چاپ این خبر
کد خبر : 83617
۸:۰۰ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان

شفاف به مردم بگوییم آب کم است

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان گفت: باید شفاف به مردم بگوییم که آب کم است تا اگر با کمبود و افت فشار آب مواجه شدند بتوانیم با صرفه جویی آنها در مصرف، آب شرب را تامین کنیم.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از ایمنا، هاشم امینی در جلسه مدیریت بحران که با حضور مدیران، بهره برداران و مسئولان خدمات مشترکان طر ح آبرسانی اصفهان بزرگ تشکیل می شود، از تشدید بحران کم آبی استان خبر داد و اظهار کرد: درحال حاضر ۸۵ درصد تامین آب شرب استان وابسته به سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ است که این امر ارتباط مستقیمی با حجم ذخیره سد زاینده رود و تخصیص آن به آب شرب دارد، این در حالی است که هم اکنون حجم سد زاینده رود به طور بی سابقه ای کاهش یافته، بنابراین تمام تلاش ها باید برای تامین مستمر آب شرب مردم لحاظ شود تا کاهش ۱۰ درصدی تخصیص آب شرب مدیریت شود.

وی بر تشکیل کمیته های مقابله با بحران کم آبی در شهرستان ها تاکید کرد و گفت: برای اینکه مدیران آبفا در شهرستان ها و مناطق بتوانند زمینه های تامین آب شرب را در تمام روزهای سال فراهم کند باید کمیته و کارگروه مقابله با خشکسالی را تشکیل دهند و حضور فرمانداران و بخشداران در این کمیته ها ضروری است، چرا که آنها هم باید در جریان فرایند چگونگی تامین آب شرب مردم در شرایط سخت قرار گیرند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان افزود: مدیران و بهره برداران طرح آبرسانی اصفهان بزرگ باید به صورت دقیق منابع آبی محلی را با میزان دقیق دبی آبدهی آنها مورد بررسی قراردهند تا هماهنگی بیشتر شهرستان ها و مناطق به سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ را به دنبال داشته باشد، به گونه ای که آب شرب مشترکان در منطقه خود را به صورت پایدار حتی الممکن از طریق منابع محلی و طرح آبرسانی در هر شرایطی تامین کنند.

وی علاوه بر شناسایی دقیق منابع آبی محلی، کاهش هدر رفت آب در هر منطقه را بسیار حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: هم اکنون شرکت آبفا استان اصفهان آب شرب ۹۳ شهر و ۳۰۰ روستا را تامین می کند، این در حالی است که براساس تحقیقات انجام شده دفتر مدیریت مصرف آب شرکت، مقرر شد در برخی از شهرستان ها میزان هدر رفت واقعی آب، هدر رفت ظاهری و بالانس آب باید مورد توجه جدی قرار گیرد که باید با هوشمندسازی و اصلاح شبکه فرسوده میزان هدر رفت آب به حداقل ممکن کاهش یابد.

امینی خواستار اطلاع رسانی جامع و کامل چگونگی تامین آب شرب را برای مردم شد و تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به شرایط اقلیمی کشور و استان که ۱۴ سال متوالی شاهد پدیده خشکسالی است، کمبود منابع آبی واضح و مبرهن است و باید شفاف به مردم بگوییم که آب کم است تا اگر احیانا با کمبود و افت فشار آب مواجه شدند نهایت همکاری را با شرکت داشته باشد و بتوانیم با صرفه جویی که مردم در مصرف آب اعمال می کنند آب شرب آنها را تامین کنیم.

وی کاهش سرانه مصرف آب را یکی از راه های برون رفت از بحران کم آبی برشمرد و گفت: این روزها به منظور تامین آب شرب، مردم باید محور فعالیت ها بر مبنای مدیریت تقاضا و مصرف باشد. پس باید با محاسبه دقیق مصرف سرانه آب شرب هر شهرستان ومنطقه در صدد استانداردسازی مصرف سرانه آب شرب مردم باشیم و با رویکرد اعمال مدیریت تقاضا آنها را ترغیب به مصرف بهینه آب کنیم.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها