چاپ این خبر
کد خبر : 85467
۴:۱۹ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
خطر خشکسالی در کمین خوانسار؛

کاهش خروجی آب سرچشمه خوانسار به یک‌ دهم

مدیر جهاد کشاورزی خوانسار گفت: از انهار یازده‌گانه خوانسار، سه نهر به طور کامل خشک، سه نهر نیمه‌خشک و پنج نهر با کمبود شدید آب مواجه شده است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، جلسه مشترک بین کشاورزان انهار یازده گانه و فرماندار خوانسار در محل مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوانساربرگزار شد.

فرماندارخوانسار در سخنان خود ابعاد خشکسالی بی سابقه در طی پنجاه سال گذشته را تشریح و اظهار کرد: باید باور داشته باشیم که خطر خشکسالی برای شهرستان خوانسار بسیار جدی است.

حسن شفعتی از همه همشهریان اعم از شهری و روستایی درخواست کرد جهت گذر از این بحران در حد توان همکاری کرده و حداقل همکاری را صرفه جویی در مصرف آب شرب و کشاورزی دانست.

وی با بیان راهکارهای پیش رو برای مقابله با این پدیده، فعال کردن چاه های آب و انتقال آن از طریق لوله را ضروری دانست.

در این جلسه مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوانسار نیز در خصوص وضعیت فعلی انهار یازده گانه خوانسار گفت: در حال حاضر خروجی آب سرچشمه یک دهم سال گذشته است و در انهار یازده گانه منشعب از سرچشمه نهرهای کرچ و کرکه خان و جیلا به طور کامل خشک و نهر افیونچه نیز با کمبود شدید آب مواجه شده استف هم چنین انهار پائین دست نیز با تنش شدید کمبود آب مواجه هستند.

پیشنهاد اجرای لوله گذاری در انهار خوانسار
محمدرضا مجیدی در جلسه انهار یازده گانه اجرای سیستم آبیاری کم فشاررا بهترین راهکار برای جلوگیری از هدر رفت آب دانست و خاطر نشان کرد: بین پنجاه تا هفتاد درصد از آب در مسیرهای انتقال اعم از کانال ها و جوی آب سنتی هدر می رود.

وی افزود: کمک بلاعوض دولتی در این نوع طرح ها هشتاد و پنج درصد کل هزینه های اجرا است و اعتبارات مورد نیاز این طرح ها که به صورت تجمیعی اجرا و به روز بوده و پرداخت می شود.

منبع: کانال جهاد کشاورزی خوانسار

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها