چاپ این خبر
کد خبر : 85033
۱۰:۴۴ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۷/۰۱/۱۱
در مراسم سالروز ولادت امیرمومنان (ع) مطرح شد؛

بزرگ ترین ضرر و خیانت به اسلام، خانه نشین شدن امیرمومنان (ع) بود

حجت الاسلام و المسلمین صالحی خوانساری گفت: بزرگ ترین ضرر و خیانتی که به اسلام وارد شد آن بود که علی (ع) بعد از پیامبر(ص) خانه نشین شد و در عظمت وجود امیرمومنان (ع) دانشمند بزرگی چون ابوعلی سینا می گوید که مثل علی (ع) در جامعه بشری مثل عقل در بدن است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، خطیب و مدرس حوزه در مراسمی که به مناسبت میلاد امیرمومنان علی علیه السلام عصر امروز در حسینیه ابن الرضا خوانسار برگزار شد با اشاره به صفات و ویژگی های حضرت علی (ع) در کلام بزرگان و مستشرقان اظهار کرد: شبلی که یک دانشمند لایک است دراین باره می گوید علی(ع) نسخه تک در عالم است و احدی در شرق و در غرب نه در گذشته و نه در حال و آینده مانند ایشان نیست.

حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی صالحی خوانساری با بیان توصیف شخصیت امیرمومنان (ع) در کتب دانشمندان غیرمسلمان به عبارات جرج جرداق در الامام علی صوت العداله الانسانیه پرداخت و ادامه داد: از جرج جرداق درباره انگیزه اش درخصوص نوشتن این کتاب سوال شد و او پاسخ داده بود که من احوال رجال عالم را مطالعه کرده ام و پس از انبیاء رجلی چون علی (ع) ندیده ام و ایشان را در عالم مظلوم یافته و این مظلومیت من را وادار به نوشتن این کتاب کرده است.

وی افزود: از جرج جرداق سوال کرده اند که نزد تو عیسی (ع) افضل است یا علی (ع) و او در پاسخ گفته بود، اگر بگویم عیسی (ع) افضل بر علی (ع) است، برخلاف وجدان خود صحبت کرده ام و اگر بگویم علی (ع) افضل بر عیسی (ع) است محذوراتی دارم.

حجت الاسلام و المسلمین صالحی خوانساری ادامه داد: جرج جرداق در خصوص دست یافتن به راه سعادت و کمال به پیروی از امیرمومنان (ع) تاکید داشت.

وی خاطر نشان کرد: در میان مستشرقان غربی فردی به نام جان دیون پورت وجود دارد که او نیز کتابی درباره قران و محمد (ص) نوشته است و در این کتاب بیان می کند که چگونه صوت و نام پیامبر اکرم (ص) ظرف مدت ۲۳ سال عالم گیر شد.

این خطیب و واعظ به تحلیل این مستشرق پیرامون دلایل جهانی شدن دین اسلام پرداخت و اضافه کرد: از دلایل این موضوع آن است که دین اسلام منطقی ترین دین ها است و در وهله بعد خود پیامبر (ص) که رهبر این دین است، مومن ترین انسان ها به دین خویش بود، هم چون حضرت امام (ره) که اول مومن به نظام و انقلاب بود.

وی با تاکید به نقش موثر زنان در خانه و خانواده تصریح کرد: از دیگر دلایلی که این مستشرق به آن اشاره کرده است آن است که درون زندگی رسول خدا (ص) را زنی اداره می کرد که هر زمان ایشان از منزل بیرون می رفت از پشت سر خود در امان بود و آن وجود حضرت خدیجه کبری (س) بود.

حجت الاسلام و المسلمین صالحی خوانساری اضافه کرد: عامل چهارمی که این نویسنده غربی به آن اشاره می کند و از دلایل مهم پیروزی و عالم گیر شدن نام و دین رسول خدا (ص) بوده داشتن سربازی نمونه در بیرون از خانه به نام علی (ع) است.

وی افزود: بزرگ ترین ضرر و خیانتی که به اسلام وارد شد آن بود که علی (ع) بعد از پیامبر(ص) خانه نشین شد و در عظمت وجود امیرمومنان (ع) دانشمند بزرگی چون ابوعلی سینا می گوید که مثل علی (ع) در جامعه بشری مثل عقل در بدن است.

این خطیب در ادامه با بیان این که ۳۰۰ آیه در قرآن کریم مختص وجود امیرمومنان (ع) نازل شده است به مضمون آیات ۷۰ تا ۷۲ سوره اسرا اشاره کرد و گفت: در آیه ۷۰ سوره اسرا خداوند متعال به چهار مدال که تنها به آدم داده و حتی به فرشتگان نیز داده نشده است اشاره می کند.
وی خاطر نشان کرد: کرامت، قدرت، نعمت و فضیلت چهار مدال اختصاص داده شده به آدم است و هر آن چه که در دنیا، برزخ و قیامت لازم داشته ایم در این چهار امر وجود دارد و به آدم داده شده است.

حجت الاسلام و المسلمین صالحی خوانساری به مضمون آیه ۷۱ سوره اسرا اشاره کرد و ادامه داد: در این آیه خداوند سوالی از انسان می پرسد که مادر همه سوالات است و می فرماید فردای قیامت که نزد من می آیید تنها نخواهید آمد، بلکه با امام دنیای خود می آیید و از شما پرسیده می شود که دین خود را از چه کسی گرفته اید؟

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها