چاپ این خبر
کد خبر : 83777
۱۱:۰۰ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۱۱/۲۸

«اشتباهات تغذیه‌ای» ایرانیان را بدانید

در این مطلب اهم اشتباهات تغذیه‌ای مردم کشورمان که باعث ایجاد طیف گسترده‌ای از بیماریهای مختلف شده، تشریح شده است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از آرمان زنان، یکی از مهمترین عوامل ایجاد‌کننده بیماریها در عصر حاضر، اشتباهاتی است که در تغذیه ایرانیها در چند دهه اخیر خواسته و ناخواسته، مغرضانه و گاهی سلیقه‌ای صورت گرفته است.

همین اشتباهات، باعث شده که به‌نوعی مردم ایران دچار سوء تغذیه و به‌دنبال آن بیماریهای مختلف شده‌اند.

لیست بسیاری از مواد غذایی در چند دهه اخیر، دستخوش بعضی حذف و اضافه کردنها در ترکیبات مغذی و باارزش خود شده است؛ از حذف سبوس در کارخانه‌های تولید آرد گرفته و حذف عناصر و الکترولیتهای باارزش موجود در نمک دریا تا اضافه کردن کلر‌، کلریدآهن و آلوم (سولفات آلومینیوم) به آب آشامیدنی همه و همه موجبات بروز بسیاری از بیماریهای حاد و مزمن در مردم کشور شده است.

حذف شکر سرخ از طرفی و جایگزین کردن قند سفید و شکر سفید از سوی دیگر از جمله مصادیق این حذف و اضافه کردنها است؛ سالیانه هزاران تن چغندر (گیاهی با ارزش غذایی بسیار بالا) در کشور‌، صرف تولید قند و شکر سفید می‌شود که از کمترین عوارض مصرف آن از تشکیل سنگهای کلیوی، پوکی استخوانها، ناهنجاریهای مادرزادی، عقیمی در مردان و کیست تخمدان در دختران و زنان می‌توان نام برد.

در کارخانه های تولید قند، طی فرایند تهیه و تولید قند سفید، با اضافه کردن ماده شیمیایی بسیار مضر به‌نام “بلانکیت” (Na2S2O4) که بر اثر حرارت گاز بدبوی SO2 متصاعد می‌کند، قند را سفید می‌کنند که سم کبد شناخته شده است.

یک اشتباه تغذیه‌ای در سیستم تغذیه ایرانیان، حذف چغندر از سبد غذایی است؛ این دسیسه انگلیسیها در ابتدا در کشور هند برنامه‌ریزی شد و سپس وارد ایران شد.

سالیان سال است که سوءتفاهم تغذیه‌ای در نظام تغذیه‌ای ایرانیان در حال گسترش است مثلاً قند سفید، این ماده بسیار سمی و زیان‌آور به‌خورد مردم داده می‌شود و تفاله باارزش چغندر قند‌، صرف خوراک دام می‌شود! سبوس، این ماده بسیار باارزش گندم یا برنج را صرف خوراک دام و طیور می‌کنند!

برنج سفید و آرد سفید کم‌خاصیت گندم را که بسیار چاق‌کننده و بالابرنده چربی و قند خون است به‌خورد مردم می‌دهند؛ جالب اینکه منت به سر مردم می‌گذارند که آرد نانوایی‌ها‌، غنی‌شده از آهن و ترکیبات دیگر است!

متأسفانه در شهرهای بزرگ و صنعتی کشور، پوست‌، دم‌، سم، امعاء و احشای دور‌ریز و نیز استخوانهای گاو را بعد از ذبحشان در کشتارگاهها، به فضای خارج از شهر با همکاری شهرداریها منتقل کرده و روی لاستیکها آتش می‌زنند و به پودر تبدیل کرده و به‌خورد مرغداریها می‌دهند؛ مردم با مصرف این مرغها دچار بسیاری از سرطانها، حساسیتها، آلرژیها و بیماریهای سیستم اتوایمون از جمله MS می‌شوند.

در فرایند تصفیه آب آشامیدنی به‌منظور تصفیه و زلال‌سازی آب‌، ترکیبات شیمیایی زیان‌آوری از جمله کلرید آهن، سولفات آلومینیم با نام تجاری “آلوم” اضافه و برای گندزدایی و ضدعفونی کردن آب آشامیدنی از “کلر گازی” استفاده می‌شود؛ کمترین عارضه جانبی سولفات آلومینیم موجود در آب آشامیدنی‌،کندی شدید حافظه و آلزایمر و کمترین عارضه جانبی کلر موجود در آب، سفیدی زودرس موها و سرطان معده است.

البته تولید و واردات برنج تراریخته (دستکاری ژنتیکی‌شده) را نیز نباید از نگاه دور داشت؛ آمارها نشان می‌دهد که در هند و تایلند با مصرف برنج تراریخته دچار ناهنجاری‌های مادرزادی متعدد شده‌اند.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها