چاپ این خبر
کد خبر : 9264
۵:۰۰ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۲/۱۲/۵
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار خبرداد:

در سال ۹۳طرح توسعه و مرمت امامزاده محمود خوانسار آغاز می شود

فاز اول توسعه صحن و رواق امامزاده محمود در سال آینده در شهرستان خوانسار آغاز خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرستان خوانسار(چشمه سار)، حجت الاسلام نصیرالاسلامی در گفتگو با خبرنگار چشمه سار از آغاز طرح عمرانی توسعه و مرمت امامزاده محمود واقع در خیابان ۱۳ محرم شهرستان خوانسار خبرداد.

 رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خوانسار اظهار داشت: با توجه به این که طرح جامع مهندسی این امامزاده نیز به تأیید اداره کل اوقاف و امور خیریه رسیده است فاز اول توسعه صحن و رواق این امامزاده در سال آینده آغاز خواهد شد.

وی افزود: امامزادگان و بقاع متبرکه ای که در شهرستان خوانسار تحت پوشش و زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خوانسار هستند شامل امامزاده احمد، امامزاده سید صالح، بقعه سید محمود معروف به بابا ترک، بقعه شیخ اباعدنان معروف به بابا پیر، بقعه ملاحیدر، بقعه جلال الدین سلطان، بقاع حلیمه خاتون و نرجس خاتون، دختران بکر دختران موسی بن جعفر، امامزاده ابراهیم و امامزادگان ۷ تن می باشند.

نسب  امامزاده سید محمود بنا به نقل از معتمدین محل با چهار واسطه به حضرت هادی علیه السلام می رسد. مرحوم آیت الله مرعشی نجفی در شجره نامه این مکان آورده اند که امام هادی علیه السلام فرزند به نام سید محمد در سامرا دارند که عرب ها به آن توجه بسیار دارند و با استناد به شجره ابلاغی و نظر آیت الله علوی، سید احمد فرزند سید محمد مدفون در سامراست و فرزندی دارد به نام سید محمد که هر دو در خوانسار مدفون هستند و آمده است که سید محمود فرزند سید محمدابن سید احمد می دانند و این مطلب در کتیبه سنگی موجود در امامزاده مشهود است. قدمت این بنا نیز به نقل از معتمدین محل به دوره صفویه رسیده است.

این بنا دارای گنبد ۱۲ ضلعی و مخروطی شکل می باشد. همچنین گفته می شود باباترک با طغیان ترک از طرف امراء وقت خود مأمور آوردن طلای بالای گنبد این امامزاده می شود و وقتی  به رحمت ایزدی می پیوندد. در این مکان مدفون می شود که به همین سبب این مکان را به بابا ترک نیز می شناسند. این مکان دارای آب انبار و سردابه ای قدیمی است که به قدمت مکان و اهمیت آن می افزاید.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها