چاپ این خبر
کد خبر : 87397
۱:۳۰ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۷/۱۱/۱۲

همایش انگاشتمان خوانساری برگزار می شود/خوانسار پایتخت تعزیه ایران

رییس شورای اسلامی شهر خوانسار، این شهرستان را پایتخت تعزیه ایران بیان کرد و گفت: همایش انگاشتمان خوانساری یعنی زبان خوانساری در دوم اسفندماه در شهرستان برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از شبستان، «علی جوزی خمسلویی» در همایش پدافند غیرعامل با عنوان صیانت از بناهای تاریخی با بیان اینکه هدف این همایش چگونگی حفاظت و صیانت از بناهای تاریخی است، گفت: بنای مهدی قلی خان نابود شده بود، اما از صفر احیا شد تا به صورت پایلوت برای طرح‌های بوم گردی باشد و برای احیای بنای مهدی قلی خانی و خانه روحانی سرمایه گذار جذب شده است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خوانسار با بیان اینکه برای تپه تاریخی روستای رحمت آباد درخواست کردیم که طرح هادی آن باز گردد تا حریم آن حفظ شود، اظهار کرد: سرمایه گذاربرای تبدیل خانه ابهری به موزه مردم شناسی ورود پیدا کرده و نقشه برداری آن انجام شده است و زیر زمین، اتاق غربی و جنوبی آن تبدیل به موزه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پیگیر ثبت میراث ناملموس خوانسار است و در گلایه ای از بانک ها ادامه داد: بانک‌ها برای طرح های بوم گردی مانع ایجاد کردند، مطالعات برای گردشگری و صنایع دستی و میراث فرهنگی خوانسار کم انجام شده است و آینده روشنی در حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی خوانسار پیش بینی شده است.

خوانسار پایتخت تعزیه ایران

در ادامه این همایش«محمد تقی اورعی» با اشاره به اینکه ۲۳ اثر تاریخی خوانسار به ثبت رسیده که ۹۰ درصد آثار فرسوده است، گفت: توقع حضور توریست به دلیل وسعت کم شهرستان بیشتر و نیروی انتظامی خوانسار ضمن برقراری امنیت به دنبال امنیت آثار تاریخی شهرستان است.

رییس شورای اسلامی شهر خوانسار ۵۰۰ سال قبل آثار تاریخی کشور را از بین بردند که با مطالعه در تاریخ ایران می توان به آن پی برد، یادآوری کرد: آثار تاریخی شیعه را در مدینه از بین بردند، امروز اگر مردم متحد باشند به آثار تاریخی هیچ خسارتی وارد نخواهد شد و کشوری که پدافند غیر عامل دارد آفت پذیر نیست و یک کشور قدرتمند است، باید آثار فرهنگی، سیاسی و نظامی کشور را حفظ کنیم.

وی خوانسار را پایتخت تعزیه ایران بیان کرد و ادامه داد: چرا نباید آثار تاریخی خوانسار به ثبت برسد، در شهرستان موزه مردم شناسی وجود ندارد با ایجاد موزه مردم شناسی سبک و نحوه زندگی مردمان گذشته برای نسل آینده فرهنگ سازی می‌شود.

برگزاری همایش انگاشتمان خوانساری

اورعی با تاکید بر اینکه مدافع حریم آثار تاریخی شهرستان باید بود و از آن حفاظت کرد، خبر داد: همایش انگاشتمان خوانساری یعنی زبان خوانساری در دوم اسفندماه در شهرستان برگزار خواهد شد.

در ادامه همایش «عبداله صانعی» با بیان اینکه شاهد شکوفایی در حوزه گردشگری میراث تاریخی و صنایع دستی خوانسار هستیم، گفت: : خوانسار موضوعات تاریخی، فرهنگی علمی نهفته بسیار دارد و تمام استعدادها در زمینه میراث فرهنگی به خوانسار بیایند و در این شهرستان تحقیق و تفکر کنند، خوانسار سرشار از برکت است و برای برداشت این برکت باید آن را شناخت.

معاون فرماندار خوانسار گلستانکوه را خواستگاه دوستداران طبیعت بیان کرد و خاطر نشان کرد: ۶۰۰ نسخه خطی کم نظیر با متون مختلف در شهرستان وجود دارد که نشان می‌دهد این شهرستان سرزمین تفکر است و به آن افتخار می‌شود.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها