چاپ این خبر
کد خبر : 81577
۱۱:۰۹ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۹/۱۶
جامع راه های سعادت؛

کتاب صحیفۀ اسلام؛ شرح جامع ترین وصایای بلند رسول اکرم (ص)

وصیت مفصل حضرت رسول اکرم(ص) به ابوذر غفاری جامع‌ترین اخباری است که آخرین فرستاده خدا، بنا به درخواست آن صحابی گرامی، تحت عنوان (وصیتی که جامع راه های سعادت بوده و عمل بدان برای دنیا و عقبای هر انسانی کافی می‌باشد)، بیان فرموده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، در ابتدا و پیش از معرفی کتاب صحیفۀ اسلام مقدمه وار شرحی در خصوص زندگینامه مولف این اثر گرانمایه می آید که برای شناخت بهتر اثر مفید است؛

علّامه محقّق، حاج شیخ محمّدرضا حاج شریفی خوانساری دام ظلّه العالی در بیست و هشتم جمادی الاوّل سال ۱۳۸۲ قمری برابر با ششم آبان سال ۱۳۴۱ شمسی در شهرستان خوانسار در خانواده ای روحانی و در حجر علم و ورع متوّلد و پرورش یافتند.

در مدارس ملّی رزّاق پور و کامکار قم تحصیل کرده و در سال۱۳۵۵ شمسی مشغول تحصیل علوم دینی در حوزۀ علمیّۀ قم شدند، علوم اوّلیّه و ادبیّات را از محضر علّامه حاج شیخ محمّدعلی مدرّس افغانی و برخی دیگر از اساتید حوزه استفاده کردند.

سطح را از حضور حضرات آیات: آقای حاج شیخ علیپناه اشتهاردی و آقای حاج شیخ مصطفی اعتمادی بهره مند شده و سطح عالی را خدمت حضرات آیات: آقای حاج شیخ محمّدتقی ستوده و آقای حاج شیخ احمد پایانی به پایان رساندند؛ علوم کلام، تفسیر، رجال و درایه را نیز خدمت حضرات آیات: آقای حاج شیخ عل یپناه اشتهاردی و آقای حاج شیخ جعفر سبحانی بهره بردند و خود نیز دروس مختلف را تدریس می نمودند-

خارج فقه و اصول را هم از محضر آیات عظام: آقای حاج سیّد محمّدرضا گلپایگانی، آقای سیّد شها بالدّین نجفی مرعشی، آقای حاج سیّد رضا صدر، آقای حاج سیّد محمّد روحانی، آقای حاج شیخ محمّدتقی بهجت، آقای حاج سیّد محمّد شاهرودی و آقای حاج شیخ حسین وحید خراسانی بهره مند شدند. حکمت و عرفان را نیز از خدمت آیت الله العظمی حاج آقا رضا صدر بهره بردند.

علاقۀ بسیار ایشان به مطالعه و تحقیق کتب گوناگون، خواندن بسیاری از کتا ب ها را نصیبشان نموده و حواشی بر برخی از آن ها دارند، در علوم و فنون مختلف و علوم غریبه مطالعات و تحقیقات فراوانی داشته اند.

از نشانه های بارز شخصیّت ممتاز علمی ایشان بهره گیری از استوانه های بزرگ و متعدّد حوزۀ علمیّۀ قم در دانش های گوناگون بوده است.
از خصوصیّات ایشان پارسایی، حریّت و آزادگی، یک رویی و صراحت لهجۀ ایشان در بیان حقّ و حقیقت است.

در این جا به ذکر دو خاطرۀ به یاد ماندنی ایشان از مفسّر بزرگ قرآن صاحب تفسیر نفیس (المیزان مرحوم علاّمۀ طباطبایی) بسنده می نمایم که به یکی از آن ها در صفحۀ ۱۷۰ کتابشان (صحیفۀ اسلام ) که در سال ۱۳۷۶ منتشر شده ( اشاره کرده اند و آن خاطرۀ زیبا را چنین مرقوم فرموده اند: روزی از مرحوم (علاّمۀ طباطبایی ) پرسیدم: چه کنم که در نماز حضور قلبم بیشتر باشد؟ فرمودند: همین سؤال را من از استادم مرحوم آقای (قاضی ) نمودم، و ایشان فرمودند: (به این مطلب توجّه و دقّت داشته باشید که در محضر چه کسی ایستاده اید و با که سخن می گویید ).

علامه حاج شیخ محمّدرضا حاج شریفی می فرمایند: در دیداری دیگر پس از سؤالاتی پیرامون استخاره از حضور مبارک عارف نامی مرحوم علّمه طباطبایی درخواست توصیه ای قرآنی و طلب دعا برای حسن عاقبتم نمودم؛ ایشان نگاه تحسین آمیزی به من کردند و پس از دعای در حقّم فرمودند: علاوه بر این که هر روز پنجاه آیه از قرآن را تلاوت کنید و ثوابش را به محضر مقدّس حضرات معصومین علیهم السلام هدیه نمایید، این آیات کریمه را هم هر روز ترجیحاً بعد از نماز صبح ( یازده مرتبه بخوانید:
– آیت الکرسی سورۀ بقره، آیه ۲۵۵ تا ۲۵۷
– ا للّهُ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ الْحیُّ اْلقَیُّومُ* نَزَّلَ عَلَیْکَ اْلکِتَابَ بِالْحقِّ
– نزَلَ التَّوْرَاَه والِإ نجیلَ* مِن قَبْلُ هُدًى لِلنَّاسَِ مُصَدِّقًا بنْیَ یَدَیْهِ وأنزَلَ اْلفُرْقَانَ سورۀ آل عمران،
– ا للّهُ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ لیَجْمَعَنَّکُمْ إِلی یَوْمِ اْلقِیَامَهِ لاَ رَیْبَ فِیهِ ومَنْ صْدَقُ مِنَ ا لِلّه حَدِیثًا سورۀ نساء، آیه ۸۷
– اللَّهُ لا إِلهَ إِّلا هُوَ لهُ اْلَسْماء الْحسْنَ » سورۀ طه، آیه ۸
– اللَّهُ لا إِلهَ إِّلا هُوَ وَعَلىَ الِلَّه فَلْیَتَوَّکلِ الْمؤْمِنُونَ سورۀ تغابن،آیه ۱۳
ایشان بسیار این مطلب را فرموده اند که: از آن زمان تاکنون از مداومت بر تلاوت آیات مذکور آثار شگفت و فراوانی دیده اند؛ و به تلاوت آن آیات نورانی ترغیب و توصیه می نمایند.

حضرت آیت الله حاج سیّد مهدی ابن الرّضا در کتاب (ضیاء الابصار فی ترجمه علماء خوانسار ) چنین می نگارند: (فاضل و دانشور کامل و جامع حاج شیخ محمّدرضا حا جشریفی فرزند علّمه حاج شیخ غلامعلی حاج شریفی در خوانسار متولّد و ادبیّات و سطوح فقه و اصول را فراگرفتند، سپس از دروس خارج فقه و اصول ) حضرات آیات عظام بهره جسته و در ضمن تحصیلات خود به تصنیف، تألیف و نگارش کتب نیز پرداخته اند.

از جمله آثار ایشان کتاب های سیمای ابوذر غفاری ، سیمای سلمان، تفسیر سورۀ حمد و توحید، تفسیر سورۀ قدر ، حقوق فرزند بر والدین از نگاه اسلام، صحیفۀ اسلام شرح جامع ترین وصیّت رسول اکر(ص)، جامعۀ منتظر حضرت مهدی، عج چهل درس خوشبختی، تحقیق و تلخیص قصص العلماء علامۀ تنکابنی که همگی به چاپ رسیده است و کتاب هایی در حال تکمیل

کتاب صحیفۀ اسلام شرح جامع ترین وصایای بلند رسول اکرم (ص)

این کتاب شرح جامع ترین وصایای بلند رسول اکرم(ص) در ۱۶۹ فراز است که حضرت پیرامون آن فرموده اند (( این وصایا حاوی تمام راه های خوشبختی است)).

وصیت مفصل حضرت رسول اکرم(ص) به ابوذر غفاری جامع‌ترین اخباری است که آخرین فرستاده خدا، بنا به درخواست آن صحابی گرامی، تحت عنوان (وصیتی که جامع راه های سعادت بوده و عمل بدان برای دنیا و عقبای هر انسانی کافی می‌باشد)، بیان فرموده‌اند.

دانشوران و عالمان برجسته‌ای چون شیخ طوسی، ورام، طبرسی و سیدمحسن امینی، متن آن را مرقوم کرده‌اند و جملات زیادی از آن در کتب معتبر روایی و اسلامی فریقین مورد استناد و استفاده قرار گرفته و علامه مجلسی در عین‌الحیوه به شرح آن پرداخته است.

استاد محمدرضا حاج شریفی خوانساری نیز در اثر حاضر به شرحی مختصر از این وصیت پرداخته است. در آغاز این کتاب، مؤلف به صورت فهرست‌وار به زندگانی ابوذر غفاری اشاره کرده است.

در بخشی از این کتاب آمده است ( بدون تردید خیر و شری که بنده می‌بیند نتیجه کردار و رفتار خود اوست، فرد باایمان با عملش خود را از شر و بدبختی بازمی‌دارد، اگر گناهی نیز نمود، خداوند گناهش را همواره در نظرش مجسم می‌سازد، تا از آن توبه نماید و گرد گناهی دگر نگردد، و فرد بی‌ایمان که خود، بر اثر اصرار بر گناهان و نافرمانی الهی مسبب بدبختی خویش گردیده و از تکرار گناهانش نه هراسی دارد و نه کیفر و عقاب معاصیش را جدی می‌شمارد، خداوند نیز گناهان چنین فرد بدعاقبتی را از نظرش دور می‌سازد تا بر اثر اصرار بر آن همه گناهش، سزای خویش را ببیند…)
ایشان در قسمتی از مقدّمۀ این کتاب نگاشته اند (( دانشوران و عالمان برجست های چون شیخ طوسی ، در أمالی خود، ورّام در تنبیه الخواطر، طبرسی در مکارم الاخلاق وسیّد محسن امین در اعیان الشّیعه متن آن را مرقوم فرموده اند.

جملات زیادی از آن، در کتب معتبر روایی و اسامی فریقین مورد استناد و استفاده قرار گرفته،  علّامۀ مجلسی  در عین الحیوه  به شرح آن پرداخته است . این گنجینۀ بزرگ معارف اسامی که شامل ۲۳۳ عنوان و موضوع م یباشد توسّط انتشارات حضور »قم در سال ۱۳۷۶ شمسی با قطع وزیری در ۵۴۲ صفحه منتشر گردیده است.

برای سهولت بهره برداری از این کتاب در آخر آن ۳۴ صفحه فهرست های: آیات، روایات و ادعیه، اشخاص، اماکن، قبایل، مذاهب و کتب نگاشته و ۹۰ منبع نیز در آخر کتاب ذکر کرده اند.

برگرفته از کتاب ستارگان علم و دین اثر محمد مهدی حاج شریفی

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها