چاپ این خبر
کد خبر : 85111
۱۲:۵۰ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
مدیر شبکه بهداشت و درمان خوانسار خبر داد

غربالگری ۷۰۱۰ نفر در شهرستان خوانسار

مدیر شبکه بهداشت و درمان خوانسار گفت: سال گذشته ۷ هزار و ۱۰ نفر در سطح شهرستان غربال‌گری شدند که ۳ هزار و ۱۲۷ نفر در مراکز درمانی شهر خوانسار و ۳ هزار و ۶۸۳ نفر در مراکز درمانی روستاها غربال‌گری شدند.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از فارس، مسعود قیصری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خوانسار، اظهار کرد: سال گذشته در حوزه بهداشت، خانه بهداشت سنگ سفید با اعتبار یکصد میلیون تومان احداث شد و دیوار کشی آن با اعتبار ۴۰ میلیون تومان در حال اجرا است.

وی گفت: در حوزه درمان اقداماتی از جمله تعمیر و بازسازی پانسیون پزشکان و نصب مخزن اکسیژن بیمارستان و … با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیون تومان انجام شده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان خوانسار از احداث درمانگاه در مجاورت بیمارستان فاطمیه خوانسار خبرداد، و افزود: زمین این درمانگاه از سوی خیرین اهدا شده و به زودی این درمانگاه در پنج طبقه که شامل پانسیون پزشکان، مرکز درمانی و پارکینگ است، و جهت رفاه درمانی مردم خوانسار احداث می‌شود.

وی با اشاره به اینکه با انتخاب مدیریت جدید در اورژانس ۱۱۵ خوانسار رضایت‌مندی مردم شهرستان دوچندان شده است، افزود: مأموریت اصلی اورژانس ۱۱۵ پوشش دهی به بیماران قلبی عروقی، تنفسی، زنان و زایمان، مسمومیت، سقوط، سوختگی‌ها، غرق شدگی، خودکشی، تصادفات و حوادث ناشی در حین کار است.

قیصری افزود: در سال ۹۵ مأموریت‌های اورژانس ۱۱۵ خوانسار ۹۲۷ مورد بوده که از این تعداد ۱۸۹ مورد مربوط به تصادفات بوده که در حوادث رانندگی ۴ نفر فوت شدند.

وی ادامه داد: در سال گذشته تا بهمن‌ماه تعداد مأموریت اورژانس ۱۱۵ یک هزار و ۲۳ مورد بوده که از این تعداد ۲۰۰ مورد مربوط به تصادفات و مسمومیت بوده است، در این حوادث رانندگی ۳ نفر فوت شدند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان خوانسار گفت: به دلیل پراکندگی روستاهای شهرستان به ویژه در منطقه ویست و رحمت آباد احداث یک پایگاه اورژانس ۱۱۵ در منطقه قودجان در دستور کار است و در این راستا به لحاظ جمعیت شهرستان که امکان صدور مجوز احداث دو پایگاه وجود ندارد، اما در حال پیگیری برای اخذ مجوز هستیم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته (۹۶) در طرح ایراپن ۷ هزار و ۱۰ نفر در سطح شهرستان غربال‌گری شدند که بالاتر از انتظار استان نیز انجام شده است، افزود: از این تعداد ۳ هزار و ۱۲۷ نفر در مراکز درمانی شهر خوانسار و ۳ هزار و ۶۸۳ نفر در مراکز درمانی روستاها غربال‌گری شدند.

قیصری با بیان اینکه در طرح ایراپن افراد بالای ۳۰ سال سن برای تشخیص سرطان کولورکتل، سرطان برست، سرطان دهانه رحم غربالگری شدند، گفت: برای تشخص سرطان کولورکتل در گروه سنی ۵۰ تا ۷۰ سال سن در مراکز درمانی شهر خوانسار یک هزار و ۳۲ و در مراکز درمانی روستائی ۹۴۸ نفر غربالگری شدند.

وی افزود: برای تشخیص سرطان برست در گروه سنی ۳۰ تا ۵۰ سال سن ۲ هزار و ۵۱۸ نفر در مراکز شهری و یک هزار و ۲۹۷ نفر در مراکز درمانی روستائی غربالگری شدند، همچنین برای تشخیص سرطان دهانه رحم ۳ هزار و ۷۳ نفر در گروه سنی ۳۰ تا ۵۹ غربالگری شدند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان خوانسار با اشاره به اینکه بر اساس جمعیت شهری شهرستان ۴۰ درصد غربالگری شدند ، افزود: کل جمعیت بالای ۳۰ سال سن برای طرح غربالگری ۱۶ هزار و ۷۲۰ نفر بودند.

وی گفت: در طرح ایراپن افراد با احتمال خطر کمتر از ۱۰ درصد کارت سبز دریافت کردند و تا یک سال نیاز به پیگیری درمانی ندارد و با احتمال خطر ۱۰ تا ۳۰ درصد کارت زرد دریافت کردند و ۶ ماه دیگر نیاز به پیگیری درمانی ندارند، و با احتمال خطر ۳۰ درصد کارت قرمز دریافت می‌کنند که هر ماه یک بار باید مراجعه کنند.

قیصری با بیان اینکه یک هزار و ۲۲۸ نفر زن و ۹۴۵ نفر مرد دچار بیماری دیابت هستند، افزود: تعداد افراد فشار خون بالا ۲ هزار و ۱۵۴ نفر زن و یک هزار و ۳۵۵ مرد در شهرستان دچار بیماری فشار خون هستند، همچنین ۲۸۲ نفر زن و ۱۱۹ نفر مرد دچار بیماری کلسترل بالا بودند.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها