چاپ این خبر
کد خبر : 85367
۱۲:۰۰ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۱/۲۲

استارت ساخت “خانه‌های ضدزلزله با سازه‌های نوین مخترع ایرانی” زده شد

یکی از سؤالات اساسی برای ساخت خانه‌های ضدزلزله این بود که کدام نقطه از کشورمان برای آغاز ساخت خانه‌های ضدزلزله با سازه‌های نوین مخترع ایرانی انتخاب خواهد شد؛ “کرمانشاه و مناطق زلزله‌زده سرپل ذهاب” انتخاب نخست این مخترع است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از تسنیم، اواخر سال ۹۶ بود که دکتر “ناصر صائبی” به‌عنوان مخترع خانه‌های ضدزلزله و ضدحریق که ۲۴ساعته ساخته می‌شوند، موفق شد مجوز اصولی خود برای فعالیت در کشورمان را کسب کند.

از جمله ویژگیهای منحصر به‌فرد سازه‌های ضدزلزله اختراعی دکتر صائبی که در دنیا به‌اسم ( SABS (Saebi Alternative Building System شناخته می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱٫ وزن سبک؛ بیشتر حجم این سیستم را “پلی‌استایرن” منبسط‌شده تشکیل می‌دهد که در حدود ۹۵٫۸ درصد آن هوا است.

۲٫ عایق حرارتی و صوتی

۳٫ مقاوم در برابر زلزله

۴٫ صددرصد قابل بازیافت (سازگار با محیط زیست)

۵٫ مقاوم در مقابل طوفان

۶٫ قابلیت طراحى و اجرا به‌هرشکلى

۷٫ سرعت عمل و اجراى بسیار بالا.

بیشتر بخوانید: ایرانیان ۲۴ساعته صاحب “خانه‌های ضدزلزله ارزان‌قیمت” می‌شوند + فیلم و تصاویر

این مخترع ایرانی در سال ۲۰۰۴ یعنی ۱۴ سال پیش موفق به ساخت نخستین خانه خود با استفاده از این تکنولوژی در آمریکا و در سال ۲۰۰۸ موفق به اخذ گواهی ICC آمریکا شده و تا به امروز با استفاده از این تکنولوژی نوین، خانه‌های متعددی را در کشورهای مختلف جهان از جمله مکزیک، فیلیپین، چین، ژاپن و هائیتی ساخته است؛ وی از سال ۹۳ درخواست خود برای دریافت مجوز فعالیت در ایران را به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ارائه کرد و پس از ۳ سال پیگیری پیاپی، موفق به اخذ مجوز خود از این مرکز در وزارت راه و مسکن شد.

اما پس از اخذ مجوز اصولی و فراهم شدن امکان فعالیت این مخترع بزرگ در کشورمان، یکی از سؤالات اساسی این بود که وی کدام نقطه از ایران را برای آغاز فعالیت خود در ساخت خانه‌های ضدزلزله انتخاب خواهد کرد؛ دکتر صائبی به‌صراحت پاسخ به این سؤال را داده است: “کرمانشاه و مناطق زلزله‌زده سرپل ذهاب” انتخاب نخست این مخترع است تا مردم دردمند این مناطق پس از تحمل ضایعات سنگین جانی و مالی زلزله سال گذشته، اکنون طعم شیرین صاحب خانه‌های ضدزلزله شدن آن هم با پیشرفته‌ترین سازه‌های نوین دنیا را بچشند.

سرانجام پس از این قول دکتر صائبی، در هفته جاری نخستین سفر وی به مناطق زلزله‌زده سرپل ذهاب در استان کرمانشاه انجام شد و وی به‌گرمی مورد استقبال مردم دو روستاى “مشکنار قلعه شاهین و سراب ذهاب” قرار گرفت.

این مخترع کشورمان پس از بازدید از این مناطق و گفتگو با دهیار و اهالى این روستاها خطاب به مردم خونگرم این مناطق گفت: به‌امید خدا با اجرایى شدن سازه سبز (‌‌SABS) در این مناطق دیگر امنیت جانى شما و خانواده‌ها تأمین می‌شود و تحولى بزرگی در منطقه و کشورمان را شاهد خواهیم بود همچنین امکان صادرات این سازه‌های نوین به کشورهاى همجوار، آسیاى مرکزى و دیگر کشور‌هاى جهان فراهم خواهد شد.

دکتر صائبی تأکید کرد: نیاز به سرمایه‌گذارى جدى و فورى از طرف دولت‌، بنیاد مسکن‌، بخش خصوصى و خیران در این مناطق وجود دارد و باید هرچه سریع‌تر این مناطق باز‌سازى شود و امید است بودجه لازم در اختیار مردم منطقه قرار گیرد تا عملیات ساختمانى روستاها تکمیل شود‌ تا در زلزله‌هاى آینده دیگر شاهد چنین مخاطراتی نباشیم.

مردم مناطق زلزله‌زده سرپل ذهاب نیز با درخواست مجدّانه از دکتر صائبی براى آغاز هرچه سریعتر ساخت خانه‌های ضدزلزله خواستار همراهی هرچه بیشتر مسئولان امر و نهادهای متولی در این حوزه شدند.

درباره زمان مورد نیاز برای ساخت خانه‌ها با استفاده از این تکنولوژی و سازه‌‌های نوین باید گفت که در صورت فراهم بودن امکانات و شرایط در منطقه موردنظر، واحدهایی با متراژ ۵۵ تا ۸۵ متر ظرف مدت یک تا سه روز و واحدهایی با متراژ ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ متر بین یک تا سه ماه قابل ساخت و تحویل هستند.

انتهای پیام/*

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها