چاپ این خبر
کد خبر : 81720
۱:۰۰ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۲۲
رئیس سازمان مدیریت استان اصفهان:

۲۱۰۰ میلیارد تومان کل بودجه استان/ بیکاری تحصیل‌کرده‌های اصفهان بیشتر از میانگین کشوری

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان گفت: در حال حاضر ۷۱ هزار پروژه ناتمام در کشور وجود دارد که ۶ هزار آن پروژه ملی و ۶۵ هزار پروژه استانی است که سهم اصفهان هزار و ۲۷۰ پروژه است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از فارس، نعمت‌اله اکبری در نشست خبری اظهار کرد: در سال جاری دولت طبق آنچه که مکلف به آن است لایحه بودجه سال ۹۷ را تقدیم مجلس کرد، وعده‌هایی که دولت دوازدهم در مورد شعارهای خود داده بود در بودجه سال ۹۷ اولویت‌هایی دارد.

وی افزود: صحبت ما در مورد لایحه بودجه است و ممکن است نتیجه در مجلس تغییراتی داشته باشد، اصلاحات ساختاری در این لایحه وجود دارد که باید در دولت‌های گذشته عمل می‌شده مثل بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، که دولت در لایحه ۹۷ سعی داشته این کار را انجام دهد که یکی از اقدامات مفید در جهت واقعی کردن بودجه است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان گفت: دومین مورد شفافیت و انضباط بودجه‌ریزی بیشتر و تمرکززدایی است، در این لایحه واگذاری اختیارات به سازمان‌های مدیریت استان‌ها نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است، ویژگی دیگر توجه دیگر به تولید و ایجاد اشتغال است که در بودجه ۹۶ نیز اقداماتی را انجام دادیم و در سال ۹۷ نتیجه آن را خواهیم دید.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ در بحث اشتغال فراگیر دولت ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات فراهم کرده که سهم اصفهان هزار و ۶۰۰ میلیارد است؛ ۱۲ هزار میلیارد در حوزه اشتغال پایدار مشخص شده بود که بهره ۶ درصدی داشت و سهم اصفهان نزدیک به ۳۶۴ میلیارد تومان است؛ توجه جدی به عدالت اجتماعی از دیگر ویژگی‌های بودجه ۹۷ است.

اکبری بیان داشت: در سال ۹۶، ۱۲۲ روستا در ۲۵ دهستان و در سال ۹۷، ۱۱۸ روستا در ۱۸ دهستان در استان اصفهان مورد حمایت اشتغال بوده‌اند؛ امید است در پایان برنامه ششم از ۹۳۰ روستای بالای ۲۰ خانوار استان بتوانیم حداقل ۵۰۰ روستا را مورد توجه حمایت و اشتغال‌زایی قرار دهیم.

* ردیف‌های متفرقه بودجه

وی عنوان کرد: حذف ردیف‌های متفرقه و اضافی و تجمیع آن‌ها در ردیف‌های اساسی اقداماتی است که دولت در بودجه ۹۷ دنبال می‌کند، حداکثر ۵ درصد تصمیم‌گیری بودجه هزینه‌ای که در اختیار استان‌ها بود که به ۲۴٫۳ درصد افزایش در سال ۹۷ داشته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان ابراز داشت: اصلاح فرآیندها که دولت انجام داده است امکان جلوگیری از موازی کاری‌ها را فراهم می‌کند، اگر به سمت نظام هزینه درآمد برویم استان‌هایی که از عملکرد بهتری برخوردار هستند از منابع بیشتری بهره می‌برند.

وی تأکید کرد: از ۳۴۰ دستگاه و ردیف ملی ۳۴ درصد مبتنی بر برنامه‌ریزی عملکرد است ولی در مورد دستگاه‌های استانی ۱۰۰ درصد این اتفاق محقق شد، در سال‌های آینده این ۳۴ درصد بیشتر خواهد شد؛ همچنین ردیف‌های متفرقه از ۳۳۷ ردیف به ۱۳۸ ردیف کاهش پیدا کرده است، می‌توان گفت اعتبارات متفرقه از ۲۰ درصد به ۱۱٫۸ درصد در سال ۹۷ کاهش داشته است و امید داریم در سال‌های بعد این مورد به حداقل ممکن کاهش پیدا کند چرا که وجود اعتبارات متفرقه معنا ندارد.

* سهم اصفهان در اشتغال‌زایی سال ۹۷

اکبری تصریح کرد: دولت ۸۶۸ طرح ملی تملک دارایی را به استان‌ها واگذار کرده است و این به معنی تمرکززدایی و ایجاد اختیار برای استان‌ها در حوزه هدایت بودجه‌ها است؛ استان اصفهان باید ۹۰ هزار شغل در سال ۹۷ ایجاد کند که در ۶ ماهه اول سال ۹۶ نرخ بیکاری استان را ۱ درصد کاهش داده‌ایم.

وی تشریح کرد: بر اساس سرشماری سال ۹۵ جمعیت کشور در سن کار ۶۵ میلیون نفر است و مابقی حدود ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است که ۲۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جزو جمعیت فعال هستند و ۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار غیر فعال هستند؛ از این ۲۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر ۲۲ میلیون و ۵۰۰ شاغل هستند و مابقی بیکار هستند و ما باید در سال ۹۷ مقدار ۹۰ هزار شغل ایجاد کنیم تا نرخ بیکاری افزایش پیدا نکند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان ادامه داد: نگرانی‌ها در مورد استان اصفهان نرخ بیکاری است که از متوسط کشوری بیشتر است و دومین نگرانی نرخ بیکاری تحصیل‌کرده‌های بیکار است، ۳۲۸ هزار نفر از دانشجویان کشور در استان اصفهان زندگی می‌کنند؛ در استان اصفهان ۲۰٫۸ نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان است که نرخ کشوری ۲۰ درصد است.

وی خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری استان اصفهان ۱۴٫۶ درصد است، اما نرخ بیکاری جوانان از این متوسط بیشتر است و نزدیک به ۲۵ درصد است.

اکبری بیان داشت: توجه جدی به جلب مشارکت بخش خصوصی نکته دیگری است که دولت در لایحه ۹۷ به آن پرداخته است، و جدول اختصاصی برای آن مشخص کرده است که در آن بخش خصوصی را به کمک طلبیده است و لیستی از طرح‌ها و پروژه‌ها اعلام کرده تا بخش خصوصی در آن مشارکت کند.

* پروژه‌های ناتمام

وی عنوان کرد: در حال حاضر ۷۱ هزار پروژه ناتمام در کشور وجود دارد که ۶ هزار آن پروژه ملی و ۶۵ هزار پروژه استانی است که سهم اصفهان هزار و ۲۷۰ پروژه است، هیچ گریزی از این که بخش خصوصی را در پروژه‌های کشور مشارکت دهیم نداریم و باید از حرکاتی که در دولت‌های قبل صورت گرفته و بخش خصوصی خود را در اقتصاد محدود کرده برداریم که دولت در لایحه ۹۷ این اقدام را انجام داده است و مستلزم حمایت‌هایی است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان با اشاره به منابع بودجه‌ای ابراز داشت: منابع طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای به عنوان یارانه سود، منابع ارزی و ریالی از صندوق توسعه ملی و منابع بانک‌ها، مؤسسات مالی بازار پول و سرمایه و فاینانس از منابع بودجه ۹۷ است.

وی تأکید کرد: دولت قصد دارد سازمان هدفمندی را به صندوق رفاه اجتماعی زیر نظر وزارت کار تبدیل کند، با این کار هدفمندی به معنای واقعی هدفمند می‌شود.

* بودجه استان اصفهان

اکبری در خصوص مبلغ بودجه پیشنهادی دولت سال ۹۷ به مجلس تصریح کرد: یک تریلیون و ۱۹۵ میلیارد تومان بودجه سال ۹۷ به مجلس پیشنهاد شده که از این رقم ۳۶۸ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولتی و مابقی بودجه شرکت‌ها است که اعتباراتی که به استان اصفهان تعلق گرفته است مجموعاً ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای سال ۹۷ است؛ پیش‌بینی دولت در مورد تورم در سال ۹۷ میزان ۹٫۱ و نرخ بیکاری پیش‌بینی شده ۱۱٫۳ است.

وی تشریح کرد: قرار است دولت از استان‌ها ۹۴ هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد که نسبت به سال گذشته رشد ۱۱ درصد خواهد داشت، بعد از استان تهران استان اصفهان سهم قابل توجهی را در تأمین درآمد دولت دارد، از این ۹۴ هزار میلیارد تومان ۶٫۸ هزار میلیارد تومان به عهده اصفهان است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان ادامه داد: استان اصفهان از ظرفیت‌های بخش خصوصی برخوردار است، در مورد آب با توجه به جدول مشارکتی لایحه بودجه ۹۷ باید بتوانیم از ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده کنیم؛

وی عنوان کرد: دولت ۲۲ درصد اعتبارات تملک استان‌ها را کم کرده و اجازه داده بخش خصوصی نقش خود را برای این کمبود بازی کند.

انتهای پیام/فارس

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها