چاپ این خبر
کد خبر : 85936
۸:۰۰ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۱۰
رئیس اداره هواشناسی خوانسار:

کاهش بارندگی‌ها چشمه‌های خوانسار را خشکاند

رئیس اداره هواشناسی شهرستان خوانسار گفت: با کاهش بارندگی‎ها در سال‌های اخیر منابع زیرزمینی در زمستان به خوبی تغذیه نشدند و چشمه‌‌های شهر خوانسار از جمله مرزن‌گشت با یک بارندگی جاری و پس از یک هفته خشک می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از فارس، امیر امینی امروز در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در خوانسار اظهار کرد: بارش‌ باران از شامگاه یکشنبه آغاز و تا عصر روز دوشنبه در شهرستان خوانسار ادامه داشت.

وی افزود: طی این ۲۴ ساعت میزان ۴۱٫۱۴ میلی‌متر باران در شهرستان خوانسار به ثبت رسید و در مجموع از فروردین تا اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ میزان ۸۲ میلی‌متر باران به ثبت رسیده است.

رئیس اداره هواشناسی شهرستان خوانسار با بیان این که بارش‌ها نسبت به میانگین بلند مدت ۳۱۷ میلی‌متر بوده است، گفت: در سال زراعی گذشته ۴۶۲ میلی‌متر بارندگی در شهرستان داشتیم که این میزان در سال زراعی جاری ۱۸۷ میلی‌متر بوده است که کاهش ۵۹ درصدی را نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: با بارش‌های این هفته چشمه‎‌ مرزن‌گشت خوانسار جان دوباره گرفت و خونی تازه در رگ‌های خشکیده شهر جاری شد، اما با کاهش بارندگی‌های زمستانه دیگر رمقی برای خروش پی‌درپی چشمه‌ها نیست و این چشمه در حال خشک شدن است.

امینی اذعان داشت: آبدهی چشمه آهکی مرزن‌گشت در سرچشمه خوانسار ۴۰ لیتر در ثانیه است که پس از عبور از بوستان سرچشمه به رودخانه خوانسار پیوسته و برای کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در شهرستان خوانسار بیش از ۴۵۰ چشمه فصلی و دائمی وجود دارد که تعداد زیادی از این چشمه‌ها بر اثر خشکسالی‌ها و کاهش بارش نزولات آسمانی خشک شده است.

رئیس اداره هواشناسی شهرستان خوانسار یادآور شد: با کاهش بارندگی‎ها در سال‌های اخیر منابع زیرزمینی در زمستان به خوبی تغذیه نشدند و چشمه‌‌های شهر خوانسار از جمله مرزن‌گشت با یک بارندگی جاری و پس از یک هفته خشک می‌شود.

وی بیان داشت: سامانه بارشی از روز جمعه غرب استان را فرامی‌گیرد و از عصر جمعه بارش‌های پراکنده را در شهرستان شاهد هستیم، اما بارش باران در روز شنبه و یکشنبه با شدت بیشتری در شهرستان همراه خواهد بود.

انتهای پیام/۶۳۰۷۱/ی۲۰/

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها