چاپ این خبر
کد خبر : 82803
۱۲:۰۰ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۱۰/۲۶

انتقاد به امام زمان(عج) با مقام عصمت به هیچ وجه سازگاری ندارد!

طبق آیه ۳۳ سوره مبارکه احزاب که می فرماید: «إنّما یرید الله لیذهب عنکم الرّجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا» اراده خداوند بر این تعلق گرفته که چهارده معصوم از هرگونه اشتباه و خطایی مصون و محفوظ باشند…

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از ندای اصفهان، صحبت های جنجالی چند روز قبل رئیس جمهور مبنی بر امکان انتقاد حتی به امام دوازدهم (علیه السلام) اعتراض بسیاری از علما را به همراه داشت. در پاسخ به آقای رئیس جمهور باید گفت:

نقد به معنای این است که اشکال و ایرادی در رفتار، گفتار و یا کردار کسی باشد تا بتوان به آن انتقاد کرد در صورتی که طبق آیه ۳۳ سوره مبارکه احزاب که می فرماید: (إنّما یرید الله لیذهب عنکم الرّجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا) اراده خداوند بر این تعلق گرفته که چهارده معصوم از هرگونه اشتباه و خطایی مصون و محفوظ باشند، پس امکان انتقاد به ایشان به هیچ صورتی وجود ندارد و هر کس قائل به امکان نقد به ایشان باشد در واقع مقام عصمت را که جزء اصول مسلم اعتقاد مذهب شیعه میباشد را زیر سؤال برده است‌.
بیان چنین مطالبی که علاوه بر مخالفت با آیات نورانی قرآن، مخالف احادیث متعددی که قائل بر بالاترین درجه عصمت، یعنی حتی عصمت از فکر خطا و معصیت در چهارده معصوم (علیهم السلام) نیز است سه نتیجه در پی خواهد داشت:

اولا اینکه انسان را از جهت سیر معنوی به شدت به عقب پرتاب می کند، مانند اینکه انسان از بالای قله ای از معنویت به پایین سقوط کند.

ثانیا روز قیامت پاسخگویی انسان را در محکمه عدل الهی در پی خواهد داشت، که با چه سند و مدرک قابل اعتنایی این ادعا بیان شده است.

و ثالثا بیان این دسته از مطالب بدلیل منافاتی که با باورها و عقائد مسلم شیعه دارد، شرعا نیز جایز نیست‌‌.
بنابراین پیشنهاد می شود آقای رئیس جمهور دکتر حسن روحانی برخلاف مسلمات تاریخی حرف نزنند و بجای ورود به مباحث تخصصی علم کلام که در حیطه تخصص ایشان نیست به تلاش بیشتر برای رفع مشکلات معیشتی مردم و بیکاری جوانان بپردازند.

ان شاءالله همه مسئولین در عمل به وظایف خود و حل مشکلات مردم توفیق روزافزون داشته باشند.

 

به قلم  حجت الاسلام علیرضا فقیهی (نویسنده و کارشناس دینی)

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها