چاپ این خبر
کد خبر : 86195
۹:۰۰ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۱۹

حجت‌الاسلام قرائتی: برای ترویج معارف اسلامی باید خانه به خانه تبلیغ کرد

مفسر قرآن کریم گفت: برای ترویج معارف اسلامی باید خانه به خانه و چهره به چهره تبلیغ کرد، گنجینه ارزشمندی چون قرآن در دست ما قرار دارد که باید از آن استفاده کنیم.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام محسن قرائتی شامگاه سه‌شنبه در گردهمایی مفسران و اساتید قرآن کریم و نهج‌البلاغه با بیان اینکه کتاب‌های معارف دانشگاه جاذبه ندارد و برای هر رشته‌ای باید آیات مرتبط با آن رشته مطرح شود اظهار داشت: ۱۳۰ تفسیر نوشتم در تفسیر نمونه صدها چیز است که در تفسیر المیزان نیست و بسیاری چیزها در تفسیر نور است که در تفسیر نمونه نیست هر کدام چیزهایی برای گفتن دارد.

وی خاطرنشان کرد: دیگر مردم مثل قدیم نیستند صحبت کردن را کش ندهید و کوتاه و جویده شده صحبت‌های خود را مطرح کنید مردم باید وقتی به مسجد می‌روند بگویند حرف تازه یاد گرفتیم.

مفسر قرآن کریم بیان کرد: امروز باید در حد چند دقیقه کوتاه برای مردم تفسیر بگوییم تا مزه قرآن را بچشند، جامعه بی‌نشاط، بی‌امید، مریض، عیاش، ترسو و غیره عوامل سقوط جامعه هستند که در اواخر دعای ابوحمزه آمده است، در دعاها مطالب بسیاری داریم.

ساده‌گویی رمز ترجمه تفسیر نور به ۳۰زبان زنده دنیا

قرائتی گفت: امروزه یکی از نکات لازم و ضروری که مبلغان و روحانیون باید رعایت کنند، ساده‌گویی و روان‌گویی است که وجه تمایز و موفقیت تفسیر نور همین مطلب است.

وی با بیان اینکه در آستانه ماه مبارک رمضان هستیم و باید با آمادگی کامل وارد این ماه شویم اظهار داشت: ماه رمضان بهترین فرصت بیان تفاسیر آیات قرآن برای مردم و ترویج این امر مهم است البته باید به چند نکته در بیان تفاسیر خود توجه کنیم.

این استاد حوزه افزود: ماه رمضان وقت قرآن است، ماشینی که موتورش هوا گرفته و خاموش شده، در سرازیری هلش می‌دهند و سرازیری قرآن ماه رمضان است.

وی ادامه داد: یک مقدار باید قرآن بیشتر بخوانیم به ویژه آنهایی که قرائتشان خوب است و صوت خوب دارند، قرآن جاذبه دارد هر چه می‌خواهیم بگوییم قرآن در آن زمینه جاذبه دارد.

قرائتی گفت: باید مبلغان و جامعه روحانیت به نحوی رفتار کنند که در اصطلاح، تفسیر قرآن در بورس جامعه قرار گیرد و رونق پیدا کند البته مفسران باید بدانند زبان ساده و روان برای مردم جذابیت دارد، تفسیر نور امروزه بر اساس رعایت همین موارد، توانسته جای خود را در بین مردم باز کند و به ۳۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده است.

برای ترویج معارف اسلامی باید خانه به خانه تبلیغ کرد

وی تصریح کرد: برای ترویج معارف اسلامی باید خانه به خانه و چهره به چهره تبلیغ کرد، گنجینه ارزشمندی چون قرآن در دست ما قرار دارد که باید از آن استفاده کنیم.

دبیر ستاد اقامه نماز کشور خاطرنشان کرد: مهارت‌آموزی باید در حوزه‌های علمیه تقویت شود، یک طلبه باید حداقل ۲۰ مهارت داشته باشد طلاب امروز ما باید مسلط به مهارت قصه‌گویی، احکام گویی، آموزش قرآن و روانخوانی، تفسیر قرآن باشند.

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها