چاپ این خبر
کد خبر : 82516
۹:۰۰ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مطرح شد؛

قوام جامعه اسلامی به جهاد است

جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با حضور امام جمعه ، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران و هیات همراه، فرماندار و مسئولین و نماینده های ایثارگران ادارات شهرستان برگزار گردید.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از روابط عمومی فرمانداری خوانسار، جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با حضور امام جمعه ، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران و هیات همراه، فرماندار و مسئولین و نماینده های ایثارگران ادارات شهرستان برگزار گردید.

در این جلسه فرماندار شهرستان ضمن خیرمقدم به مدعوین جلسه با اشاره به سخن مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر زنده نگه داشتن یاد شهدا افزود: در شهرستان اقدامات خوبی همچون ساماندهی گلزارهای شهداء ، برگزاری یادواره ها، نامگذاری معابر به نام شهدا، دیدار با خانواده های ایثارگران و… انجام شده است. وی همچنین از مسئولین خواست تا اگر ابهاماتی در بخشنامه و آئین نامه ها وجود دارد بیان نمایند و نسبت به رفع مسائل ایثارگران اهتمام ویژه ای داشته باشند.

شفعتی اشاره ای نیز به موزه دفاع مقدس داشت و تصریح نمود : با توجه به بلندای افق دید مردم فرهنگی خوانسار این آمادگی وجود دارد تا با همکاری ادارات این بحث عملیاتی و اجرایی نماییم.

همچنین خواجه کریمی امام جمعه شهرستان نیز اشاره ای به یکی از ارکان فرهنگ اسلامی داشت و افزود: اگر فرهنگ اسلامی را به سه قسمت تقسیم کنیم یک رکن آن بحث جهاد و مجاهدت فی سبیل الله است که باعث رشد و توسعه جامعه اسلامی بسوی کمال است و قوام جامعه اسلامی به جهاد است. وی همچنین با اشاره به آیه «فضل الله المجاهدین علی القاعدین اجرا عظیما» درجاتی مختلفی را برای مجاهد برشمرد که یکی از آثار آن شهادت است.

خواجه کریمی مجاهده را امری پایان ناپذیر برشمرد که لازمه آن استقامت است و در همه حوزه های فرهنگی ، اجتماعی، اقتصادی و… جریان دارد . وی در ادامه بیان داشت: مجاهده از غیرمجاهد بر نمی آید و حدودی دارد که بعضی ها ممکن است تا به لحاظ اقتصادی تامین نشوند استقامت خود را از دست بدهند.

امام جمعه شهرستان اقتصاد مقاومتی و عمل به آن را جهاد اقتصاد اسلامی عنوان نمود که اگر تحقق شود مشکلات جامعه اسلامی حل خواهد شد. مجاهد در اقتصاد اسلامی کسی است که کمترین بهره ها را داشته باشد و بیشترین خدمات را به مردم ارائه دهد. فساد در این مقوله جای ندارد و این وظیفه ماست که فرهنگ جهاد و شهادت را که مایه سعادت و عمود حاکمیت اسلامی به دستور خداوند و قرآن حفظ نماییم.

خواجه کریمی از مسئولین خواست تا حافظ این فرهنگ باشیم و آن را نسل به نسل انتقال دهیم و با پویا و زنده نگه داشتن آن سد عظیمی در برابر دشمنان ایجاد کنیم. در پایان امام جمعه شهرستان از احداث موزه شهدا در کنار گلزار شهدای شهرستان خبر داد .

در ادامه وکیلی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان به رسالت عمده بنیاد شهید و امور ایثارگران اشاره داشت و بیان داشت: خدمت رسانی به جامعه ایثارگری و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دو رسالت بنیاد شهید است که به بنیاد شهید به نمایندگی از سایر دستگاهها این وظیفه را بر عهده دارد. وی با توجه به وجود برخی مشکلات در این راستا گفت: در حوزه ایثارگری قوانین بسیار است اما اجرا نشده است و باید د ر راستای خدمت رسانی به جامعه ایثارگران که این نظام به برکت نفس آنها زنده است تلاش کرد.

وکیلی اشاره ای به ویژگی های شهدا داشت و همچنین اولین نکته مشترک وصیت نامه شهدا را حفظ وحدت عنوان نمود که مشکلات نباید این وحدت را خدشه دار نماید. وی رعایت تقوای الهی، پشتیبانی از ولایت فقیه، اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر را از دیگر نکات عنوان نمود.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران بر حل نارضایتی ها تاکید نمود و ۲ اولویت کاری را حوزه درمان و استخدام و اشتغال ایثارگران عنوان نمود که جدای از شرایط جامعه تدبیر مسئولین در این راستا را مهم دانست .

وی در خصوص موزه دفاع مقدس نیز به حفظ اسناد اصلی در تهران و انتقال نسخه دیجیتال به اصفهان و خانواده های ایثارگران اشاره داشت.

در این جلسه مسائلی همچون وجود تناقضات در استخدامها، عدم داشتن برنامه فرهنگی در مناسبتهای روز، پیگیری موزه شهداء، تسری یافتن فرهنگ شهدا در مدارس، دیدار با خانواده با حضور دانش آموزان و دانشجویان، عدم اطلاع مسئولین از قوانین ، دیدار با خانواده شهدایی که در شهرستان پرونده ندارند، عدم تخصیص اعتبار برای یادوارهاو… توسط مسئولین بیان شد.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها