چاپ این خبر
کد خبر : 84486
۴:۰۰ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
جانشین فرمانده سپاه صاحب الزمان(عج) خبرداد؛

اجرای طرح بیابان‌زدایی در ۱۰ هزار هکتار از اراضی استان/ استفاده از گونه های مثمر ثمر و مفید در طرح های درختکاری

جانشین فرمانده سپاه صاحب الزمان(عج) با بیان اینکه بخشی از فعالیت بسیج و سپاه در زمینه بیابان زدایی متمرکز شده است، گفت: در سال های اخیر به همت بسیج سازندگی و با مشارکت بسیجیان خواهران و برادران و عموم مردم استان، طرح های بیابان زدایی در ۱۰ هزار هکتار از اراضی استان برگزارشده است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از صاحب نیوز،  ۱۰۰ نهال در مرکز آموزش بسیج امام علی(ع) شهرستان مبارکه با حضور جانشین فرمانده سپاه استان اصفهان به صورت ویدئو کنفرانس و همزمان با سراسر کشور غرس شد.

صبح امروز در مراسم هفته درختکاری سپاه ۱۰۰ نهال با حضور جانشین فرمانده سپاه صاحب الزمان(عج) اصفهان؛ امام جمعه، فرمانده سپاه و روسای ادارات شهرستان مبارکه در مرکز آموزش بسیج امام علی(ع) مبارکه غرس شد.

این مراسم سراسری با حضور سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه در تیپ آل محمد(ص) سپاه تهران بزرگ همزمان با ویدئو کنفرانس برگزار شد.

سردار مجتبی فدا در این مراسم با اشاره به اینکه مبارکه جز شهرستان های صنعتی و کشاورزی کشور است، تصریح کرد: شهرستان مبارکه نسبت به دیگر نقاط استان، فضای سبز مناسب تری دارد اما با این حال با کمبود فضای سبز هم مواجه است.

جانشین فرمانده سپاه صاحب الزمان(عج) استان اصفهان با بیان اینکه سرانه فضای سبز شهرهای صنعتی ۵۰ متر مربع باید باشد، اما در شهرستان مبارکه ۴۵ متر مربع است، گفت: استان اصفهان در ۱۰ سال گذشته با کمبود بارش و خشکسالی درگیر است و کم بارشی و خشک سالی نباید باعث این شود که ما قدم و حرکتی برای حفظ محیط زیست و افزایش سرانه فضای سبز استان برنداریم.

وی افزود: سپاه هم در راستای اقدامات و تاثیرات مثبتی که میتواند درختکاری و ایجاد فضای سبز داشته باشد، اقدامات مختلفی انجام داده است.

سردار فدا با تاکید بر اینکه در سطح استان و در نواحی مختلف تلاش شده است که فرهنگ نگهداری همگانی فضای سبز در سرلوحه اقدمات سپاه قرار بگیرد، بیان کرد: با کشت گونه های مختلف که با کم آّبی و شرایط خشکسالی سازگار هستند از ظرفیت بیابانی اصفهان استفاده کردیم.

وی ادامه داد: این اقدامات سپاه سه خصلت استفاده از گونه های مثمر ثمر و مفید، کمک به اشتغال زایی و در راستای اقتصاد مقاومتی مانند پرورش گیاهان دارویی، را شامل می شود.

جانشین فرمانده سپاه صاحب الزمان(عج)  با بیان اینکه بخشی از فعالیت بسیج و سپاه در راستای بیابان زدایی قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: در سال های اخیر به همت بسیج سازندگی، مشارکت بسیجیان خواهران و برادران و عموم مردم استان، نزدیک به ۱۰ هزار هکتار بیابان‌زدایی در سطح استان انجام شد.

سردار فدا اضافه کرد: این مناطق عمدتا در حاشیه شهرهای کویری مانند نایین، اردستان، آران و بیدگل، کاشان و شرق اصفهان است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون برای اجرای عملیات بیابان‌زدایی نزدیک به ۳۰۰ هکتار زمین در دست اقدام داریم، اظهار کرد: ۲۰۰ هکتار در منطقه شرق اصفهان و ۱۰۰ هکتار در مناطق در شهرستان های برخوار و دولت آباد برای اجرای عملیات بیابان‌زدایی آماده است.

جانشین فرمانده سپاه استان اصفهان عنوان کرد: هدف ما از از اجرای عملیات بیابان‌زدایی در سطح استان، جلوگیری از پیشروی کویر و خشکی بیابان ها، اشتغال‌زایی و جلوگیری از هجوم ریز گردها به شهرها است.

وی با بیان اینکه در کنار این فعالیت ها و با توجه به ظرفیت و شرایط بحرانی که استان خوزستان در سال گذشته داشت، بخشی از توان بسیج به استان خوزستان اعزام شدند، خاطرننشان کرد: ۲۵ هکتار هم سال گذشته در ایام عید و در زمان حاضر در منطقه عمومی خوزستان بیابان‌زدایی شد و به صورت ۱۰۰درصد موفق، تحویل منابع طبیعی شده است.

سردار فدا با اشاره به اینکه در کاهش مصرف آب و بهره‌برداری مناسب از آب مصرفی و آب شربی که در پادگان ها و مراکز آموزشی و نظامی اقدامات خوبی انجام شده است، گفت: جداکردن مخازن و سیستم‌های لوله کشی آب شرب و غیر شرب، استفاده از پساب و فاضلاب خاکستری که ظرفیت خوبی را ایجاد کرده و طی سال گذشته مجموعا آب مصرفی سپاه استان را به ۵۰درصد کاهش داده است.

ایجاد ۱۶ هکتار فضای سبز در مرکز آموزش بسیج امام علی(ع)

فرمانده مرکز آموزش بسیج امام علی(ع) شهرستان مبارکه هم در این مراسم با بیان اینکه  در اسلام یکی از بهترین و مقدس ترین کارهای بحث فضای و کاشت درخت است، گفت: حضرت رسول اکرم(ص)  درختکاری را با ساختن مسجد، تعلیم علم و دانش قیاس می کنند، که این بیانگر اهمیت به فضای سبز است.

سرهنگ مهدی سلطانی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب هر ساله در روز درختکاری، تاکیدات فراوانی را در خصوص حفظ فضای سبز دارند، اظهار کرد: امام خامنه ای روز درختکاری و هفته منابع طبیعی را یکی از روز پربرکت برای جمهوری اسلامی ایران و یک امر ضروری می دانند و همواره تاکیدات فراوانی در این زمینه دارند.

وی افزود: مرکز آموزش بسیج امام علی(ع) نزدیک به ۱۶ هکتار فضای سبز وجود دارد که هفت هکتار از آن درختکاری و نه هکتار درختچه کاری است.

فرمانده مرکز آموزش بسیج امام علی(ع) مبارکه بیان کرد:  در هفته منابع طبیعی به توفیق الهی توانستیم در هشت هزار متر مربع نهال بادام و درخت انگور طبق فرمایشات مقام معظم رهبری غرس کنیم.

وی با بیان اینکه در هفته مناطبع طبیعی هزار و ۴۷۰ اصل نهال واکاری شده است، ادامه داد: با توجه به محدودیت های که برای اجرای ویدئو کنفرانس و ارتباطاتی داشتیم، امروز ۱۰۰ نهال به صورت نمادین کاشته می شوند.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها