چاپ این خبر
کد خبر : 81846
۱۲:۱۴ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
ستارگان خوانسار؛

آخوند مولا عبدالکریم عالمی از خوانسار/ آمده ام قاشق هایم را بفروشم

محل دفن ملا عبدالکریم دربازار پایین معروف به بازار دوراه و در مقبره واقع در بقعه ملاعبدالمبین (۱۲۶۰ وفات ق) از عالمان و بزرگان شهر است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، آخوند مولا عبدالکریم عالمی فاضل، فقیه و متکلم و از بزرگان خوانسار بود که در قرن ۱۳قمری و در دوره قاجار می زیست.

وی در خوانسار متولد شد و در نزد علمای این دیار به تحصیل پرداخت. سپس به اصفهان سفرکرد و در اصفهان از علمای آن دیار در فقه، اصول، حدیث، تفسیر و دیگر علوم کسب فیض کرد و از علماء برجسته شد.

وی پس از آمدن به خوانسار از بزرگان شد و در بسیاری از موارد مرجع و ملجأ مردم در امور اجتماعی و دینی شد و در نزد مردم این دیار اعتبار و ارزشی خاص یافت.

وی همچنین مدت های طولانی امام جماعت مسجد دوراه (بازار پایین) خوانسار بود. ملا عبدالکریم در اواخر دچار ضعف بینایی شد. محل دفن و مقبره ایشان در کنار مدرسه بنت الهدی در خوانسار است.

در تاریخ و در میان افواه عمومی، سینه به سینه نقل شده است که بعد از وقوع قحطی در سال ۱۲۸۸ق ( یعنی حدودا صد و پنجاه سال پیش) به دلیل تنگی معیشت و شدت مرگ و میر، مردم دچار مضیقه شده و دوسال متوالی در شدت و محنت ماندند تا جایی که باعث مهاجرت عده ای از اهالی شهر به مناطق دیگر شد ولی با وجود این، حکومت اصفهان از ایشان درخواست مالیات داشت.

ملا عبدالکریم و عده ای از بزرگان شهر تصمیم گرفتند به ملاقات ضل السلطان، والی وقت اصفهان بروند و موضوع را با او درمیان بگذارند.
پس بزرگانی چون «ملا عبدالکریم» و «سید علی اکبر بیدهندی» و «آقا میرزا محمود عظیمی» و «آقا سید علی علوی» و جمعی از بزرگان شهر به سوی اصفهان به راه افتادند تا از ضل السلطان حاکم وقت اصفهان درخواست لغو مالیات و کمک داشته باشند.

هنگامی که آنان نزد ضل السلطان رسیدند وی از حضور آنان خشمگین شده و با حالتی عصبانی به ایشان اسائه ادب می کند و خطاب به ملا عبدالکریم می گوید: «آخوند قاشق تراش برای چه به اصفهان آمده­ای!!!.» آخوندمولا عبدالکریم بدون هیچ درنگی در جواب او می گوید: « آمده ام قاشق هایم را بفروشم» (و این کنایه از شغل اهالی خوانسار و صنعت ایشان بود که از صنایع رایج در شهر در زمان های دور بود.) ضل السلطان سپس به سید علی اکبر اسائه ادب کرده و سید نیز تحمل نکرده و همان جواب آخوند را به او می دهد. پس از این ماجرا ضل السلطان شروع به خندیدن می کند و به او می گوید که «حقاً فرزند امیرالمومنین علی(علیه السلام) هستی.» و در نهایت درخواست آنها را می پذیرد.

محل دفن ملا عبدالکریم دربازار پایین معروف به بازار دوراه و در مقبره واقع در بقعه ملاعبدالمبین (۱۲۶۰ وفات ق) از عالمان و بزرگان شهر است. از بزرگان دیگر مدفون در مقبره، آخوند ملا محمد باقر فرزند ملاعبدالمبین است.

به نظر می رسد در سال های اخیر سعی در احیاء و بازسازی این قبور فرهنگی شده است که ظاهراً بنابر دلایلی متوقف شده است. امید است مردم و مسؤلان در زمینه بازسازی قبور این بزرگان نهایت اهتمام را داشته باشند و اسامی آنان را برسنگ نوشته ای ذکر و در محل دفن آنان نصب کنند.

منبع : ابن رضا، سیدمهدی، ضیاء الابصارفی ترجمه علماء خوانسار،جزء الثانی، انتشارت انصاریان، قم:۱۳۸۳شمسی

برگرفته از وبلاگ تاریخ مردم خوانسار

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها