چاپ این خبر
کد خبر : 84706
۱۲:۰۰ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۲۸

اذکار ماه رجب

ماه رجب شرافت زیادی دارد و در فضیلت آن روایات بسیاری وارد شده است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از باشگاه خبرنگاران، رسول خدا(ص) فرمودند: «هر کس در ماه رجب صد مرتبه بگوید «أَسْتَغْفِرُ اللّهَ الَّذِی لا إلهَ إِلاّ هُوَ، وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَأَتُوبُ إِلَیْهِ» و در پایان صدقه‌اى بدهد، خداوند کارش را به رحمت و مغفرت پایان دهد و هر کس ۴۰۰ مرتبه آن را بگوید فضیلت شهیدان را دارد».

همچنین ایشان فرمود: «کسى که در ماه رجب هزار مرتبه «لا اِلهَ اِلاَّ اللّه» بگوید، خداوند براى او حسنات فراوانى مى‌نویسد».

در روایت دیگری آمده است: «هر کس در ماه رجب، در وقت صبح، ۷۰ مرتبه و شبانگاه نیز ۷۰ مرتبه بگوید اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَأَتُوبُ اِلَیْهِ و پس از آن، دست‌ها را بلند کند و بگوید أَللّهُمَّ اغْفِرْلی وَ تُبْ عَلَىَّ اگر در همان ماه رجب بمیرد، خداوند از او راضى خواهد بود».

از اعمال مهم  رجب، اذکار و ادعیه این ماه می‌باشند که عبارتند از:

هزار مرتبه ذکر «استغفر اللّه ذا الجلال و الإکرام من جمیع الذنوب و الآثام» در این ماه که موجب غفران تمام گناهان می‌شود.

قرائت ده‌هزار مرتبه یا هزار مرتبه سوره توحید در این ماه؛ در روایتی ذکر شده که  «کسى که هزار بار سوره توحید را بخواند، روز قیامت عمل هزار پیامبر و هزار فرشته را مى‌آورد. و هیچکس نزدیکتر از او به خدا نیست مگر کسى که بیشتر از او آن را خوانده باشد. و ثواب خواندن این سوره در رجب چندین برابر است.»

اذکار دیگری نیز برای این ماه ذکر شده اند:

هزار مرتبه ذکر «لا اله الا اللّه»

هزار مرتبه ذکر «سبحان اللّه»

صد مرتبه ذکر «أستغفر اللّه الّذی لا اله الا هو وحده لا شریک له و اتوب إلیه»

ذکر«عظم الذّنب من عبدک فلیحسن العفو من عندک» در سجده‌های ماه رجب به تبعیت از امام سجاد علیه السلام که این ذکر را می‌گفتند.

بعد از هر نمازى بگوید:«یا من ارجوه لکلّ خیر و آمن سخطه عند کلّ شرّ، یا من یعطى الکثیر بالقلیل یا من یعطی من سئله یا من یعطی من لم یسئله و من لم یعرفه تحنّنا منه و رحمه أعطنی بمسألتی إیّاک جمیع خیر الدّنیا و جمیع خیر الآخره و اصرف عنّی بمسألتی إیّاک جمیع شرّ الدنیا و شرّ الآخره فإنّه غیر منقوص ما أعطیت و زدنی من فضلک یا کریم»، سپس با دست چپ محاسن خود را گرفته و انگشت سبابه دست راست خود را حرکت داده و گریه کند و بگوید:«یا ذا الجلال و الإکرام یا ذا النّعماء و الجود یا ذا المنّ و الطّول حرّم شیبتی على النّار»

اذکار ماه رجب

اهمیت ذکر تهلیل در ماه رجب

عَنِ النَّبِیِّ صلّی الله علیه وآله: «مَنْ قَالَ فِیهِ «لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ» أَلْفَ مَرَّهٍ، کَتَبَ اللهُ لَهُ مِائَهَ أَلْفِ حَسَنَهٍ، وَ بَنَى اللهُ لَهُ مِائَهَ مَدِینَهٍ فِی الْجَنَّهِ»؛ رسول خدا صلّی الله علیه وآله فرمود: «هرکس در ماه رجب، هزار مرتبه«لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ» بگوید ، خداوند برای وی هزار حسنه نوشته و هزار شهر در بهشت بنا می‌کند».

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها