چاپ این خبر
کد خبر : 85972
۶:۵۱ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
امام عصر(عج)، منتظر حقیقی ظهور!

لزوم آمادگی شیعیان علت العلل غیبت حضرت حجت(عج) است

بر خلاف تصور رایج دال بر اینکه شیعیان، منتظر ظهور اند؛ حقیقت امر این است که امام عصر(عج)، منتظر ماست و مادام که به راستی، آماده‌ یاری و خواهان حکومت عدل ایشان نباشیم ظهور محقق نمی شود.

چشمه سار– محمدسعید ابراهیمی/ یکی از سنن الهی، سنت هدایت است که منقسم بر دو گونه تکوینی و تشریعی است و از آن به پیامبران درونی و بیرونی نیز تعبیر می شود.

پیامران درونی، همان عقل و فطرت و غریزه‌اند که در نهاد آدمی نهفته است و پیامبران بیرونی، دسته ای از انسان‌های وارسته اند که از جانب ذات باری تعالی مامور به هدایت انسان به مسیر تعالی شده‌اند. در مسیر هدایت تشریعی، هزاران رسول برانگیخته شده‌اند و پس از ختم نبوت نیز این امر خطیر در قالب امامت استمرار یافت.

در بادی امر، هدایت تشریعی با حضور مستقیم فرستاده الهی در میان مردمان صورت می پذیرفت لیکن به سبب کفران نعمت خلق و شکستن چراغ‌های هدایت به دست نابخردان دنیا دوست، آخرین حجت الهی به اذن خداوند از انظار پنهان گشت تا جامعه بشری به سطحی از بلوغ نائل آید که با طوع و رغبت، گردن به اطاعت از ولیّ الهی نهد.

فلذا از آنجایی که علت العلل غیبت حضرت حجت(عج)، رشدنایافتگی اجتماع بشری بوده است، مبرهن است که ظهور، تنها در پرتو تغییر رویکرد بشریت و خاصه جامعه شیعی میسّر می‌شود چرا که در این صورت فلسفه وجودی غیبت، زایل شده و مانعی که بر سر راه ظهور قرار دارد مرتفع می‌شود.(إذا زال المانع، عاد الممنوع)

به دیگر سخن، بر خلاف تصور رایج دال بر اینکه شیعیان، منتظر ظهور اند؛ حقیقت امر این است که امام عصر(عج)، منتظر ماست و مادام که به راستی، آماده‌ یاری و خواهان حکومت عدل ایشان نباشیم ظهور محقق نمی شود.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها