چاپ این خبر
کد خبر : 87157
۱:۰۴ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۸/۱۳

وقف در خوانسار ۲۸۰ سال قدمت دارد

رییس اداره اوقاف و امورخیریه خوانسار گفت: قدیمی‌ترین موقوفه شهرستان خوانسار موقوفه حاج صانع مربوط به سال ۱۱۵۵ هجری قمری، یعنی حدود ۲۸۰ سال پیش است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از ایمنا، حسن عمادی در جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان که با موضوع ترویج فرهنگ وقف برگزار شد، اظهار کرد: آموزش قرآن، طرح حفظ قرآن و برگزاری مسابقات قرآنی، ساماندهی امامزادگان و بقاع متبرکه، تبدیل امامزادگان و بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، حفظ و حراست از حریم موقوفات، در آمدزایی از موقوفات و اجرای نیت واقفان، اهداف اصلی سازمان اوقاف است.

وی گفت: شهرستان خوانسار دارای ۵۳۳ موقوفه است که از این تعداد ۱۷۹ موقوفه انتفاعی غیردر آمدزایی، ۶۴ موقوفه غیر متصرفی با متولی مشخص یا تعیین شده و ۲۹۰ موقوفه متصرفی منفعتی (درآمدزایی) است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار با بیان این‌که کل رقبات این شهرستان هزار و ۵۳۴ عدد است، افزود: تعداد ۲۹۰ موقوفه متصرفی شامل ۹۰۲ رقبه دارای درآمد است که اجاره داده شده است.

وی تصریح کرد: ۸۰۳ نیت موقوفه در کل کشور در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی اقتصادی، درمانی و آموزشی ثبت شده است و آخرین نیت موقوفه در کشور ، برای حمایت از دانشمندان هسته‌ای بوده است.

عمادی گفت: در شهرستان خوانسار ۷۴ نوع نیت وقف وجود دارد که بیشترین نیات در زمینه روضه خوانی و تعزیه خوانی حضرت اباعبداله الحسین(ع) است.

وی با بیان اینکهاداره اوقاف امانت دار موقوفات واقف است، تأکید کرد: وقف کردن نیازمند روحیه انفاق و گذشت از مال و ثروت است، در آمد حاصل از وقف به اقتصاد کشور کمک می‌کند، بنابراین رسانه‌ها و ائمه جماعات در ترویج فرهنگ وقف در بین مردم نقش اساسی دارند.

عمادی گفت: قدیمی‌ترین موقوفه شهرستان خوانسار موقوفه حاج صانع است که در سال ۱۱۵۵ هجری قمری یعنی ۲۸۰ سال گذشته وقف شده و در آمد حاصل از آن صرف مسجد جامع خوانسار می‌شود.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار اظهار کرد: سال گذشته درآمد موقوفات شهرستان خوانسار ۴۰۰ میلیون تومان بوده است که در زمینه کمک به ازدواج جوانان بی‌بضاعت، دانش‌آموزان بی‌بضاعت، نیازمندان و امور مذهبی، اجتماعی و مدارس علوم دینی شهرستان صرف شده است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها