چاپ این خبر
کد خبر : 84385
۱۱:۰۰ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۶/۱۲/۱۸

دغدغه حقوق زنان/ با شعار «حجاب اختیاری» می خواهند «بی حجابی اجباری» را بیاورند

چرا آقایان بر سر پوشش و آزادی های خود نگران نیستند و از حقوق زن صحبت می کنند؟ خانمها از لحاظ علمی اینقدر پیشرفت کرده اند که در مورد مسائل خود راحت تصمیم بگیرند و حجاب آنقدر مسئله مهمی نیست که برای آن جنجال به پا کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از ندای اصفهان، مقام والای زن قابل انکار نیست و تمام ادیان پذیرفته اند و دین مبین اسلام آن را به کمال رسانده است. زمانی تنها حق و حقوق شهروندی مطرح می شود اما مردانی که ادعا می کنند یکی از دغدغه ها و چالش زندگی آنها حق و حقوق زنان است، این بار سکوت کنند و اجازه دهند که تنها زنان حق و حقوق خود را بنویسند.

سرکار خانم دکتر مسعوده فاضل یگانه، عضو هیئت علمی دانشگاه معارف قرآن و عترت و مدیر پژوهشی دانشگاه است که به بهانه روز زن با وی به گفتگو نشستیم تا در خصوص اهمیت نقش زنان و حقوق آنها در خانواده و جامعه صحبت کنیم.

***

 ندای اصفهان: چگونه در جامعه کوچک خانواده افراد می توانند برای یک مادر به اندازه ای که لیاقت اوست ارزش و احترام قائل شوند.

مسعوده فاضل یگانه: در تاریخ بر اساس روایات و آیات می بینیم که چقدر نقش تربیتی موثر است. سن تربیت تا بیست و یک سالگی است که بعد از آن نمی توان مسائل را به افراد تفهمیم کرد، شاید فقط بصورت ظاهری بتوان از طریق قانون گذاری افراد را مجبور کرد تا حق و حقوقی را قائل باشند.

مثلاً: زنان شاغلی که باردار می شوند سهمی در قانون برای آنها قائل شوند که از مزایایی استفاده کنند اما اگر تربیت در دوران کودکی و نوجوانی صحیح نباشد، مادران طرفداران چندانی نخواهند داشت و اگر می خواهیم احساس عاطفی میان فرزند و مادران ایجاد کنیم، این را باید از کودکی پایه گذاری و از درسهای دوران ابتدایی شروع کرد.

تمام ابعاد زندگی مادران را باید بررسی کرد نه صرفاً بر احساسات تکیه زد، چراکه وقتی کودکان به سن بلوغ می رسند دیگر نمی توانند حرفهای احساسی و صرفاً شعاری را بپذیرند. باید به کودکان بفهمانیم که جایگاه مادر هم عقلانی و هم احساسی است و اگر بتوانیم این موضوع را نهادینه کنیم بسیاری از مسائل در بزرگسالی افراد حل خواهد شد و دیگر نیازی نیست که مسائل را از بیرون به آنها القا کنیم.

ندای اصفهان: پس عقیده شما بر این است که افراد تحت تاثیر اینکه چگونه با آنها رفتار شده است و تربیت را آموخته اند، با مادر و همسر خود رفتار خواهند کرد.

– اتفاقاً چند روز گذشته مشاوره ای داشتم؛ مادر توضیح می داد که فرزندم حدوداً سه سال و سه ماه دارد و تازه یاد گرفته است که صحبت کند. جلوی او با پدرش با هم درگیری لفظی پیدا کردم و شوهرم گفت: ناراحتی برو خونه ننه ات، الان فرزندم هنگام لجبازی چه به من و چه پدرش می گوید: ناراحتی…

کودک بی احترامی و لجبازی کردن را یاد گرفته بود. آموزش در سنین کودکی بسیار تاثیرگذار است. مردی که جلوی همه همسر خود را تحقیر می کند به این دلیل است که در کودکی چنین رفتاری را دیده است. اگر خانواده ها حتی بصورت سوری و عادت جلوی فرزندان به یکدیگر احترام بگذارند کودک هم یاد می گیرد که احترام بگذارد.

ندای اصفهان: با توجه به صحبت های شما زمانیکه رفتار نهادینه می شود ناخواسته آینده فرد را تحت الشعاع قرار می دهد. بعنوان مثال مردی که وسواس فکری دارد و راحت همسرش را تحقیر می کند و اجازه هیچگونه فعالیتی را به همسرش نمی دهد، آن زن چه باید بکند؟

– باید برای این آقایان آثار رفتارشان را تشریح کرد. باید به آن شخص فهماند که نمی شود هر چقدر دلش خواست زور بگوید و محبت همسرش را هم داشته باشد. ممکن است بصورت ظاهری زن محبت کند اما قلباً دیگر محبتی به آن مرد نخواهد داشت و این آغاز فسادهاست.

البته اگر قرار هم هست به این آقایان آموزش داده شود باید بصورت پنهانی و بصورت جلسات خصوصی باشد؛ زمانیکه توصیه هایی به خانم می شود آقا حضور نداشته باشد و بالعکس.

وقتی دو طرف صحبت های مشاور را گوش می دهند، جانبداری از خود را یاد می گیرند و پیامدهای خوشایندی نخواهد داشت. یاد نمی گیرند که نسبت به طرف مقابل تصمیم درستی بگیرند. مسئله مهم این است که مردها در آغاز زندگی راحت به خانم های خود اعتماد نمی کنند و بیشتر بر صحبت ها و استدلال های مادران خود تکیه دارند.

یکی از ویژگی های بارز رفتار آقایان این است که دیر اعتماد می کنند، زود دلبسته می شوند و نسبت به آینده خود نگران هستند. خانمها باید اعتمادسازی کنند و اینقدر مردها را خشن تصور نکنند.

ندای اصفهان: گرچه از موضوع اصلی دور شدیم اما بهتر است که این مبحث را تمام کنیم. می توان دلیل عمده خیانت ها را بی محبتی طرفین دانست؟

– متاسفانه فساد اخلاقی در خانمها و آقایان متاهل بسیار زیاد شده است و دلیل عمده همین بی محبتی هاست. در تمام جوامع خیانت همان خیانت است و معنای دیگری هم ندارد. روایتی داریم که فرموده اند: «شما مردها باید خوش پوش باشید، نیکو باشید و خود را خوشبو کنید که همسران شما به فساد نیفتند.»

ندای اصفهان: جوانان امروزی علاقمند هستند که یک فرزند داشته باشند. مقام معظم رهبری تاکید بر فرزندآوری دارند چرا که جامعه به سمت پیری می رود. اصولاً افراد بخاطر نبودن امکانات رفاهی و مسائل اقتصادی این موضوع را رد می کنند و عقیده دارند که این تفکر غلط است که «آنکه دندان دهد نان دهد»! در این خصوص نظر خود را بیان کنید.

– درک یکسری از مسائل وابسته به این است که حس و تجربه شود و تنها با استدلال و منطق نمی توان آن را به افراد تفهیم کرد. عده ای که مقام معظم رهبری را بعنوان مرجع تقلید و ولی فقیه خود قبول دارند از ایشان تبعیت می کنند، افرادی هم که صحبت های ایشان را حجت نمی دانند نمی شود قانع کرد.

خانواده ها باید تلاش کنند به کسی که تک فرزند دارد بگویند برآورده کردن توقعات کودک برای آنها سخت تر خواهد بود چرا که نیازها و خواسته های او تمامی ندارد. کودکان روابط اجتماعی خود را بصورت جمعی یاد می گیرند و الزامی هست که در جمع باشند. اگر کسی دو یا سه فرزند داشته باشد، کودک سریع تر به رشد اجتماعی می رسد.

از طرفی موضوع اقتصاد افراد در جامعه علل های متعددی دارد. بخاطر تلاش نکردن فرد و مشکل دولت هاست.

ندای اصفهان: سالهاست که بحث حجاب مبحث جنجالی جامعه ما شده است؛ در خبرگزاری های غربی و آمریکایی بحث می شود که در ایران به آزادی های فردی خانمها احترام گذاشته نمی شود و افراد بخاطر روسری سر نکردن به شلاق محکوم می شوند. نظر شما در این خصوص چیست.

– یک بحث قانون است که قانونی که نوشته شده است باید اجرایی شود و نمی توان به آن اعتراض کرد تا زمانیکه اصلاح شود. درست یا غلط بودن قانون هم بحث دیگر است اما راجع به تغییر آن هم می توان بحث کرد و پیشنهاد داد. اما عجیب تر از قانون این است که آقایان مدافعان بی حجابی شده اند و می خواهند راجع به آن تصمیم گیری کنند.

ندای اصفهان: اولین مسئولی که قانون حجاب اجباری را در جامعه مطرح و اجرایی کرد، حالا موضوع رفراندوم را مطرح می کند که در جامعه حجاب اجباری یا اختیاری شود. چرا عده ای از آقایان مدافع بی حجابی خانمها هستند؟

– افرادی که از حجاب اختیاری صحبت می کنند می خواهند بی حجابی اجباری را بیاورند اما راجع به آقایانی که مدافع بی حجابی زنان هستند، کسانی هستند که از این موضوع سود می برند. این آقایان به چند گروه تقسیم می شوند؛ عده ای افرادی هستند که مخالف بسته شدن شبکه های پورن بودند و می خواهند لذت ببرند بی اینکه برایشان هزینه ای داشته باشد.

عده ای از آقایان هم که با خانمهای محجبه مخالفت می کنند چون موقعیت خود را در خطر می بینند، راحت به اهدافشان نمی رسند و این خانمها برای آنها تهدید محسوب می شوند. گمان می برند که با وارد شدن در پست و جایگاههای اجتماعی دیگر جایی برای آنها نخواهد بود و با این کار می خواهند زنان با استعداد را از دور رقابت خارج کنند.

عده ای از آقایانی که بظاهر مذهبی هستند و مخالفت می کنند چون دیگر نمی توانند جلوی بی حجابی همسر و فرزندان خود را بگیرند و برای توجیه کار آنهاست.

سوال این است چرا آقایان بر سر پوشش و آزادی های خود نگران نیستند و تلاش نمی کنند که قانون را به نفع خود تغییر دهند؟ خانمها دیگر بی سواد نیستند و از لحاظ علمی اینقدر پیشرفت کرده اند که در مورد مسائل خود راحت تصمیم بگیرند و حجاب آنقدر مسئله مهمی نیست که برای آن جنجال به پا کرده اند. زمانی که اینقدر نقص و ایراد در مسائل کشوری هست، بهتر است اینقدر آب به آسیاب دشمن نریزند و اجازه دهند که خانمها خودشان این مسئله را حل کنند.

زمانی حجاب کامل در دانشگاه های آزاد اجباری بود؛ یکی از دختر خانمها که برای تسویه آمده بود می گفت: خدا را شکر که در اوج جوانی مجبور بودم حجاب داشته باشم. این نشان می دهد که این خانم این مسئله را درک و حس کرده بود. خانمها اینقدر از لحاظ علمی پیشرفت کرده اند که نیاز به مدافع ندارند.

به قلم  نفیسه قاسمی

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها