چاپ این خبر
کد خبر : 85596
۲:۲۳ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
رئیس اداره هواشناسی خوانسار خبر داد

کاهش ۶۸ درصدی بارندگی‌ها در سال زراعی خوانسار

رئیس اداره هواشناسی شهرستان خوانسار گفت: در سال زراعی جاری تا کنون ۱۴۶٫۵ میلی‌متر باران در شهرستان به ثبت رسیده است که نسبت به مشابه آن در سال زراعی گذشته ۶۸ درصد کاهش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از فارس، امیر امینی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در سال زراعی جاری تا کنون ۱۴۶٫۵ میلی‌متر باران در خوانسار به ثبت رسیده که نسبت به مشابه آن در سال زراعی گذشته با ۴۵۸٫۵ میلی‌متر بارش، کاهش ۶۸ درصدی را نشان می‌دهد.

وی افزود: بارش‌ها نسبت به میانگین بلند مدت (۳۰ سال) ۳۰۳ میلی‌متر بوده که ۵۲ درصد کاهش داشته‌ است.

رئیس اداره هواشناسی شهرستان خوانسار گفت: بارندگی‌ها تا نیمه نخست اردیبهشت‌ ماه به صورت رگباری و در ارتفاعات به صورت برف می‌بارد.

وی با بیان این‌که وضعیت دمای هوا  تا اردیبهشت‌ ماه روند کاهشی دارد، خاطرنشان کرد: در فصل بهار بارش‌ها کمتر از حد نرمال است و همین کاهش بارندگی در سال زراعی سبب شرایط خشکسالی ایدئولوژی و یا همان بلند مدت شده است.

امینی با بیان این‌که در صورتی که شهروندان الگوی مصرف آب را را رعایت کنند شرایط مخاطره آمیز در تابستان را نخواهیم داشت، ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته در ایستگاه هواشناسی خوانسار ۶٫۷ میلی‌متر باران به ثبت رسیده است.

وی اذعان داشت: بارش‌های بهاری در مناطق کوهستانی پراکنده می‌بارد و خوانسار نیز به دلیل کوهستانی بودن بارش‌ها به صورت متفاوت است، در ۲۴ ساعت گذشته طبق آمار ایستگاه هواشناسی در روستای قودجان ۱۹٫۵ میلی‌متر، روستای ویست ۱۲ میلی‌متر، رحمت آباد ۴ میلی‌متر و در روستای دوشخراط ۲ میلی‌متر باران به ثبت رسیده است.

رئیس اداره هواشناسی شهرستان خوانسار تأکید کرد: شهر خوانسار دارای اقلیم آب و هوایی متفاوت است،  سامانه بارش باران تا چهارشنبه به صورت رگباری می‌بارد و دما تا ۶ درجه کاهش می‌یابد.

وی عنوان داشت: برای جلوگیری از سرما زدگی درختان به کشاورزان توصیه می‌شود در باغات میوه دود ایجاد کنند.

امینی تصریح کرد: از عصر جمعه سامانه بارشی جدیدی از غرب وارد کشور می‌شود و از روز یکشنبه هفته آینده بارش‌ها در خوانسار آغاز می‌شود که با کاهش دما مواجه هستیم.

وی یادآور شد: بارش‌های فصل بهار در سال ۹۷ جبران کننده کمبود بارش سال زراعی نیست، پیش‌بینی دمای بلند مدت یک تا دو درجه نسبت به میانگین بلندمدت در فصل بهار را خواهیم داشت.

رئیس اداره هواشناسی شهرستان خوانسار اضافه کرد: در سال زراعی جدید پدیده وزش بادهای شدید تا حد ۱۲۲ کیلومتر در شهرستان وزیده است که بی سابقه بوده و احتمالاً در فصل تابستان امسال با پدیده وزش باد شدید همراه با گرد و خاک مواجه خواهیم بود.

وی با اشاره به این‌که اقلیم خوانسار سرد است به صورتی که فصل زمستان سرد و تابستان خنک است، متذکر شد: در سال زراعی جاری دما به منفی ۲۱ درجه رسید و در سال زراعی گذشته منفی ۱۵ درجه به ثبت رسیده است.

امینی ابراز داشت: دی‌ ماه سردترین ماه فصل زمستان است، اما ماکسیمم درجه هوا به ۲۱ درجه رسید و خوانسار دی ماه گرمی را تجربه کرد.

وی در پایان بیان کرد: در فروردین ماه سال ۹۷ میزان ۴۰ میلی‌متر بارندگی داشتیم که در فروردین ماه سال گذشته ۶۵ میلی‌متر بارش به ثبت رسیده است که نشان دهنده کاهش بارندگی در بهار ۹۷ است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها