چاپ این خبر
کد خبر : 83862
۴:۱۵ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
در همایش عوارض مصرف الکل و پیشگیری از ایدز مطرح شد؛

شناسایی به موقع ایدز بروز علائم را تا سال ها به تاخیر می اندازد/ اختلالات فرهنگی و هویت یابی در تمایل افراد به الکل موثر است

دیدگاه های مختلف روانشناسی دلایل تمایل افراد به مصرف الکل را ناشی از نبود مهارت های ارتباطی و اعتماد به نفس، باورهای نادرست و تفسیرهای ناصیح از اتفاقات و سبک فرزندپروری سهل انگارانه خانواده ها عنوان کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، پزشک مرکز مشاوره بیماری های رفتاری و ایدز اصفهان در همایش معرفی عوارض مصرف الکل و رویکردهای جدید پیشگیری و درمان ایدز که از سوی شبکه بهداشت و درمان خوانسار با همکاری دیگر ارگان ها پیش از ظهر امروز در سالن کنفرانس دانشکده ریاضی و کامپیوتر خوانسار برگزار شد با اشاره به این که ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی یک بیماری ژنتیکی نیست اظهار کرد: این بیماری عفونی یکی از اصلی ترین اجزای سیستم ایمنی بدن یعنی گلبول های سفید خون را درگیر می کند و عامل آن ویروس اچ آی وی است.

روح الهی با بیان این که کشور ما اکنون در موج سوم انتقال این ویروس قرار دارد گفت: راه های انتقال این ویروس در موج اول و دوم از طریق انتقال خون و سرنگ های تزریقی استفاده شده توسط معتادان بوده است و طی سال های اخیر ضمن کاهش موارد انتقال از طریق انتقال خون و سرنگ های تزریقی، شاهد افزایش انتقال بر اثر روابط جنسی هستیم.

وی افزود: در دنیا ۷۰ درصد از مبتلایان بر اثر ارتباطات جنسی محافظت نشده به این بیماری مبتلا شده اند، هم چنین از دیگر راه ها ابتلا به این ویروس، انتقال از طریق مادر به کودک است و آمار نشان می دهد در صورت شناسایی مادران مبتلا به ویروس و انجام اقدامات پیشگیرانه میزان انتقال ویروس از مادر به کودک به دو درصد کاهش می یابد.

این پزشک مرکز مشاوره با تاکید بر لزوم رعایت بهداشت به ویژه در استفاده از وسایل برنده تصریح کرد: به همان اندازه که دانستن راه های انتقال ایدز مهم است، اطلاع از این مسئله که چگونه ویروس به دیگران منتقل نمی شود نیز مهم بوده و رفتارهای عادی روزمره تاثیری در انتقال ویروس ایدز ندارد.

وی اضافه کرد: در مرحله اول انتقال ویروس که به مرحله پنجره موسوم است بیماری هیچگونه علائمی ندارد و در آزمایش ها نیز تشخیص داده نمی شود و بین دو هفته تا شش ماه این مرحله به طول می انجامد.

روح الهی مدت زمان مرحله بعدی تکثیر این ویروس در بدن را ۱۰ سال عنوان کرد و ادامه داد: در این مرحله بیماری از طریق آزمایش قابل تشخیص است و اقدام مهم در این مرحله آن است که در صورت شناسایی بیماری و انجام اقدامات درمانی، بروز علائم تا سال ها به تاخیر بیفتاد.

وی خاطر نشان کرد: ایدز یک بیماری عفونی ساده است که با رفتار انسان ها سروکار دارد و از آنجایی که همواره با نوعی قبح همراه بوده است از یک موضوع ساده بهداشتی تبدیل به معضل بهداشتی شده است.

پزشک مرکز مشاوره بیماری های رفتاری و ایدزاصفهان با اعلام برخی آمارها در این حوزه مسئله آموزش و پیشگیری را مهم دانست و افزود: گروه های هدف در امر پیشگیری و آموزش عموم مردم به ویژه نوجوانان و جوانان هستند.

اختلالات فرهنگی و هویت یابی در تمایل افراد به الکل موثر است

در این همایش کارشناس و مشاور خانواده در خصوص سوء مصرف الکل با اشاره به این که در دین مبین اسلام و قران کریم بر تفکر، تعقل و تدبر تاکیدات فروانی شده است اظهار کرد: الکل تاثیرات خطرناکی بر قوه تعقل، استدلال، تفکر و قضاوت انسان دارد.

مطلبی پور با بیان تاثیرات نامطلوب الکل بر انسان گفت: ماده اتانول موجود در الکل عوارض جسمی نامطلوب و آسیب زننده ای روی بدن دارد و ماده سمی در کبد تولید می کند که در نهایت به ابتلا به هپاتیت و مرگ منجرمی شود.

وی افزود: این ماده دارای اثرات کوتاه مدت و بلند مدت است و بر روی کرتکس مغز تاثیر گذاشته و ضمن اختلال در فعالیت لوزالمعده، هورمون های پاراتیروئید و جذب کلسیم را نیز مختل می کند.

کارشناس و مشاور خانواده با تاکید بر تاثیر این ماده بر سلول های بنیادی تصریح کرد: الکل موجب بروز سندرم جنین الکلی می شود و آمارها نشان می دهد یکی از مشکلات اصلی کشورهایی چون آمریکا، اروپای غربی و آفریقا بروز سندم جنین الکلی به دلیل استفاده از این ماده است.

وی خاطر نشان کرد: اثرات روانی الکل ضمن کاهش قوه قضاوت و تفکر افزایش انواع هراس ها، اضطراب، توهم، جنون، پرخاشگری، عصبانیت های غیرقابل کنترل و حتی اقدام به خودکشی است و قوه شنوایی، بینایی و حافظه را دچار اختلال می کند.

مطلبی پور آسیب به بنیان خانواده را از عوارض اساسی این ماده دانست و ادامه داد: دیدگاه های مختلف روانشناسی دلایل تمایل افراد به این ماده را ناشی از نبود مهارت های ارتباطی و اعتماد به نفس، باورهای نادرست و تفسیرهای ناصیح از اتفاقات و سبک فرزندپروری سهل انگارانه خانواده ها عنوان کرده اند.

وی افزود: در جوامعی که در حال گذار از دوران سنتی به مدرن هستند، روی آوردن افراد به الکل ناشی از آن است که فرهنگ و هویت یابی دچار مشکل شده است.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها