحولات بشوند و بخواهند یک دموکراسی کنترل شده در دست خود ایجاد کنند تا همین اهداف خودرا که امروز یک رژیم دیکتاتوری دنبال می کند، یک حکومت به ظاهری دموکراتیک دنبال کند.

معلمی در پاسخ به خبرنگار ما در مورد احتمال تجزیه شدن کشور عربستان، گفت: آمریکایی ها برای منطقه غرب آسیا طرح های وسیعی دارند که تاکنون هم موفق به اجرای آن ها نشده اند؛ یکی از طرح های آن ها این است که ۱۴ کشور جدید در منطقه ایجاد کنند و در یک استراتژی تحت عنوان استراتژی گالیوری به دنبال تقسیم عربستان به چند کشور هستند.

آمریکا راضی به از دست دادن منطقه نفت خیز شیعه نشین عربستان نیست

تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: اما این چند کشور در کنترل آمریکا خواهد بود؛ منطقه شیعه نشین عربستان یک منطقه نفت خیز است و آمریکا راضی نمی شود که به آسانی آن را از دست بدهد؛ بنابراین به احتمال به سمت یک حاکمیت فدرال با حاکمیت دولت مرکزی تحت نفوذ خود می رود.

آشوب های عربستان به نفع جبهه مقاومت تمام خواهد شد

وی تصریح کرد: باتوجه به قدرت طلبی که در بن سلمان وجود دارد، احتمال این که در این قضیه با آمریکایی ها کنار بیاید وجود دارد اما سنتی های عربستان در برابر این طرح می ایستند و آشوب این کشور را فرا خواهد گرفت و در نهایت تغییرات به نفع جبهه مقاومت خواهد بود.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها