چاپ این خبر
کد خبر : 82194
۹:۲۸ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۶
استاد حوزه و دانشگاه؛

در پذیرش حق داشتن گوش قبول شرط است

استاد حوزه دانشگاه گفت: مومنی که گوش قبول دارد جهنم را در دنیا از خود دور می کند و در برزخ نه خبری از جهنم می گیرد و نه خبری از عذاب برای او در قیامت است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسین انصاریان در مراسمی که عصر امروز در حسینیه ابن الرضا خوانسار برگزار شد با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) پیرامون گوش دادن به موسیقی اظهار کرد: امام صادق (ع) در این روایت به فردی که از ایشان در خصوص همسایه ای که صدای آواز و طرب از خانه اش شنیده می شد پاسخ داد تا زمانی که اهل گوش دادن به حرام نیستی و حواست بر آن متمرکز نمی شود مسئول نخواهی بود.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که همه اعضای بدن در برابر فرمانبری از خداوند متعال مسئول هستند گفت: پیامبر اکرم (ص) می فرماید فردی اهل دیدن حرام نیست اما اگر ناگهان چشمش به نامحرم افتاد و چشم را پایین انداخت این نظر اول گناهی ندارد اما اگر این نظر را ادامه دهد دلیلی بر بیماری دل است.

وی افزود: این مسئله دائر مدار بر نیت و اختیار فرد است و اهل فسق دچار حسرت هستند چرا که گوش قبول کردن نداشتند و در قیامت به فرشتگان دوزخ می گویند زمانی که ما در دنیا بودیم اگر دعوت دعوت کنندگان به حق را می پذیرفتم رستگار می شدیم.

حجت الاسلام و المسلمین انصاریان با تاکید بر مسئله پذیرش حق و داشتن گوش حق شنو تصریح کرد: کسی که گوش قبول دارد در دنیا جهنم را از خود دور می کند هم چنان که امیرمومنان (ع) نیز در توصیف حالات جهنم می فرماید مردم در آنجا در تنگنای عجیبی هستند و جهنم زنده است و اهل خودش را صدا می کند.

وی اضافه کرد: سه طایفه هستند که جهنم آنها را مانند مرغی که دانه جمع کند از صحنه قیامت جمع می شوند که در میان آنها ثروتمندان بخیل، حاکمان ستمگر و عالمانی هستند که آبروی دین را ریخته اند.

استاد حوزه در ادامه به حالات مومنان در قیامت اشاره کرد و افزود: مومنی که گوش قبول دارد جهنم را در دنیا از خود دور می کند و در برزخ نه خبری از جهنم می گیرد و نه خبری از عذاب برای او در قیامت است.

وی خاطر نشان کرد: فاصله مومن با جهنم به اندازه فاصله بین حق و باطل است، مومن اکنون که در دنیا به علوم قرآن گوش فرا می دهد جهنم را پس زده و بهشت را به سمت خود می آورد، هم چنان که خداوند متعال نیز می فرماید ما اهل تقوا را در قیامت معطل نمی کنیم و بهشت را به طرف اهل ایمان می آوریم.

حجت الاسلام و المسلمین انصاریان با اشاره به روایات نماز و حالات مومنان گفت: مومن قدرت و عزت دارد و آن قدر توانمند است که جهنم را در دنیا از خود دور می کند و بهشت را نزدیک می سازد.

وی افزود: کافر و مشرک نیز در برابر امامت امام مسئول هستند یعنی زمانی که امام دعوت به حق می کند آنها هم مسئول هستند و در این میان کسی که عمل می کند مسئولیتش را ادا کرده و کسی هم که به مسئولیت عمل نمی کند محکوم به دوزخ است.

این خطیب با تاکید بر مسئولیت همه مردم در پاسخ گویی در قیامت تصریح کرد: آنهایی که دین نداشتند خیالشان راحت نباشد که چون دینی نداشته اند مکلف به تکلیف نبوده اند.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها