چاپ این خبر
کد خبر : 86262
۲:۰۴ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۷/۰۲/۲۷
نگاهی به زندگی فرمانده شهید حزب‌الله؛

ذوالفقار حزب‌الله چگونه بر سر تروریست‌های سوریه فرود آمد؟

طبعا اقدام به‌موقع حزب‌الله لبنان و شخص سید مصطفی بدرالدین را می‌توان به‌عنوان یکی از عوامل حفظ سوریه در مرکزیت محور مقاومت در برابر گروه‌های تروریستی ارزیابی کرد.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از تسنیم،  بدرالدین که بعد از شهادت حاج عماد مغنیه فرماندهی بخش نظامی حزب‌الله را به‌عهده گرفته بود، دو سال پیش بر اثر حملات توپخانه‌ای عناصر تروریستی تکفیری در حومه دمشق پایتخت سوریه به شهادت رسید.

زندگینامه

سید مصطفی بدرالدین در تاریخ ۶ آوریل ۱۹۶۱ (۲۶ فروردین ۱۳۴۰) در منطقه شیعه‌نشین «غبیری» در جنوب شهر بیروت پایتخت لبنان به دنیا آمد. دوران تحصیلات متوسطه را در همین شهر به پایان رساند. مدت کوتاهی از دوران دبیرستان نگذشته بود که با فاطمه حرب ازدواج کرد. یک هفته پس از جاری شدن خطبه عقد، ارتش اسرائیل به لبنان حمله کرد و خود را طی یک هفته، به بیروت رساند.

شهید مصطفی بدرالدین برادر همسر و جانشین سردار شهید حاج عماد مغنیه، فرمانده سابق شاخه نظامی حزب‌الله بود.

سید مصطفی یکی از نخستین افرادی بود که در منطقه «خلده» در جنوب بیروت، دوشادوش عماد مغنیه، سمیر مطوط و دیگر جوانان مجاهد لبنانی در این منطقه، جلوی پیشروی نظامیان صهیونیست را گرفت. طی نبرد خلده، شهید سید مصطفی در یکی از خانه‌های منطقه در نبرد تن‌به‌تن با یک نظامی صهیونیست از ناحیه پا زخمی می‌شود. وی تا لحظه شهادت، این آسیب را با خود داشت. یک سال پس از نبرد خلده، سید مصطفی به کویت سفر کرد و در آنجا به‌اتهام تلاش برای انهدام اهدافی متعلق به آمریکا و فرانسه، دستگیر و محاکمه شد. ۷ سال پس از بازداشت و در سال ۱۹۹۰، پس از حمله صدام به کویت، توانست از زندان فرار کند و خود را به لبنان برساند.
وی به‌عنوان یکی از فرماندهان ارشد مقاومت اسلامی با نام جهادی فؤاد صعب، سامی عیسی و سید ذوالفقار از ابتدای دهه ۹۰ میلادی توانست ضمن اشراف کامل بر تحرکات دشمن صهیونیست در نواحی اشغالی، نقش مهمی در پیروزی مقاومت اسلامی در دو جنگ  ۱۹۹۳ و ۱۹۹۶ ایفا کند.

بدرالدین در عملیات‌های اسیرگیری مقاومت اسلامی نقشی مهم ایفا کرد و پس از آن، به‌عنوان فرمانده ارشد امنیتی مقاومت اسلامی پس از شهید عماد مغنیه، ضرباتی سخت به شبکه‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی در لبنان زد.

طی یکی از عملیات‌ها علیه ارتش رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۹۶، نیروهای مقاومت اسلامی توانستند تعدادی از اجساد نظامیان اشغالگر صهیونیست را به‌غنیمت بگیرند. ارتش اسرائیل تصمیم به مذاکره گرفت؛ اما از آنجا که مقاومت اسلامی به‌صورت مستقیم مذاکره نمی‌کرد، آلمان قبول کرد که واسطه‌گری میان اسرائیل و حزب‌الله را در این مذاکرات به‌عهده داشته باشد.


شهید سید مصطفی نیز در این مذاکرات شرکت می‌کرد. در نتیجه این مذاکرات، تعداد زیادی از اسرای عرب، خصوصاً فلسطینی، آزاد شدند.
بدرالدین سپس در عملیات‌ اسیرگیری مقاومت اسلامی، نقشی مهم ایفا کرد و پس از آن، به‌عنوان فرمانده ارشد امنیتی مقاومت اسلامی پس از شهید عماد مغنیه، ضرباتی سخت به شبکه‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی در لبنان زد.بدرالدین با کمک مجاهدان و نیروهای امنیتی مقاومت اسلامی توانست تعداد زیادی از شبکه‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی در لبنان را شناسایی و منهدم کند.
وی کنار دوست قدیمی، همرزم و برادر همسر خود «شهید عماد مغنیه»، توانست ارتش رژیم صهیونیستی را شکست دهد. پس از ترور شهید عماد مغنیه در شهر دمشق در فوریه ۲۰۰۸ (بهمن ۱۳۸۶) جانشین وی شد و هدایت مقاومت اسلامی لبنان را در دست گرفت.

سید مصطفی ۳ سال بعد و پس از تصمیم حزب‌الله برای ورود به جنگ سوریه، با سید حسن نصرالله دیدار کرد و از آمادگی کامل خود برای حضور در سوریه خبر داد. او، همان‌طور که سید حسن در مراسم ترحیمش اعلام کرد، مسئول ارشد نیروهای مقاومت اسلامی در جبهه‌های سوریه بود و به‌مدت ۵ سال، از زمان حضور حزب‌الله در سوریه تا روز شهادتش، این سمت را به‌عهده داشت.


همزمان با این اقدامات، سید به عراق هم می‌رفت تا ضمن بررسی اوضاع [پس از حضور گروهک داعش]، به نیروهای حشد شعبی در مبارزه با تروریست‌های تکفیری کمک کند، علاوه بر این، بحث انتقال تجارب نظامی به نیروهای مبارز یمنی نیز جزو کارهایی بود که شهید سید مصطفی انجام داد.
وی نهایتاً در روز ۱۳ می ۲۰۱۶ (۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵) در حمله توپخانه‌ای تروریست‌های تکفیری به پایگاه نیروهای مقاومت اسلامی در اطراف فرودگاه بین المللی شهر دمشق به درجه رفیع شهادت نائل شد.

بیانیه منتشرشده از سوی حزب‌الله لبنان در پی شهادت مصطفی بدرالدین تأکید داشت که این فرمانده بزرگ در رأس نبرد با طرح آمریکایی ــ صهیونیستی در منطقه بود و در جهاد و رویارویی با گروه‌های تکفیری در سوریه مصمم بود. ذوالفقار که زندگی‌اش مملو از جهاد، اسارت، مجروحیت و موفقیت‌های ویژه بزرگ بود، زندگی‌اش به شهادت ختم شد و به کاروان فرماندهان شهید (رحمت خدا بر آنها باد) و به‌ویژه رفیق و همرزمش، فرمانده سابق شاخه نظامی حزب‌الله، شهید حاج عماد مغنیه پیوست.

شناخت شهید بدرالدین از زبان سید حسن نصرالله

با توجه به ماهیت محرمانه فعالیت‌های نظامی حزب‌الله لبنان و سابقه دوستی قدیمی سید مصطفی بدرالدین با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله، شاید بتوان اظهار نظر وی در خصوص رفتارها و ویژگی‌های شخصیتی مصطفی بدرالدین را از مهمترین و دقیق‌ترین اظهارنظرها درباره شخصیت نظامی بدرالدین ارزیابی کرد.

گرچه دبیرکل حزب‌الله احتمالاً امروز نیز علاوه بر پرداختن به مسایل داخلی و منطقه‌ای، ابعاد تازه‌ای از شخصیت بدرالدین را رونمایی خواهد کرد، ‌اما در سخنرانی‌های متعدد خود در مناسبت‌های مختلف یادبود این فرمانده نظامی در گذشته، به جایگاه ویژه این شهید بزرگوار در محور مقاومت اشاره کرده است:

ــ شهید بدرالدین از مهمترین نظریه‌پردازان و عناصر فعال در کسب پیروزی بزرگ آوریل سال ۱۹۹۶ بود. وی موفق شد به‌همراه حزب‌الله لبنان هیبت اسرائیل را در عملیات موسوم به خوشه‌های خشم در هم بشکند و معادله‌های بازدارندگی در برابر دشمن صهیونیستی را تغییر داده و زمینه‌ساز پیروزی سال ۲۰۰۰ شود.

ــ شهید بدرالدین نقش اساسی در اخراج اشغالگران صهیونیست از جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰ داشت. این اقدام از طریق گسترش فعالیت‌ها و توانمندی‌های مختلف محور مقاومت و اجرای عملیات‌های نظامی و امنیتی موفق ضد مواضع و مراکز فرماندهی دشمن صهیونیستی و مزدوران آن در جنوب و بقاع لبنان انجام شد.

ــ این فرمانده شهید نقش اساسی و گسترده‌ای در کشف و شناسایی شبکه‌های جاسوسی دشمن صهیونیستی در لبنان داشت و باعث تقویت مقاومت در برابر دشمن صهیونیستی و حمایت از جبهه ملی لبنان در برابر نفوذهای اسرائیل شد.

ــ شهید بدرالدین نقش اساسی در تحقق پیروزی الهی بر صهیونیست‌ها در جولای سال ۲۰۰۶ داشت. بر کسی پوشیده نیست که اهمیت این پیروزی باعث شد برتری رژیم صهیونیستی زیر سؤال رفته و معادله‌ها و موازنه‌هایی که در سطح منطقه‌ای توسط این رژیم به‌راه افتاده بود، از بین برود.

ــ شهید ذوالفقار در فعالیت‌های خود برای گسترش و توسعه توانمندی‌های نظامی و فرهنگ مقاومت خستگی‌ناپذیر بود تا جایی که آمادگی‌های این جنبش را در تمامی یگان‌های نظامی و امنیتی ارتقا بخشید.

ــ آزادسازی اسرا یکی از ابعاد فعالیتهای مصطفی بدرالدین بود و او نقش اساسی در مذاکرات برای آزادسازی اسرای لبنانی از زندان‌های رژیم صهیونیستی چه قبل از سال ۲۰۰۰ و چه بعد از آن داشت.

ــ فرمانده شهید مقاومت نقش بزرگی در مقابله با ابزارهای تکفیری غرب ایفا می‌کرد، این نقش در دفاع از اماکن مقدس در سوریه و حمایت از مرزها و جبهه داخلی لبنان در برابر خطرات تروریستی و تکفیری مطرح بود. هنگامی که حزب‌الله گزینه عزیمت به سوریه برای مبارزه با گروه‌های تروریستی را در پیش گرفت، وی شخصاً خود را برای این کار آماده کرد تا برای تمامی لبنان و اقشار مختلف این کشور به مبارزه با تکفیری‌ها بپردازد.

 بر اساس اظهارات سید حسن نصرالله این فرمانده شهید نقش اساسی در انهدام شبکه‌های امنیتی وابسته به گروه‌های تروریستی و تکفیری در لبنان داشت که می‌خواستند به امنیت و ثبات این کشور خدشه وارد کنند.

وی همچنین نقش اساسی در مدیریت جنگ روانی و تبلیغات جنگی ضد دشمن صهیونیستی داشت و در ادامه به مقابله با دشمن تکفیری پرداخت. تمامی سیگنالها نشان از موفقیت قاطع بدرالدین در انجام این نقش حساس و مهم در مراحل مختلف زندگی مبارزاتی‌اش داشت.

دستاوردهای شهید بدرالدین قبل و بعد از شهادت

این فرمانده مقاومت هنگامی در سوریه به شهادت رسید که حزب‌الله نقش اساسی در پیروزی‌های دولت و ملت سوریه بر گروه‌های تروریستی ایفا کرده بود. پیروزی محور مقاومت بر گروه‌های تروریستی صهیونیستی و تکفیری در منطقه تنها منحصر به سوریه نبود و در بخش‌های مختلف منطقه قابل مشاهده بود.

در نتیجه این پیروزی‌ها پروژه اسرائیل بزرگ با شکست مواجه شد و توانمندی‌های حزب‌الله به‌عنوان یکی از بخش‌های اساسی محور مقاومت به‌فرماندهی نظامی شهید بدرالدین از مهم‌ترین ارکان این پیروزی‌ها بود. او اولویت اساسی خود را مقابله با دشمن اشغالگر صهیونیستی قرار داد و طبعاً با توجه به موقعیت وی در ساختار نظامی حزب‌الله، هر گونه دستاورد این حزب را می‌توان به‌عنوان یکی از دستاوردهای این شهید بزرگ قلمداد کرد.

دستاوردهای این شهید البته تنها منحصر به دوران حیات وی نمی‌شود، بلکه بعد از شهادت او نیز ادامه خواهد داشت، چرا که بسیاری از عناصر حزب‌الله همچنان بر اساس راهنمایی‌ها و توصیه‌های این شهید ارزشمند فعالیت اساسی خود را در محور مقاومت ادامه می‌دهند و در بخش‌های مختلف از شخصیت این شهید الگو گرفته‌اند.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها