چاپ این خبر
کد خبر : 80970
۸:۰۰ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۸/۲۵
رئیس اداره اوقاف و امورخیریه خوانسار:

مجموع موقوفات شهرستان خوانسار ۵۲۶ موقوفه است

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار گفت: مجموع کل موقوفات شهرستان خوانسار ۵۲۶ موقوفه است که شامل هزار و ۵۷۴ رقبه است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از فارس، حسن عمادی در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته وقف، اظهار داشت: امسال از ۲۵ آبان ماه تا ۴ آذرماه هفته وقف نامگذاری شده است.

وی با اشاره به روزشمار هفته وقف، افزود: وقف و رسانه و بسیج مردمی، وقف سنت نبی و سیره اهل بیت، وقف ترویج فرهنگ قرآن کریم، وقف بقاع متبرکه و زیارت، وقف خانواده و سبک زندگی، وقف علم و فناوری، وقف اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال، وقف علما و حوزه‌های علمیه، وقف محیط زیست و سلامت و وقف اجرای ابنیه نیت واقفین است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار با بیان اینکه تعداد کل موقوفات متصرفی در شهرستان خوانسار ۲۹۰ موقوفه است که شامل هزار و ۱۷۶ رقبه است، ادامه داد: تعداد موقوفات غیر متصرفی ۵۸ موقوفه که شامل ۳۹۷ رقبه است.

وی در ادامه گفت: مسجدها دارای ۱۱۵ رقبه، حسینیه‌ها ۴۶ رقبه، آرامستان‌های وقفی ۱۳ رقبه و حوزه‌های علمیه دارای ۴ رقبه هستند.

عمادی اضافه کرد: کل بقاع متبرکه شهرستان ۱۲ بقعه است که در مجموع کل موقوفات شهرستان خوانسار ۵۲۶ موقوفه است که شامل هزار و ۵۷۴ رقبه است.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های مصوب سازمان اداره اوقاف که در راستای نیات واقفین اجرا می‌شود، مطرح کرد: طرح آرامش بهاری، طرح ضیافت الهی، طرح ولایت علوی، دهه کرامت، نشاط معنوی، بصیرت عاشورایی، دهه وقف، سوگواری یاس نبوی، ایجاد خیمه‌های معرفت، غرفه‌های کودک و نوجوان، سوگواری معنوی، طرح تربیت حافظان و قاریان قرآنی و برنامه‌های ملی، مذهبی و مسابقات قرآنی در مرحله شهرستانی که هر سال در تمام رده‌های سنی مختلف برگزار می‌شود، از برنامه‌های هفته وقف است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار با اشاره به اجرای نیات واقفین و بقاع متبرکه، گفت: در سال جاری در بخش موقوفات در زمینه حفظ عین و سرمایه‌گذاری ۵۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و در بخش مسابقات و جلسات قرآنی ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه شده است.

وی در ادامه بیان کرد: در بخش تغزیه‌ و روضه‌خوانی ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، اطعام و اکرام در ماه مبارک رمضان ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، کمک به تعمیر حمام‌ها ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و کمک به تعمیر حسینیه‌ها ۳۳ میلیون تومان هزینه شده است.

عمادی همچنین گفت: کمک به تعمیر، مرمت و هزینه‎های جاری مساجد ۴۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، کمک به طلاب و مدارس علوم دینی و حوزه‌های علمیه ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و کمک هزینه اعانات و کمک هزینه ازدواج به افراد بی‌بضاعت ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه شده است و جمع کل هزینه‌ها در بخش موقوفات از محل نیات واقفین ۱۸۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده است.

وی ابراز داشت: در بخش بقاع متبرکه از محل نذورات و حق دفن‌ها و سایر بقاع متبرکه در زمینه بازسازی و تعمیر و مرمت بقاع متبرکه ۱۹۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه شده است که عمده‌ترین آن مربوط به امامزاده احمد و امامزاده سید صالح است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار ادامه داد: هزینه‌های جاری بقاع متبرکه ۶۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و هزینه‌های فرهنگی ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده است که جمعاً ۲۸۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌شود.

وی گفت: در طرح مودت از سوی خیرین ۲۰۰ میلیون تومان در امامزاده احمد(ع) و ۴۰۰ میلیون تومان در امامزاده دختران بکر در روستای قودجان برای نصب ضریح هزینه شده است.

عمادی با اشاره به اینکه در سال جاری قرارداد ۳۰۰ رقبه تجدید و تمدید شده است، افزود: با همکاری اداره ثبت سند مالکیت ۶۵ پلاک ثبتی اخذ شده است و در مجموع تا کنون ۵۸۱ پلاک ثبتی دارای سند است که حدود ۴۰ درصد موقوفات را در بر می‌گیرد.

وی پیگیری در جهت پرونده‌های موقوفات و همکاری با ادارات و ارگان‎های دولتی در جهت حفظ و حراست موقوفات را از دیگر اقدامات اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار عنوان کرد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار با بیان اینکه حق بیمه ۱۰۰ نفر از خادمین مساجد به تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود، بیان کرد: سال جاری یک قطعه باغ به ارزش ۱۰ میلیون تومان جهت کمک به بیماران صعب‌العلاج وقف شده است.

وی با بیان اینکه یک قطعه زمین به متراژ ۱٫۵ دانگ به ارزش ۵ میلیون تومان جهت هزینه‌های مسجد جامع شهرستان وقف شده است، اظهار کرد: یک قطعه زمین جهت توسعه امامزاده ابراهیم(ع) به ارزش ۱۰ میلیون تومان وقف شده است.

عمادی گفت: یک باب منزل مسکونی به متراژ ۷۲ متر مربع به ارزش ۱۰۰ میلیون تومان جهت کمک به بیماران صعب‌العلاج وقف شده است.

وی ادامه داد: سه باب از یک دانگ یک باب مغازه به ارزش ۱۰۰ میلیون تومان جهت کمک به تهیه جهیزیه افراد بی‌بضاعت، کمک به جشن عید غدیر و کمک به بیماران صعب‌العلاج و همچنین یک قطعه زمین مزروعی به ارزش ۱۰ میلیون تومان در روستای قودجان جهت روضه‌خوانی اباعبدالله الحسین(ع) وقف شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار بیان داشت: ضروری است در جهت ترویج و آموزش قرآن کریم، کمک به ترویج فرهنگ وقف در جهت کمک به حوزه‌های علمیه و مدارس علوم دینی، کمک به دانشجویان و دانش‌آموزان بی‌بضاعت، تهیه جهیزیه نوعروسان بی بضاعت، کمک به بیماران صعب‌العلاج، کمک به سالمندان بی‌سرپرست، جشن عید غدیر و اعیاد شعبانبه و همچنین کمک به ایجاد موکب برای زائرین پیاده‌روی اربعین حسینی در شهرستان وقف‌هایی از سوی مردم انجام شود.

وی در پایان با بیان اینکه برای تأمین هزینه‌های جانبی امامزاده احمد(ع) خوانسار نیاز مبرم به موقوفه دارد، گفت: برای کمک به گسترش علم و فناوری و کمک به مستمندان، خانواده‌های زندانیان، آزادی زندانیان جرائم غیرعمد و کمک به حوادث غیرمترقبه مانند زلزله و سیل ضروری است وقف انجام شود.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها