چاپ این خبر
کد خبر : 84845
۱:۰۰ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۷/۰۱/۲

حال و هوای بهاری در شهر ۴۵۰ چشمه خوانسار + عکس

شهرستان خوانسار نه تنها جاذبه‌ای طبیعت‌گردی بسیاری دارد بلکه از گذشته‌های دور بناهای تاریخی نیز در دل خود جای داده یکی از وجه‌های نامگذاری این شهر به گفته کارشناسان وجود ۴۵۰ چشمه در خوانسار است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از تسنیم، شهرستان خوانسار نه تنها جاذبه‌ای طبیعت‌گردی بسیاری دارد بلکه از گذشته‌های دور بناهای تاریخی نیز در دل خود جای داده است.

تاریخچه شهرستان خوانسار به قبل از اسلام می رسد وجود آثاری از آتشکده تیر و معبدی بنام هیکل در کوه تیر در حوالی روستای تیدجان و سنگ قبری به خط پهلوی در روستای قودجان دلیلی بر این مدعا است . مدارکی که از سابقه تاریخی خوانسار در دست است تاریخ مهاجرت دسته‌ای از اقوام یهود به خوانسار و سرگذشت آن‌ها است که به زمان سلطنت کوروش می‌رسد .

خوانسار به چند گونه نوشته و تلفظ می شود. خانسار- خانیسار-خونسار-خوانسار و خوسار نام خوانسار از دو بخش«خان» و «سار» تشکیل شده که خان به معنی چشمه و سار پسوند کثرت و فراوانی است. بدین ترتیب خوانسار به معنی چشمه سار یا چشمه‌های فراوان است. دلیل آن نیز وجود ۴۵۰ چشمه در خوانسار است.

دربعضی نوشته‌ها قدمت خوانساربه زمان اسکندرمی رسد و معتقدند که اسکندر هنگام رفتن به اصفهان از آنجا گذشته است و یکی ازمیدان‌های جنگ اسکندر و داریوش سوم درمنطقه‌ای بین خوانسار کهرود و اصفهان بوده است.

خوانسار پس از اسلام، در قلمرو حکومت امویان، عباسیان، طاهریان، صفاریان، دیلمیان، سلجوقیان، و خوارزمشاهیان قرار داشته است. در اوایل سده ۷ ه‍.ق مغولان این ناحیه را گشودند و خرابی‌های بسیار به بار آوردند. پس از آن‌ها تیمورلنگ به مرکز ایران، از جمله خوانسار تاخت و چپاول و کشتار زیادی کرد. خوانسار، در دوران صفوی از مراکز مهم علم، ادب و صنعت بوده است.

پادشاهان صفوی توجه ویژه‌ای به این ناحیه داشته‌اند و به خاطر همین توجه هنرهای دستی و کارگاهی در این شهر گسترش یافته است. بنای مدرسه مریم بیگم صفوی از سوی همسر شاه تهماسب نیز به پیشرفت فرهنگی این دیار افزود.

پارک سرچشمه

یکی از مراکز تفرجگاهی و گردشگری خوانسار پارک سرچشمه این شهر است این پارک با وسعتی حدود ۱۵ هکتار در جنوب شهر خوانسار و در دامنه کوه خوانسار قرار دارد پارک زیبا که در طول سال و در فصول مختلف پذیرایی میهمانان و گردشگران زیادی از شهرهای استان و دیگر نقاط کشور بوده و به دلیل وجود چشمه های آب متعدد از جمله چشمه مرزنگوش – چشمه شترخون- چشمه پیرکه در جنب آرامگاه شیخ اباعدنان قراردارد ازطراوت و زیبائی خاص برخوردار شده همچنین وجود جنگل انبوه ازدرختان مختلف دردامنه کوه و محلهای استراحت و سکوهای مخصوص مسافران و میهمانان بر جاذبه طبیعی این پارک زیبا افزوده است.

آرامگاه شیخ اباعدنان و تعدادی ازبزرگان وعارفان اسلامی سده هشتم هجری قمری در سرچشمه خـوانسار زیارتـگاه اهـالی مسافران و میهمانان شهر خـوانسار است.

مسجدجامع خوانسار نیز با قدمتی چهارصدساله یکی ازمراکزمذهبی شهرخوانسار در شمال شرقی شهرخوانسار واقع گردیده است.

انتهای پیام/ش

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها