چاپ این خبر
کد خبر : 81586
۱۲:۰۰ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۹/۱۶
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان:

۲۰۰ هزار نفر عضو کتابخانه‌های استان اصفهان هستند/ اهدای ۳۰هزار جلد کتاب به کتابخانه ها

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان، گفت: ۲۰۰ هزار نفر در زمان حاضر، عضو کتابخانه‌های عمومی استان هستند، این در حالی است که تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی استان از هفته کتاب در سال گذشته تا مدت زمان مشابه در سال جاری ۷۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از صاحب نیوز، امیر هلاکویی پیش از ظهر امروز، در حاشیه بازدید از کتابخانه های عمومی شهرستان شهرضا، در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود ۲۹۶ باب کتابخانه در سراسر استان اصفهان، بیان کرد: از این تعداد چهار واحد کتابخانه مستقل، ۱۱۲ باب کتابخانه مشارکتی و ۱۸۰ باب کتابخانه نهادی است.

وی، با بیان این مطلب که تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی استان از هفته کتاب در سال گذشته تا مدت زمان مشابه در سال جاری ۷۰ درصد افزایش داشته است، اظهار کرد: در حال حاضر ۲۰۰ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی استان هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان، با اشاره به وجود سه میلیون و ۲۰۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های استان، عنوان کرد: در سال ۹۵، ۱۸۳ هزار جلد و در سال ۹۶ تعداد ۳۰ هزار جلد کتاب توسط مردم به کتابخانه‌های استان اهدا شده است.

هلاکویی، همچنین بیان کرد: امسال ۱۰۰ هزار جلد نشریه در ۱۴۹ عنوان به کتابخانه‌های استان ارسال شده است.

وی، با اشاره به برگزاری همایش فروغ صبح دانایی در هفته کتاب امسال در شهرضا، اظهار کرد: طرح رونمایی از آثار نویسندگان به عنوان یکی از برنامه‌های استان در این هفته مطرح بود که به علت کثرت نویسندگان و صاحبان آثار مکتوب شهرضا، در قالب برنامه فروغ صبح دانایی ۲ در این شهرستان برگزار شد.

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا، نیز در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران از وجود ۱۱ باب کتابخانه در این شهرستان خبر داد و افزود: در حال حاضر در این کتابخانه‌ها ۱۰۴ هزار و ۳۷۰ نسخه کتاب موجود است که مورد استفاده شش هزار و ۵۸۶ نفر از اعضای آنها قرار دارد.

فاطمه پورخاقان، زیربنای کتابخانه‌های عمومی این شهرستان شهرضا پنج هزار و ۸۲۱ متر مربع اعلام کرد و گفت: چهار واحد کتابخانه جدید نیز در بخشهای مختلف شهرستان در دست احداث است.

وی، همچنین با اشاره به امانت ۱۰۵ هزار و ۵۹۲ نسخه کتاب از سوی اعضای کتابخانه‌های این شهرستان در یکسال گذشته، اظهار کرد: در همین مدت دو هزار و ۲۲۳ جلد کتاب نیز به کتابخانه‌های شهرضا اهدا شده است.

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا، در بخش دیگری از سخنان خود، عنوان کرد: کتابخانه روستایی هونجان با همت مسولان جانمایی شده در حال جابجایی است، کتابخانه روستای کهرویه با کمک خیرین راه اندازی شد و به دنبال راه اندازی کتابخانه روستای وشاره با کمک دهیاری روستا هستیم.

پورخاقان، اضافه کرد: در یک سال گذشته برنامه های فرهنگی زیادی در حوزه کتاب و کتابخوانی در شهرستان اجرا شده که از جمله آنها می‌توان به برگزاری همایش فروغ دانایی و رونمایی از ۵۰ کتاب نویسندگان شهرضا در هفته فرهنگی،شب شعر شهدای مدافع حرم با حضور شاعران کشوری و استانی و برگزاری بیش از ۵۰ نشست کتابخوان کتابخانه ای و ۳۰ نشست کتابخوان مدرسه ای اشاره کرد.

وی، از بهره برداری کتابخانه خیر ساز روستای قصرچم تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: مراحل عملیاتی و اجرایی ساخت کتابخانه‌های محله سروستان با ۸۰۰ متر مربع زیر بنا، بخش منظریه با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی و خمینی آباد که توسط شهرداری شهرضا ساخته می شود نیز در حال پیگیری است.

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا، در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: کتابخانه و مرکز فرهنگی پژوهشی «دکتر خلیل اله امینی» در سال ۱۳۸۱ تأسیس شد و در حال حاضر دارای ۳۶۲ متر مربع مساحت و ۳۰۸ متر مربع زیربنا است که ساختمان آن از سوی زنده یاد دکتر خلیل اله امینی وقف و کتابخانه شخصی یکهزار جلدی ایشان نیز از سوی بازماندگان در سال ۱۳۹۲ به این کتابخانه اهدا شد.

پورخاقان، تصریح کرد: این کتابخانه در حال حاضر دارای بیش از ۱۷ هزار نسخه کتاب است و از سال گذشته تاکنون ۹۳۶ نسخه کتاب به آن افزوده شده است که ۳۷۹ عدد از این نسخه‌ها از سوی مردم اهدا شده و بقیه آنها از طرف نهاد کتابخانه‌ها ارسال شده است.

وی، گفت: بخش نشریات این کتابخانه نیز دارای بیش از ۴۰عنوان مجله است که دارای مجلات مفید از موضوعات متنوع از جمله اطلاعات عمومی، ادبی، دانستنیها، آشپزی و خیاطی و هنری و مجلات بسیار خوب برای کودکان و نوجوانان است.

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به وجود بزرگترین کتابخانه روستایی این در روستای اسفرجان، بیان کرد: این کتابخانه دارای مساحتی بالغ بر یکهزار و ۲۰۰ متر و زیربنای ساختمان ۱۹۵ متر است.

پورخاقان، گفت: سال ۱۳۹۵ حدود ۶۰۰ نسخه و در شش ماه اول امسال ۴۰۰ نسخه کتاب به این کتابخانه اهدا شده که تاکنون سابقه نداشته است.

وی، اضافه کرد: تعداد اعضای کتابخانه شهید صدر روستای اسفرجان ۴۲۰ نفر و اعضای فعال آن که هم‌اکنون کارت آنان دارای اعتبار است ۳۰۵ نفر هستند، این در حالی است که تنها در مهرماه امسال ۷۷ نفر به اعضای این کتابخانه اضافه شده‌اند که این آمار نسبت به مهرماه سال گذشته که شمار اعضای پذیرش شده ۱۴ نفر عضو بودند تقریبا پنج برابر بیشتر است.

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا، بیان کرد: در حال حاضر این کتابخانه دارای ۱۶ هزار و ۶۳۹ جلد کتاب است و تعداد امانت شش ماهه سال جاری یکهزار و ۷۸۸ نسخه بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۵ که تعداد یکهزار و ۳۳۲ جلد بوده افزایش داشته است.

پورخاقان، گفت: تعداد اعضای جدید این کتابخانه در شش ماهه سال جاری ۶۰ نفر بود و این در حالی است که آمار اعضای جدید این کتابخانه در شش ماه سال گذشته ۳۷ نفر بوده است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها