چاپ این خبر
کد خبر : 82849
۱۰:۰۰ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۱۰/۲۸
مسئول کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان اعلام کرد:

زیان سالانه ۱۰۳ هزار میلیارد ریالی کمبود آب در کشور

مسئول کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه زیان کمبود آب در کشور ۱۰۳ هزار میلیارد ریال در سال است، گفت: آب در تمام بخش های کشاورزی، صنعتی، خدماتی و گردشگری نقش بسزایی دارد.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از ایمنا، مجید امیریوسفی هم اندیشی راهکارهای دستیابی به اصفهان شهر آب پایه، اظهار کرد: تغییرات اقلیمی، رشد جمعیت، رشد شهرنشینی، آلودگی های محیط زیست، محدودیت منابع و فرسودگی زیرساخت ها از جمله چالش های زیست محیطی پیش روی شهرهاست.

وی رویکرد غالب در مدیریت آب شهری را مهندسی شامل فرماندهی و کنترل با تمرکزگرایی و بهینه یابی برشمرد و گفت: سیستم مدیریت فعلی جوابگو نیازها و شرایط پیش رو نیست.

مسئول کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان زیان کمبود آب در کشور ۱۰۳ هزار میلیارد ریال در سال برشمرد و گفت: آب در تمام بخش های کشاورزی، صنعتی، خدماتی و گردشگری نقش بسزایی دارد.

وی خواستار تغییرات اساسی در مدیریت بخش آب شامل قانون گذاری، سیاست گذاری و اجرایی شد و اظهار کرد: حکمرانی متداول مبتنی بر نسخه پیچی و اصل ایستایی دیگر نمی تواند پاسخگوی نیازها باشد.

یوسفی شهر آب پایه را شهر سازگار با آب تعریف کرد و گفت: شهر آب پایه رویکرد جدید در مدیریت آب شهر است و شهری است که عرضه کننده آب مورد نیازش است و دربردارنده زیرساختها، نهادها و جامعه سازگار با شرایط آبی است.

وی دسترسی به آب سالم، محافظت از سلامت همگانی و تامین امنیت عمومی، سلامت محیطی و زیبایی شهری و تفریح و سرگرمی را از ویژگی شهرهای آب پایه برشمرد و گفت: شناسایی طبیعت و تاریخچه توسعه شهر و روند تغییرات، در نظر گرفتن شهر در مقیاس حوضه آبریز، درک ماهیت حوضه آبریز شهر و در نظر گرفتن ساکنین حاشیه رودخانه ذینفعان از دیگر بخش های یک شهر آب پایه است.

وی افزود: هدف از ایجاد شهرآب پایه ایجاد امنیت آبی، بهبود اکوسیستم شهری در محدوده حریم اکولوژیکی، فرهنگ سازی و هوشیارسازی اجتماعی نسبت به مسایل زیست محیطی و برقراری ارتباط شهر، شهروندان و منابع آب، احیای جریان کمی و کیفی پایه و تغذیه سفره های آب زیرزمینی، محرک توسعه و نوسازی بافت فرسوده با محوریت منابع آب است.

وی نیاز به تحول اجتماعی برای ایجاد و پشتیبانی شهر آب پایه را شامل تغییر نگرش افراد، تغییر رفتار و تغییر حکمرانی دانست و گفت: برنامه ریزی آمایش سرزمین در سطح حوزه آبخیز، برنامه ریزی و مدیریت به منظور حفاظت و بازیافت آب، طراحی شهری منطبق با خرده اقلیم ها، ایجاد ظرفیت اجتماعی – فنی مقابله با شوک ها و قانون گذاری برای طراحی شهر آب پایه از بخش های یک شهر آب پایه است.

یوسفی مهمترین موانع گذار به شهر آب پایه را شامل کمبود منابع، نبود همکاری درون سازمانی بین سازمانی و منطقه ای، شفاف نبودن ماموریت دستگاه های مختلف و هم سو نبودن منافع، فقدان اراده سیاسی و عمومی، نبود چشم انداز روشن و راهبرد روشن، وابستگی به مسیر و مقاومت افراد و سازمان ها عنوان کرد.

شهروندان نسبت به آلایندگی خودروها حساسیت داشته باشند

مدیر ستاد مدیریت بحران استانداری اصفهان در این نشست با اشاره به افزایش تعداد روزهای هوای سالم در اصفهان، گفت: براساس طرح هوای سالم ارایه سوخت گاز به جای مازوت به نیروگاه برق، راه ایستگاه های اندازی مترو و نصب دوربین های ترافیکی مورد تاکید قرار گرفت.

منصور شیشه فروش شرایط فعلی هوای اصفهان را ویژه عنوان کرد و گفت: طی ۱۰۰ روز بارندگی در اصفهان انجام نشده و پایین بودن دما شرایط پایداری برای آلودگی هوا ایجاد کرده است.

وی از شهروندان اصفهانی خواست که از وسایل نقلیه شخصی کمتر استفاده کنند و افزود: بخشی از راهکار آلودگی هوا به دست شهروندان است.

مدیر دفتر فنی و خدمات مهندسی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در این نشست گفت: ۸۵ درصد آب شرب استان اصفهان از زاینده رود تامین می شود که هر سال ۳۱۵ میلیون متر مکعب به ۵۶ شهر و ۲۳۰ روستا برای تامین مصرف ۲.۴ میلیون نفر آبرسانی می شود.

سید محسن صالح میزان هدررفت آب در شبکه توزیع آب را ۱۶.۵ درصد عنوان کرد و افزود: استان اصفهان رتبه نخست کمترین هدر رفت آب در کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به مصرفه بهینه آب در استان اصفهان گفت: ۸۵ درصد مردم الگوی مصرف بهینه آب را رعایت می کنند.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها