چاپ این خبر
کد خبر : 86483
۷:۳۵ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۴/۳
در گفت‌وگوی تفصیلی با فارس مطرح شد

استانداری اصفهان چگونه برای کشاورزان اشتغال‌زایی می‌کند؟

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان گفت: به‌ طور کلی ۶۰ هزار شغل طی ۳ سال برای کشاورز آسیب‌دیده از کم‌آبی تعریف‌ شده به طوری که سالانه ۲۰ هزار شغل جایگزین برای این قشر در استان اصفهان ایجاد خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از فارس، این روزها بحث طرح جایگزینی اشتغال جدید به‌ جای شغل کشاورزانی که از کم‌آبی آسیب‌دیده‌اند در سطح استان اصفهان مطرح‌شده است با ابهاماتی همچون زمان راه‌اندازی طرح، میزان سرمایه لازم برای اجرا طرح و میزان پذیرش طرح از سوی کشاورزان همراه شده است.

در همین راستا با محمدعلی شجاعی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان به گفتگو پرداختیم.

فارس: در رابطه با طرح جایگزینی اشتغال برای کشاورزان که قرار است هفته آینده آغاز شود توضیح دهید.

شجاعی: طبیعتاً برای حل هر معضلی باید برنامه‌ای جامع وجود داشته باشد چراکه دیگر تاریخ انقضا کارهای مقطعی و اورژانسی تمام‌شده و با توجه به نهادینه شدن مشکل کشاورزان و آب استان اصفهان به‌ راحتی نمی‌توان از کنار آن عبور کرد.

در همین راستا روز ۲۸ اسفند ماه جلسه‌ای با حضور استاندار و تمام کشاورزان آسیب‌دیده برگزار شد که در طی آن قولی مبنی بر برنامه‌ریزی و اجرا برنامه‌ای جامع با عنوان «برنامه جامع اشتغال پایدار برای کشاورزان آسیب‌دیده از کم‌آبی» داده شد.

فارس: در راستای برنامه مذکور چه اقداماتی صورت گرفته است؟

شجاعی: حدود ۱۴ شهرستان آسیب‌دیده در استان اصفهان شناسایی‌شده است که البته میزان آسیب‌دیدگی ناشی از کم‌آبی این شهرستان‌ها به یک اندازه نیست.

فارس: در این باره با دیگر دستگاه‌های مربوطه هم مشورت کرده‌اید؟

شجاعی: حدود ۳ ماه است با کلیه دستگاه‌ها مربوط مطالبه و مکاتبه کردیم که با توجه به اطلاعاتی که بعضی دستگاه‌ها به ما دادند و همین‌طور یک سری از اطلاعات هم از قبل موجود بوده به تکمیل و بررسی نواقص طرح پرداختیم.

*تأثیر توسعه بر کشاورزان

فارس: آیا می‌توان گفت توسعه در آسیب‌دیدگی کشاورزان مؤثر بوده است؟

شجاعی: خانواده کشاورزان و خود کشاورزان زیر چرخ‌دنده‌های توسعه و رشد استان اصفهان له‌ شده‌اند؛ درست است که با ورود صنعت خیلی از مسائل استان اصفهان رشد پیدا کرده است اما کرامت، عدالت و مشارکت کشاورزان و خانوار آن‌ها نادیده گرفته‌شده است.

مثلاً در بحث عدالت توزیع و بودجه‌بندی آب بخصوص در شرایط کم بود آب نادیده گرفته‌ شده است که این اتفاقات نه‌ تنها سبب ظلم به کشاورز شده بلکه محیط‌زیست را هم تحت تأثیر قرار داده است.

فارس: به‌ طور واقع‌بینانه چقدر امکان دارد کشاورزان این طرح را قبول کند؟

شجاعی: صفر تا صد این طرح برای کشاورزان برنامه‌ریزی‌ شده است و به همین دلیل اسم طرح را برنامه جامع گذاشتیم و تمام حوزه‌ها را هم درگیر کرده‌ایم.

فارس: منظورتان از درگیری حوزه‌های مختلف چیست؟

شجاعی: به‌ طور مثال جنس کار اقتصاد معیشتی است و خواسته کشاورز در خیابان ضد امنیتی نیست اما از طرفی نیازمند ورود حوزه سیاسی و امنیتی در کار هستیم، مثلاً در خصوص اتباع خارجه، تقریباً ۵۰۰ هزار اتباع خارجه در استان اصفهان وجود دارد که حضور ۵۰ درصد آن‌ها کاملاً غیرقانونی است که در اینجا ورود حوزه سیاسی، امنیتی لازم است چراکه در این صورت با تولید اشتغال در حوزه کشاورزی و با ثابت نگاه‌داشتن تعداد اتباع در واقع کار مؤثری صورت نگرفته است.

 و یا مثال دیگر این‌که ما نمی‌توانیم حرف از شغل بزنیم اما زیرساخت‌های توسعه عمرانی را درست نکنیم. پس در نتیجه این طرح نیازمند آن است که تمامی دستگاه‌ها را درگیر کند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

فارس: در این طرح چه تعداد شغل و در طی چند سال تعریف‌ شده است؟

شجاعی: به‌ طور کلی ۶۰ هزار شغل طی ۳ سال برای کشاورز آسیب‌دیده از کم‌آبی تعریف‌ شده است یعنی سالی ۲۰ هزار شغل جایگزین ایجاد خواهد شد.

فارس: این طرح نیازمند چه مقدار سرمایه است؟ و این سرمایه از کجا تأمین خواهد شد؟

شجاعی: طرح جایگزینی اشتغال کشاورزان آسیب‌دیده با سرمایه گزاری مشارکتی در بخش خصوصی و همچنین تسهیلات بانکی و دولت به میزان ۲ هزار ۷۰۰ میلیارد تومان است.

*۴۰ میلیون تومان سرانه هر شغل جایگزین

 فارس: سرانه هر شغل جایگزین چه مقدار خواهد بود؟

شجاعی: در واقع سرانه هر شغل به میزان ۴۰ میلیون تومان است که البته این نکته مهم است که در این طرح سرانه هر شغل به نسبت قابل‌توجهی کاهش‌ یافته است.

فارس: این طرح کپی‌برداری و نشأت‌گرفته از طرح‌های دیگر داخلی و یا خارجی نیست؟

شجاعی: خیر از محسنات این برنامه این است که کپی‌برداری از طرح‌های دیگر نیست بلکه بر اساس مطالعه و پژوهش‌هایی است که هم در کشور و همچنین در بین ۵۰ کشور خارجی که داری مشکل مشابه ما هستند صورت گرفته است که بعد از آن با توجه به بررسی شرایط در بخش صنعت، کشاورزی، عمران، میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان ایجاد اشتغال در حوزه آب ریز زاینده‌رود را تعریف کردیم و به‌ تمامی دستگاه‌ها و کشاورزان و فرماندار طرح را ارائه دادیم خواستار آن شدیم تا اصلاحات لازم را به ما پیشنهاد دهند تا در صورت وجود نقص در طرح آن را برطرف کنیم.

فارس: چه زمانی طرح جایگزینی اشتغال کشاورزان به مرحله اجرا خواهد رسید؟

شجاعی: طرح بلافاصله بعد از تأسیس کارگروه سازگاری باکم آبی اجرایی خواهد شد مگر اینکه مشارکت اجتماعی لازم صورت نگیرد.

*عدم مشارکت مردم در اجرا نتیجه مطلوبی ندارد

فارس: منظور شما از مشارکت اجتماعی چیست؟

شجاعی: تفاوت ما با کشورهای دیگر در این است که مردم دقیقاً هم پای دولت و اجرا هستند اما اینجا این نگاه را به سرمایه اجتماعی نداریم و این ایجاد یک خلأ در بحث اجرا می‌کند. به‌ طوری‌که شما می‌بینید هر جا مشارکت مردم نباشد کار نتیجه مطلوبی هم نخواهد داشت و برعکس آن مثلاً در بحران‌های سیاسی، امنیتی کشور هر زمان از مردم خواسته شد در صحنه حضور داشته باشند، آمدند و کار نتیجه مطلوبی هم داشت مثلاً میزان رأی ما در مقایسه با انتخابات فرانسه بیشتر است که این نشان از حضور مؤثر مردم بوده است.

 با این ‌حال ما نهایت سعی‌مان را کرده‌ایم تا تمام جوانب زندگی و معیشت کشاورزان را بسنجیم امیدواریم با مشارکت همه دستگاه اجرایی و بخصوص مردم بتوانیم کار مؤثری انجام دهیم.

فارس: چه میزان از این طرح را با توجه به مشارکت مردم قابل اجرایی می‌دانید؟

شجاعی: شما یقین بدانید که هر بخش از این طرح اگر قابل‌اجرا نبود نوشته نمی‌شد، به‌ طوری‌که اگر قرار بود ایده‌آل و زیبا نوشته شود طبیعتاً با این متن حاضر از طرح اشتغال جایگزین تفاوت قابل چشم‌گیری را مشاهده می‌کردید.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها